NOUZOVÝ STAV V CHEBU: Školky se zavírají, radnice nabízí mimořádnou pomoc seniorům

V rubrice Zpravodajství

Nouzový stav v Česku kvůli epidemii koronaviru, který je asi největším krizovým opatřením v zemi od konce 2. světové války, značně ovlivňuje i obyvatele Chebu a okolí. Přinášíme přehled několika informací z Chebska v posledních dnech.

Mimořádná pomoc osamělým seniorům nad 75 let

Rada města Chebu dnes rozhodla o mimořádné pomoci osamělým seniorům. Od pondělí bude možné na telefonním čísle 770 184 472 každý den mezi 8. a 14. hodinou objednat dovoz základních potravin, jako je chléb, ovoce, zelenina či mléčné výrobky. Město nakoupí potraviny z vlastních prostředků a zajistí dovoz až do bytu seniora, kterému bude potravinový balíček v hodnotě přibližně 100 Kč předán proti podpisu. Balíček bude doručován dvakrát týdně, vždy v úterý a v pátek. Celá služba je zcela zdarma a je určena seniorům od 75 let výše, kteří žijí osaměle nebo ve společné domácnosti jen s jinými osobami, které pobírají starobní důchod. Pokud senior žije společně s dětmi či jinými osobami, které mu nákup mohou obstarat, nabídka se na něj nevztahuje. Na realizaci tohoto opatření má město vyhrazeno 100 tisíc korun. Na stejném telefonním čísle si lidé od 75 let mohou objednat i dodání léků na recept. Ty jim z lékárny přiveze hlídka městské policie.

Od pondělí budou mateřské školky v Chebu zavřeny

Na pátečním mimořádném zasedání Rada města Chebu rovněž projednala uzavření mateřských školek, jejichž je město Cheb zřizovatelem, a to až do odvolání. Kvůli tomuto tématu se již ve středu strhla na facebooku přestřelka mezi chebskými politiky. Buňka chebského hnutí ANO totiž zkritizovala vedení města za to, že nedoporučilo ředitelkám chebských mateřských školek uzavřít tyto instituce okamžitě. „V situaci, kdy v kraji stále není ani jeden potvrzený případ onemocnění koronavirem, nebudeme okamžitě sahat k uzavření všech školek. Dáváme rodičům možnost volby nechat děti doma nebo je poslat do školky a dořešit si během těchto dnů jejich hlídání,“ ohradil se ve středu starosta Antonín Jalovec (VPM) a poukázal na to, že celostátní vláda v čele s hnutím ANO záměrně udělila mateřským školkám výjimku. Včera se však nákaza koronavirem objevila už i v Karlových Varech, chebští radní proto nyní doporučili mateřské školky od pondělí uzavřít.

Ašský starosta píše ministrovi vnitra, snaží se znovuotevřít přechod Aš-Selb

Všechny hraniční přechody na Chebsku, kromě Pomezí nad Ohří a částečně Vojtanova, jsou uzavřeny. Asi nejvíce to pocítili obyvatelé Ašska jezdící za prací do nedalekého bavorského Selbu a dalších míst v Německu. Musí to nyní objíždět přes Pomezí. Po dnešním rozhodnutí vlády budou navíc do Německa pouštěni jen ti přeshraniční pracovníci, kteří pracují ve vzdálenosti do 50 km od státních hranic.

Starosta města Aše Dalibor Blažek (HNHRM) proto napsal dopis ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD), ve kterém žádá o udělení výjimky pro přechod Aš-Selb. „Ašský výběžek je v současné době na otevření hranice závislý téměř existenčně,“ namítá Blažek.

Zlatá dráha se včera zavřela, dnes už se opět trénovalo

Západ.cz včera přinesl informaci o tom, že byl na 30 dní uzavřen atletický areál v chebském Poohří. V záplavě nových opatření správce areálu patrně špatně vyhodnotil vládní opatření a domníval se, že venkovní sportoviště mají být uzavřena, což však není pravda. Dnes již se na zlaté dráze opět běhalo. Od zítřka však vstupuje v platnost opatření, podle kterého i na venkovních sportovištích nesmí být více než 30 osob.

Vlak do Chebu zastaven kvůli podezření, že cestující má koronavirus

Podle informací České televize byl dnes ve stanici Ostrov nad Ohří mimořádně zastaven vlak směřující do Chebu. Jednomu z cestujících se udělalo špatně a vykazoval příznaky onemocnění koronavirem. Nemocný cestující byl okamžitě hospitalizován a ostatní cestující museli z vlaku vystoupit. Onemocnění koronavirem však testy neprokázaly.

Františkovy Lázně lákají hosty na český jazyk

Krátce po vyhlášení nouzového stavu vydala společnost Lázně Františkovy Lázně a.s. na facebooku status zvoucí hosty do lázní. Nouzový stav nemá dle prohlášení na poklidný lázeňský život téměř žádný vliv a jedinou viditelnou změnou má být skutečnost, že hosté uslyší v lázních jen český jazyk a žádné cizí jazyky.

Divadlo nehraje, ale stále zkouší – navzdory koronaviru, pátku 13. i nepřízni antických bohů

Život se zcela nezastavil ani v Západočeském divadle v Chebu. Stejně jako ostatní divadelní instituce muselo sice všechna plánovaná představení zrušit, nově i v divadelním klubu Déčko, ale herci stále zkoušejí. Jak dnes prozradil instagramový účet divadla, přípravy na nové inscenaci Odysseus pokračují.

PROČ JE DŮLEŽITÉ VLÁDNÍ OPATŘENÍ RESPEKTOVAT

V obrovském množství informací o tom, jak se v současné situaci zodpovědně chovat, může člověk snadno ztratit přehled. Přesto si dovolujeme přiložit jeden postřeh chebské obyvatelky Ivany Čamkové v reakci na článek „Koronavirus: proč musíme okamžitě jednat“:

„Tak tohle je nejzásadnější text o koronaviru, který jsem četla. Pořád jsem v sobě měla takovou tichou vzpouru, potřebu nějak si zachovat svůj běžný život nákaze navzdory, vždyť se zatím nic neděje. Ale s tím končím. Pochopila jsem rozdíl mezi tím, co dnes víme, a mezi realitou, kterou zatím nevidíme – a tou je skutečný počet nakažených mezi námi. Díky překladatelům, sdílet tyto informace má smysl, každý den se počítá!“

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Památkář se v roce 1967 snažil zachránit kostel sv. Anny u Chebu

Unikátní dokumenty o někdejším poutním kostele sv. Anny v Horním Pelhřimově u Chebu dnes na Facebooku zveřejnil chebský občan

Read More...

Mobile Sliding Menu