Zastupitelstvo řešilo interpelace radního Kadlece a personální boj o městské lesy

V rubrice Zpravodajství

Radní Filip Kadlec (ANO 2011) svým kolegům na zastupitelstvu vysvětloval veřejná obvinění z pohrůžek útokem mačetou a pokusu o odcizení dřeva z městských lesů. Mnohem závažnější téma je však samotné pochybné výběrové řízení na nového jednatele společnosti Lesy města Chebu. Na hospodaření v této městské firmě se budeme i nadále zaměřovat.

Za nejzásadnější téma řešené na říjnovém zastupitelstvu však považujeme otázku netransparentního způsobu ovlivňování hospodaření ve firmách vlastněných městem Cheb.

Lesy města Chebu jsou trvale ziskovou společností, jen v loňském roce si z nich město Cheb vyplatilo téměř 2 a půl milionu korun zisku. Společnost hospodaří na více než dvou tisících hektarech lesa na české i bavorské straně. A i v minulosti šlo o výbušné téma chebské politiky. Snaha o výměnu jednatele Hoferici tak může mít širší politický kontext.

Orientační přepis reportáže:

Čtvrteční jednání chebských zastupitelů se zapsalo do historie místní politiky neobvyklou situací, jakou známe spíše z parlamentu. Opozice totiž interpelovala radního Kadlece a následně vyvolala hlasování o jeho důvěře. Politik se svým kolegům zpovídal z podezření, že se měl před dvěma lety pokusit odcizit dřevo z městských lesů. Podle jednatele Lesů města Chebu Zdeňka Hoferici může nyní Kadlec vyvíjet tlak na jeho odvolání kvůli tomu, že jej Hoferica nakonec před lety donutil dřevo zaplatit.

„Já bych se chtěl vyjádřit k tomu, jak je moje osoba spojována se změnou jednatele Lesů města Chebu. Myslím si, že ten problém, který se tady rozvířil, je zástupný a účelově spojován s touto změnou. Domnívám se, že odpovědnost za městské společnosti má rada města Chebu a pakliže cítí s jednatelem jakékoliv městské společnosti nespokojenost, tak je logické, že má právo na jeho změnu. Proto vnímám poznámku pana Hoferici k jakékoliv minulosti jako irelevantní. Nedošlo k tomu, že bych byl z něčeho obviněn, můj rejstřík je čistý. To je asi všechno, co k tomu můžu říct“, řekl Filip Kadlec.

„Co se týká toho dřeva, tak skutečně tohle nedorozumění se stalo, nicméně bylo z mé strany finančně vyrovnáno a následně se tato situace nijak neřešila.“

Dále radní Kadlec, který je i předsedou bezpečnostní komise, vysvětloval opakované stížnosti občanů na to, že je měl opakovaně ohrožovat mačetou.

„Co se týká předchozích vyjádření dvou občanů, tak do jisté míry uznávám, že v hájení svých sousedských zájmů jsem razantní, což jste i sám zmiňoval na Facebooku. Nicméně mělo to i další souvislosti, které nesouvisí s mým výkonem funkce zastupitele či radního,“ vysvětluje Kadlec.

„Chtěla bych říct, že kolega Kadlec se i velmi aktivně podílí na technických záležitostech města Chebu, přichází i s řadou dobrých nápadů, jak co opravit, zrealizovat a vylepšit. Zatím žádné trestní oznámení nepadlo, zatím je to pořád v rovině, že někdo něco říkal. Dokud něco nebudu mít, tak to asi nebudu řešit. Chápu, že nás to asi poškozuje“, řekla místostarostka Daniela Seifertová.

„Děkuji vysvětlené, nicméně mě to vysvětlení příliš neuspokojilo z toho důvodu, že jak nám tady pan Kadlec řekl, tak sice došlo k nějakému nedorozumění ohledně toho dřeva, na druhé straně k nějakému dalšímu postihu zřejmě nedošlo, protože další účastníci této kauzy byli spíš shovívaví a snažili se to řešit po dobrém,“ řekl zastupitel Antonín Jalovec.

Na návrh zastupitele Jalovce bylo přistoupeno k hlasování o důvěře Filipu Kadlecovi v pozici radního a předsedy bezpečnostní komise.

Z jednadvaceti přítomných Kadlece podpořili pouze 3 zastupitelé za ANO a sociální demokrat Pavel Vanoušek, zbytek se zdržel hlasování, nehlasoval nebo hlasoval proti. Radní Kadlec tak nezískal důvěru zastupitelstva, z hlediska platné legislativy však může ve svých funkcích i nadále setrvat.

Politický boj mezi opozicí a koalicí v chebském zastupitelstvu je však daleko vážnější a dlouhodobější problém. Jde zejména o netransparentní způsob ovlivňování hospodaření ve firmách vlastněných městem Cheb. Lesy města Chebu jsou navíc trvale ziskovou společností, jen v loňském roce si z ní město Cheb vyplatilo téměř 2 a půl milionu korun zisku. Společnost hospodaří na více než dvou tisících hektarech lesa na české i bavorské straně. A i v minulosti šlo o výbušné téma chebské politiky. Snaha o výměnu jednatele Hoferici tak může mít širší politický kontext.

V pozadí chebských lesů se dlouhodobě pohybuje Jan Mraček, vlivný chebský politik, předseda oblastního sdružení ODS Cheb, který je paradoxně širší veřejnosti málo známý, neboť nikdy nekandiduje ve volbách. O to více je podle kuloárních informací aktivní v klíčových politických jednáních a v rozhodování o veřejných společnostech.

I výběr jednatele lesů v roce 2011 provázel řadu sporů. Jan Mraček společně s Tomášem Lindou byli obviněni opozičními členy výběrové komise z pokusu zmanipulovat řízení. Po čtyřech letech je vypsáno nové výběrové řízení, tentokrát již bez zástupců opozice. Místostarosta Hojda, který má řízení oficiální v gesci, neuvedl žádné konkrétní důvody, proč by měl být současný jednatel odvolán, pouze se odkazuje na neurčité informace z druhé ruky.

Předseda dozorčí rady Mraček na naše dotazy neodpovídá, přesto se od jiného člena rady, Martina Šišky, dozvídáme, že ani tento kontrolní orgán nikdy neprojednával žádné výtky vůči činnosti jednatele Hoferici. Pochybnosti o výběrovém řízení jsou posíleny tím, že zájemcům je na přihlášky dána lhůta pouhých 14 dní a oznámení o důležitém řízení není téměř nikde publikováno.

„Vyhlášení tohoto výběrového řízení považujeme za velmi nestandardní, protože bylo dáno pouhých 14 dní na přihlašování se, nejsem si vědom, že by bylo nějak široce inzerováno pro další zájemce a hlavně jsme jako opozice vůbec nedostali šanci se ho zúčastnit,“ řekl zastupitel Miroslav Plevný.

„Než jsme vůbec vypsali výběrové řízení, jsem byl osobně seznámen se čtyřmi uchazeči, kromě stávajícího jednatele. Že se přihlásili jenom dva, není chyba výběrového řízení,“ řekl místostarosta Pavel Hojda.

Na rozdíl od opozice byla změna ve složení komise umožněna právě Janu Mračkovi, který v komisi na poslední chvíli vystřídal Michala Pospíšila. Sám Hojda nakonec neúčasti opozice veřejně litoval. Vítězem řízení se stal, v Chebu doposoud neznámý, David Váchala. O tom, zda se ale jednatelem stane a Hoferica bude skutečně odvolán, budou rozhodovat 22. října chebští radní.

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu