Jednatel Lesů sankcionoval radního Kadlece za odvoz dřeva, teď o něm má radní rozhodovat

V rubrice Zpravodajství

Již týden je znám výsledek výběrového řízení na jednatele společnosti Lesy města Chebu, kterého se účastnili jen dva zájemci. Velmi nízká účast může korespondovat s podezřením opozice, že výběrové řízení bylo zveřejněno nepřiměřeně krátkou dobu a bylo málo inzerováno, se záměrem prosadit předem vybranou osobu. Vítěze řízení Davida Váchala, o němž aktuálně zjišťujeme podrobnější informace, ještě musí ve funkci jednatele potvrdit Rada města Chebu.

S prací současného jednatele Hoferici nebyl nikdy žádný problém

Vlivů, proč by mělo v této lukrativní a městem Cheb stoprocentně ovládané společnosti dojít k výměně jednatele, může být více. Místostarosta Hojda (KSČM) na nedávném zasedání zastupitelstva neuvedl jediný konkrétní důvod, proč by měl být jednatel Hoferica odvolán a vypsané výběrové řízení odůvodňoval možnou „zkouškou“, zda se najde někdo lepší.

Ani podle člena dozorčí rady chebských lesů Martina Šišky (ANO 2011) nebyla na dozorčí radě nikdy řešena žádná výhrada ve vztahu k plnění jeho funkce, nikdy ani nebyl jednatel finančně či jinak postižen. Jedinou výjimkou mělo být upozornění, aby se zúčastňoval jednání Svazu vlastníků lesů, což podle Šišky Hoferica následně řádně plnil. „Dozorčí rada neprojednávala výběrové řízení na jednatele lesů a nebyla seznámena s důvody výběrového řízení,“ dodává Šiška.

Chebská hájenka v bavorských lesích, kde Lesy města Chebu také hospodaří
Chebská hájenka v bavorských lesích, kde Lesy města Chebu také hospodaří

Podle jednatele Hoferici se může mstít radní Kadlec

Za tlakem, proč by měl být Hoferica vyměněn, však může stát jiný člen hnutí ANO 2011, a to zastupitel a radní Filip Kadlec. Politikova stavební společnost měla být před dvěma lety účastníkem incidentu právě v městských lesích. Kadlec, resp. jím pověření zaměstnanci, byli podle svědků přistiženi při neoprávněném odvozu dřeva z městských lesů. Pozdější radní Kadlec byl nakonec nucen na popud jednatele Hoferici dřevo společnosti zaplatit a od té doby měl Hoferica upadnout u Kadlece v nemilost. Celou situaci nám popsal jednatel Hoferica v písemném vyjádření:

Na jaře roku 2013 jsem byl zavolán jedním ze zaměstnanců společnosti Lesy města Chebu, na místo nedaleko Svatého Kříže k řešení odcizení dřeva z městských lesů. Byla zde přistižena skupina dělníků, jak neoprávněně nakládá dřevo do vozu s firemním nápisem společnosti Kadlec stavební. Kromě mé osoby byla přivolána i Policie, následně přijel na místo i pan Filip Kadlec se svým otcem. Pan Kadlec tehdy tvrdil, že jde o nedorozumění a jeho zaměstnanci špatně pochopili, kam mají jet a co mají naložit. Navrhl jsem proto řešení, aby společnost pana Kadlece na místě naložené dřevo zaplatila a odvezla si jej, čímž bych věc považoval za uzavřenou. Ačkoli pan Filip Kadlec s úhradou nesouhlasil, nakonec velmi neochotně vyčíslenou hodnotu dřeva skutečně uhradil. Tato banální věc je dle mého názoru příčinou současného snažení pana Filipa Kadlece o odvolání mé osoby z funkce jednatele společnosti Lesy města Chebu, s.r.o. Žádné důvody, proč bych měl být nečekaně odvolán a nahrazen někým jiným, mi totiž dosud nebyly ze strany Rady města Chebu nijak sděleny. Stejně tak žádné výtky k mé osobě nebyly ze strany Rady města Chebu ani členů dozorčí rady vzneseny, proto mne vypsání výběrového řízení překvapilo.“

Radní Kadlec se k celé záležitosti na naše mailové i telefonické dotazy dosud nevyjádřil.

Tvrzení jednatele Hoferici však podporuje i vyjádření bývalého zaměstnance společnosti Kadlec stavební, Jiřího Nachtigala, který dle svých slov měl být radním Kadlecem poslán pro dřevo právě do městských lesů:

„V roce 2013, myslím v dubnu, jsem dostal společně s dalšími dvěma zaměstnanci od pana Filipa Kadlece, současného radního města Chebu, za úkol jet s jeho firemním automobilem do lesa poblíž Svatého Kříže a naložit tam dřevo. Tak se také stalo, přijeli jsme na přesně určené místo a začali dřevo nakládat. Najednou se na místě objevil muž, který tvrdil, že je z Lesů města Chebu a že dřevo patří jim. My se odkazovali na pana Kadlece, že nám to nařídil. Nakonec přijela policie i pan Kadlec se svým otcem a řešilo se to dohodou a pan Kadlec všechno zaplatil. Rozhodně se ale nejednalo o omyl, místo, které nám určil, kam máme jet, bylo skutečně toto.“

Filip Kadlec vstoupil loni do politiky uzavřením koalice s ČSSD a komunisty
Filip Kadlec /vlevo/ vstoupil loni do politiky uzavřením koalice s ČSSD a komunisty

Další zvláštní okolnosti výběrového řízení

Zajímavé je také načasování připravovaného odvolání jednatele Lesů města Chebu. V současné době totiž aktuálně probíhá nadlimitní veřejná zakázka v řádech desítek miliónů korun na zajištění Hospodářské činnosti v městských lesích. Má jít zejména o obnovu lesa, těžbu dřeva, ochranu lesních kultur, výchovu mlazin, apod.

Případný nově jmenovaný jednatel tak bude postaven do nezáviděníhodné pozice, kdy nemohl zasáhnout do zadávací dokumentace a bude muset podepsat „připravenou“ smlouvu s vítězným uchazečem a podle předem „nastavených“ pravidel hospodařit. Zda se jedná o záměr či náhodu ukáže čas. V každém případě lze slova pro vypsání výběrového řízení místostarosty Pavla Hojdy (KSČM), prezentovaná na zastupitelstvu, a také starosty Petra Navrátila (ČSSD), uvedená na sociálních sítích, vnímat jako zástupná. Do dnešního dne totiž nikdo z vedení města řádně neuvedl relevantní a jednoznačné důvody, proč bylo vůbec výběrové řízení na jednatele vypsáno.

Situaci v Lesích města Chebu, stejně jako v dalších městských společnostech, jsme připraveni dlouhodobě monitorovat.

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu