Již tři nečekané (kontroverzní) záměry výstavby v centru města se pokusila prosadit radniční koalice. Vedení města se rok před ukončením volebního období patrně rozhodlo, že několik let zpracovávaný strategický plán je třeba opustit a vytvořilo „nový“.
Základní předpoklady nové strategie jsou tyto:
- je potřeba zrušit veřejnou zeleň v centru města
- město Cheb má zásadní nedostatek prodejních ploch
- město Cheb má nedostatek kancelářských ploch
- je potřeba zahustit dopravu ve městě
- místní podnikatelé jsou neschopní, protože výše uvedené teze je nenapadly a o prodej pozemků v centru k výstavbě nepožádali
- město Cheb však spolupracuje se „skutečnými“ podnikateli, kterým zelené plochy nabízí k zástavbě
- pro jejich podporu zainvestuje do infrastruktury, tj. vybuduje jim příjezdové komunikace a inženýrské sítě
- proces prodeje je třeba uskutečnit urychleně a bez informování v médiích, aby si záměrů a studií všimlo co nejméně občanů
- veřejná projednání s občany k prodejům pozemků a zástavbě parků jsou zbytečná, občané ve všem vidí problém
Výše uvedené zásady začalo okamžitě realizovat, aby případní nástupci po volbách nemuseli obtížný úkol se zrušením zeleně řešit. Proto se radní již v lednu 2013 rozhodli nabídnout tzv. růžový sad před dnešním OBI pro výstavbu McDonaldu.
Autem pro hamburger
Na úřední desce města Chebu se tehdy objevil záměr radnice prodat nově založenou zelenou plochu u OBI. Vedle již dnes předimenzované a nevyhovující křižovatky měl být vybudován fast food McDonald’s typu Drive s možností zajet si automobilem pro hamburger až k okénku. Výhrady k procesu prodeje vznesli občané, celorepublikové sdružení Oživení i Ministerstvo vnitra. Materiál nakonec do zastupitelstva nebyl předložen. Více k případu: zde.
Kubálek I. – pozemky na Májové
Krátce poté vyvinuli radní několikaměsíční snahu protlačit prodej pozemků v Májové ulici na místě bývalého nevěstince a diskotéky Promile. Vlastník ruiny Kubálek měl povinnost do února 2014 dočasnou stavbu zdemolovat a pozemky předat vyklizené zpět městu. Pozemky, které mu nepatřily, chtěl tento kladenský podnikatel od města odkoupit a na místě vystavět supermarket s parkovištěm, dále menší obchody a nad nimi byty. Proti záměru se však bouřili místní obyvatelé, kteří na místě chtěli obnovit zeleň (ta byla „dočasně“ zničena před 20 lety při stavbě dočasných budov s odůvodněním, že jde o nouzové řešení pro zubní ordinace). Město Cheb dokonce získalo od odborné poroty negativní ocenění ZAVŘENO – za špatnou možnost účasti veřejnosti při rozhodování. Vedení města po opakovaných pokusech nenalezlo v zastupitelstvu dostatečnou většinu pro prodej. Více k případu: zde.
Kubálek II. – pozemky před nádražím
Kubálek pak v únoru 2014 nedostál svým závazkům odstranit stavbu a začal si klást podmínky. Odstranění stavby a úhradu vzniklé smluvní pokuty podmiňoval koupí pozemků u nádraží. Radní mu chtěli vyjít vstříc a předložili zastupitelstvu návrh záměru prodeje parku před nádražím. Aby tento krok byl legitimizován, obrátilo se vedení města na uznávaný ateliér A69 se zadáním zpracovat studii možné výstavby před nádražím. Architekt Wertig z A69 pak zastupitelům sdělil, že na takové studii trvá práce běžně několik let. V tomto případě se ale snažili prosbám města vyhovět a pracovali v urychleném nouzovém režimu.
Jestliže v prvních dvou případech čelila radnice odporu obyvatel převážně z dané lokality, poslední pokus prodat park před nádražím spustil lavinu všeobecného odporu. Přesto „sešikovaná“ koalice ČSSD, ODS a VPM neprohlasovala záměr prodeje jen o jediný hlas.
Více k případu: zde.
Všechny tři případy mají mnoho společného – velmi rychlý proces bez informování občanů, zájem neznámého investora stavět obchodní plochy, úbytek zeleně, zahuštění automobilové dopravy v centru, naštvanost občanů, a nakonec potupná politická prohra starosty a místostarostů. K tomu by nemuselo dojít, kdyby koalice od počátku svých záměrů při prodeji klíčových pozemků v centru nic neurychlovala a držela se bodů svého programového prohlášení, v němž slibuje, že „projekty zásadního významu budou veřejně projednány s občany“.
Co také zaznělo na čtvrtečním zastupitelstvu:
TOMÁŠ LINDA (ODS): Víte, já bych si hrozně moc přál, aby naše město nebylo malé. Nejen ve smýšlení, ale i v tom, jaké možnosti nabízíme proto, aby se tady realizovaly záměry, které ho posunou na západ od nás, než aby nás to přibližovalo k městům jako Sokolov a dále na východ. Ty volné plochy, to jsou strupy, z hlediska zástavby je to místo, aby se tam přivedl život, kvalitní život.
VÁCLAV JAKUBÍK (KSČM): Tome, to, co říkáš je pravda. Pokud ale máme zájem o to, aby to území k něčemu vypadalo, tak to nemůžeme dělat na základě jedné studie, která se před 14 dny zadala, v pátek se udělal poslední obrázek a dělalo se to vše horkou jehlou. Pokud nám jde o rozvoj města za 50 let, tak jste jako vedení měli vypsat poptávkovou soutěž alespoň 3 projekčních kanceláří a já bych těch 100 tisíc Kč na to rád schválil.
VÁCLAV JAKL (Svobodní): Přijde mi, že panu Kubálkovi se něco slíbilo, ono to nevyšlo, takže teď hledáme řešení pro pana Kubálka a dáme mu to, co se jemu líbí a nebere se ohled na občany.
EVA HORNÁ (ČSSD): Loňského roku jsme řešili problémy před nádražím s bezdomovci, povalování na zelených plochách, apod. Nejsem zastáncem této výstavby, ale pokud by jakýkoliv projekt pomohl tomu, aby tam nebyli ti lidé, kteří by tam neměli být, tak by to nebylo špatné podpořit.
Kolik stála studie, jaké jsou dohody radních s podnikatelem Kubálkem, má se u nádraží stavět kvůli bezdomovcům? I o tom se vedla diskuse na čtvrtečním zastupitelstvu. VIDEO: Vydírá pan Kubálek město Cheb? (Diskuse na zastupitelstvu Chebu)