Ve čtvrtek 2. května poctí město Cheb návštěvou velvyslanec Norského království Jens Eikaas a velvyslanec Spojených států Amerických Norman Eisen. Velvyslanec USA ostatně nenavštěvuje Cheb poprvé. Zdokumentovány jsou návštěvy amerických ambasadorů již v roce 1947 a v roce 1990. Vždy se jednalo a jedná o zajímavé osobnosti.
1947: Velvyslanec USA přijel do Chebu s Masarykem a gen. Svobodou
Zkušený diplomat Laurence Steinhardt zavítal do Chebu v dubnu 1947 u příležitosti 2. výročí osvobození Chebu armádou USA. V té době již byl proslulý ze své válečné mise v Turecku, kde úspěšně intervenoval u turecké vlády, aby umožnila přechod stovek židovských uprchlíků z Rumunska do Palestiny.
V městských sadech za přítomnosti ministra zahraničí Jana Masaryka a ministra národní obrany gen. Ludvíka Svobody (pozdějšího prezidenta) slavnostně odhalil pomník padlým americkým vojákům. Osud však byl k pomníku stejně jako k velvyslanci krutý. Během komunistického únorového puče v roce 1948 byla velvyslanci vyčítána jeho nepřítomnost v Praze, když tou dobou řešil soukromé zájmy ve své právnické firmě v New Yorku. Ne dlouho po odvolání z postu velvyslance v Československu Steinhardt zahynul v roce 1950 při leteckém neštěstí. Pomník v městských sadech byl odstraněn o rok později. Pro zajímavost z odůvodnění MNV k odstranění pomníku padlým osvoboditelům západních Čech: „Naši mírumilovní a poctiví občané se dívají na tyto pomníky jako na provokační stánky, které představují dnešní Ameriku barbarsky vraždící děti, ženy a starce v Koreji,…“
1990: Hollywoodská hvězda ve službách diplomacie odhalila obnovený pomník
Populární velvyslankyni Shirley Temple se v dubnu 1990 dostalo cti odhalit za přítomnosti mnoha chebských obyvatel i amerických veteránů obnovený pomník. Iniciativa za obnovení pomníku vzešla krátce po Sametové revoluci přímo od občanů Chebu. Shirley Temple je světové veřejnosti známa především jako slavná hollywoodská herečka 30. a 40. let, která již v 6 letech získala filmové ocenění Oscar. Někdejší pražská ambasadorka (v letech 1989 – 1993) v nedávné době oslavila 85. narozeniny.
2013: Přijíždí spolužák Baracka Obamy
Americký diplomat, rodák z Los Angeles, Norman L. Eisen, je potomkem židovských imigrantů z Polska a Československa, kteří přežili během 2. světové války holokaust. Tento vystudovaný právník byl na Harvardově univerzitě spolužákem současného prezidenta USA Baracka Obamy. V diplomatických kruzích získal pro svou nekompromisnost přezdívku „Dr. No“, dle stejnojmenného filmu o Jamesi Bondovi. V Chebu se má společně s norským velvyslancem zúčastnit jednání Rady města, navštívit Dům sociálních služeb Betlém, dva tréninkové byty a klub občanského sdružení Kotec v Palackého ulici.