Další utajovaný prodej městských pozemků – co se má stavět v Májové ulici?

V rubrice Zpravodajství

Krátce poté, co chebským radním nevyšel pokus prodat pozemky u OBI za účelem výstavby McDonald’s (výtky k pochybnému procesu prodeje vznesli občané, protikorupční organizace i Ministerstvo vnitra), objevil se na úřední desce města Chebu záměr prodat strategické pozemky v Májové ulici. Stejně jako u předchozího případu i zde chebští radní porušují závazek, na němž se v roce 2010 usneslo zastupitelstvo města, a to že veřejná prostranství nebudou předmětem prodeje. Radní opět obešli zastupitelstvo a zahájili proces prodeje bez jeho vědomí.

Jedná se o pozemky, na nichž v současné době stojí stavba bývalé diskotéky Promile a nočního klubu Blue Banana. Budova jako stavba dočasná musí být do února 2014 odstraněna. Kroky chebské radnice nasvědčují tomu, že zde panuje eminentní zájem prodat pozemky v rekordně krátké lhůtě, předem určenému zájemci a bez veřejného projednání s občany.

Podle záměru má na pozemcích vyrůst blíže nespecifikovaný polyfunkční dům s využitím pro komerční plochy, administrativu a byty. Zatímco se drtivá většina záměrů prodat jakkoli bezvýznamný pozemek zveřejňuje po dobu 30 dnů, aby se k němu mohli občané vyjádřit a případně podat nabídky, u takto zásadního prodeje radnice nepochopitelně přistoupila na zákonné minimum 15 dnů.

Když se o tomto záměru dozvěděli obyvatelé sousedních panelových domů, jichž se výstavba citelně dotkne, okamžitě žádali starostu Vanouška (ČSSD), aby se před prodejem pozemků uskutečnilo veřejné projednání této stavby – marně. Místostarosta Hartmann (ČSSD), aniž by vyčkal na připomínky občanů a nabídky jiných zájemců, odeslal materiál prodeje ke schválení zastupitelstvu. Ve čtvrtek (20.6.) tak budou chebští zastupitelé definitivně rozhodovat o prodeji další zásadní lokality v centru města, a to pouhých 24 dní od vyvěšení prvotního záměru. Kdo sleduje prodej městských nemovitostí, ví, že jde o neuvěřitelně krátkou lhůtu.

Místní obyvatelé radnici nevěří

Zklamání a emoce jsou znatelné na obyvatelích sousedních panelových domů. Již v roce 1993 psali petici proti stavbě současné budovy. Bylo jim ze strany města slibováno, že půjde o zubní laboratoře a obchodní plochy. Obyvatelé však již tehdy byli jiného názoru: „Přízemní objekty s jednou jednopatrovou částí estetický vzhled Májové ulice rozhodně nezvýší, ale budou vyvolávat dojem provizoria a periferie. S největší pravděpodobností se stanou útočištěm nočních rušitelů pořádku a čistoty. Dosud jsme se nesetkali ani s náznakem pozornosti a zájmu odpovědných orgánů,“ stojí v petici ze dne 17. 12. 1993. Již tehdy chebská radnice připomínky ignorovala. Namísto laboratoří vznikla diskotéka a nevěstinec a obyvatelé si desítky let vytrpěli své.

Když v roce 1999 zažádali o odkup některých pozemků pro parkovací místa, nebylo jim na žádost ani odpovězeno. To značně kontrastuje se současným bleskovým prodejem pozemků na žádost jistého podnikatele z Kladna. Po 20 letech obyvatelé Májové ulice sepsali petici znovu, aby se prodej alespoň oddálil a řešení lokality bylo veřejně projednáno. Materiál pro prodej pozemků však nekompromisně míří na čtvrteční zastupitelstvo ke schválení. Názory a potřeby občanů jsou tak vedením města ignorovány.

Mohlo by Vás zajímat:

K Chebu patří Masaryk i Bismarck, říká historik Kosatík

T. G. Masaryk byl velikán i drsňák, říká v rozhovoru historik Pavel Kosatík. Vysvětluje také, proč je dobré si

Read More...

Památkář se v roce 1967 snažil zachránit kostel sv. Anny u Chebu

Unikátní dokumenty o někdejším poutním kostele sv. Anny v Horním Pelhřimově u Chebu dnes na Facebooku zveřejnil chebský občan

Read More...

Výběr jednatele společnosti TEREA: fraška nebo jen kritika opozice?

Na čtvrtečním jednání (11. 4. 2019) chebského zastupitelstva se bude mj. schvalovat nominace Martina Černíka (ČSSD), vítěze nedávného výběrového

Read More...

Mobile Sliding Menu