Další utajovaný prodej městských pozemků – co se má stavět v Májové ulici?

V rubrice Zpravodajství

Krátce poté, co chebským radním nevyšel pokus prodat pozemky u OBI za účelem výstavby McDonald’s (výtky k pochybnému procesu prodeje vznesli občané, protikorupční organizace i Ministerstvo vnitra), objevil se na úřední desce města Chebu záměr prodat strategické pozemky v Májové ulici. Stejně jako u předchozího případu i zde chebští radní porušují závazek, na němž se v roce 2010 usneslo zastupitelstvo města, a to že veřejná prostranství nebudou předmětem prodeje. Radní opět obešli zastupitelstvo a zahájili proces prodeje bez jeho vědomí.

Jedná se o pozemky, na nichž v současné době stojí stavba bývalé diskotéky Promile a nočního klubu Blue Banana. Budova jako stavba dočasná musí být do února 2014 odstraněna. Kroky chebské radnice nasvědčují tomu, že zde panuje eminentní zájem prodat pozemky v rekordně krátké lhůtě, předem určenému zájemci a bez veřejného projednání s občany.

Podle záměru má na pozemcích vyrůst blíže nespecifikovaný polyfunkční dům s využitím pro komerční plochy, administrativu a byty. Zatímco se drtivá většina záměrů prodat jakkoli bezvýznamný pozemek zveřejňuje po dobu 30 dnů, aby se k němu mohli občané vyjádřit a případně podat nabídky, u takto zásadního prodeje radnice nepochopitelně přistoupila na zákonné minimum 15 dnů.

Když se o tomto záměru dozvěděli obyvatelé sousedních panelových domů, jichž se výstavba citelně dotkne, okamžitě žádali starostu Vanouška (ČSSD), aby se před prodejem pozemků uskutečnilo veřejné projednání této stavby – marně. Místostarosta Hartmann (ČSSD), aniž by vyčkal na připomínky občanů a nabídky jiných zájemců, odeslal materiál prodeje ke schválení zastupitelstvu. Ve čtvrtek (20.6.) tak budou chebští zastupitelé definitivně rozhodovat o prodeji další zásadní lokality v centru města, a to pouhých 24 dní od vyvěšení prvotního záměru. Kdo sleduje prodej městských nemovitostí, ví, že jde o neuvěřitelně krátkou lhůtu.

Místní obyvatelé radnici nevěří

Zklamání a emoce jsou znatelné na obyvatelích sousedních panelových domů. Již v roce 1993 psali petici proti stavbě současné budovy. Bylo jim ze strany města slibováno, že půjde o zubní laboratoře a obchodní plochy. Obyvatelé však již tehdy byli jiného názoru: „Přízemní objekty s jednou jednopatrovou částí estetický vzhled Májové ulice rozhodně nezvýší, ale budou vyvolávat dojem provizoria a periferie. S největší pravděpodobností se stanou útočištěm nočních rušitelů pořádku a čistoty. Dosud jsme se nesetkali ani s náznakem pozornosti a zájmu odpovědných orgánů,“ stojí v petici ze dne 17. 12. 1993. Již tehdy chebská radnice připomínky ignorovala. Namísto laboratoří vznikla diskotéka a nevěstinec a obyvatelé si desítky let vytrpěli své.

Když v roce 1999 zažádali o odkup některých pozemků pro parkovací místa, nebylo jim na žádost ani odpovězeno. To značně kontrastuje se současným bleskovým prodejem pozemků na žádost jistého podnikatele z Kladna. Po 20 letech obyvatelé Májové ulice sepsali petici znovu, aby se prodej alespoň oddálil a řešení lokality bylo veřejně projednáno. Materiál pro prodej pozemků však nekompromisně míří na čtvrteční zastupitelstvo ke schválení. Názory a potřeby občanů jsou tak vedením města ignorovány.

Mohlo by Vás zajímat:

Památkář se v roce 1967 snažil zachránit kostel sv. Anny u Chebu

Unikátní dokumenty o někdejším poutním kostele sv. Anny v Horním Pelhřimově u Chebu dnes na Facebooku zveřejnil chebský občan

Read More...

Výběr jednatele společnosti TEREA: fraška nebo jen kritika opozice?

Na čtvrtečním jednání (11. 4. 2019) chebského zastupitelstva se bude mj. schvalovat nominace Martina Černíka (ČSSD), vítěze nedávného výběrového

Read More...

Zlatému vrchu hrozí další chaos v zástavbě, varuje hnutí ANO. Vedení města nesouhlasí.

Vedení města Chebu navrhuje zastavit práce na regulačním plánu, který byl od loňského roku zpracováván pro lokalitu areálu bývalých

Read More...

Mobile Sliding Menu