Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

V rubrice Zpravodajství

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění mimořádného opatření jsme se zaměřili na to, jak je to ode dneška se sportem a s nošením roušek při sportu.

Nově můžeme sportovat

Dosud nebylo oficiálně umožněno sportovat vůbec, povoleny byly pouze zdravotní procházky. Mnoho odborníků přesto doporučovalo, že právě v době omezeného vycházení je pro mnoho zdravých lidí žádoucí jít se např. proběhnout do lesa. Vláda proto nyní individuální sportování venku legalizuje. Ode dnešního dne si tak může každý jít legálně zasportovat (běh, jízda na kole apod.) v parku, v lese, kdekoli na veřejných prostranstvích.

Bez roušky jen na venkovním sportovišti  

I při sportu však obecně musíme nosit stále roušku (nebo jiné ochranné prostředky dýchacích cest). Výjimkou, kdy při sportu mít roušku nemusíme, je sportování na venkovním sportovišti, a navíc za podmínky, že jsme od ostatních lidí oddělení minimálně 2 metry. Všude jinde i při sportování musíme roušku stále mít.

Aktuálním opatřením je tak zabráněno možným zneužitím opatření – např. není žádný prostor pro výmluvy, když někdo nebude mít na sobě na ulici roušku a bude odkazovat na to, že „přece sportuje“.

Interpretace ministra vs. právní předpis

Mnoho lidí i novinářů se nicméně řídí interpretací ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka, který na tiskové konferenci uvedl jako příklad jízdu na kole bez roušky v lese. „Zjednodušeně řečeno: pokud někdo pojede v přírodě na kole, nemusí mít roušku. Pokud někdo poběží po lese, nemusí mít roušku. Pokud se ale někdo bude pohybovat třeba uvnitř města, kde lidí bude více a kde kontakt může být menší než dva metry, tak by tu roušku měl mít,“ uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Oficiální právní předpis, který vláda schválila, zní tak, že sport bez roušek povoluje jen na venkovních sportovištích, jinde jsou roušky povinné.

Z přílohy č. 2 usnesení Vlády ČR ze dne 6. dubna 2020 č. 395

Mohlo by Vás zajímat:

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

NOUZOVÝ STAV V CHEBU: Školky se zavírají, radnice nabízí mimořádnou pomoc seniorům

Nouzový stav v Česku kvůli epidemii koronaviru, který je asi největším krizovým opatřením v zemi od konce 2. světové války, značně

Read More...

K Chebu patří Masaryk i Bismarck, říká historik Kosatík

T. G. Masaryk byl velikán i drsňák, říká v rozhovoru historik Pavel Kosatík. Vysvětluje také, proč je dobré si

Read More...

Mobile Sliding Menu