Kdo bude rozhodovat o vodě na Chebsku? V miliardovém Chevaku chystají změny

V rubrice Zpravodajství

Na červnové valné hromadě vodárenské společnosti CHEVAK Cheb a.s. má dojít k zásadním změnám ve struktuře a rozhodování této společnosti. Podle návrhu nových stanov zveřejněných na webu společnosti má ve svých hlasovacích právech výrazně posílit německý akcionář NGW Duisburg, a to na úkor ostatních akcionářů – měst a obcí na Chebsku.

Chevak je z hlediska objemu financí, o nichž se rozhoduje v chebské politice, obří zlatý důl. Firma s vlastním kapitálem přesahujícím 1,5 miliardy Kč a s jistou budoucností (voda se bude kupovat vždy) nemá na Chebsku žádného konkurenta. Právem ji proto před 3 lety, v příspěvku pro Zprávy z Chebu, označil šéf chebské ODS Jan Mraček za „chebský ČEZ“.

Tehdy padala z úst komunálních politiků ve vztahu k německému akcionáři silná populistická slova. Oblastní ODS dokonce vyzývala k zablokování výplaty dividend, aby Němci vlastnící prioritní akcie nemohli získat svých každoročních cca 25 milionů korun. Občanští demokraté tvrdili, že ušetřené finance chtějí využít na sportovní a kulturní akce v regionu. Situace se ale „zázrakem“ obrátila.

NGW bude moci blokovat zájmy chebských obcí

Německý akcionář čerpá své dividendy dále, nyní má navíc dle návrhu představenstva posílit své postavení a zvýšit tak hodnotu svého balíku akcií. Obce na Chebsku naopak podle návrhu nových stanov ztrácí možnost samostatně rozhodovat o základním kapitálu nebo o změně stanov společnosti. Mohou tak do budoucna činit jedině se souhlasem německého NGW. Ačkoli se 3/4 kvórem v některých případech počítá nový zákon o obchodních korporacích, v řadě zásadních věcí jde nový návrh stanov výrazně nad rámec zákona.

Je s podivem, že tento návrh zvýhodňující německého akcionáře vychází právě z představenstva společnosti. V něm totiž sedí politici, kteří ještě nedávno volali po zablokování výplaty dividend z prioritních akcií. Jsou jimi především chebský zastupitel a místopředseda představenstva Jiří Strádal (ODS) a františkolázeňský starosta a člen představenstva Ivo Mlátilík, jejichž výroky na účet německého akcionáře lze dohledat ve starších článcích Chebského deníku. Za město Cheb sedí v představenstvu Chevaku dále starosta Pavel Vanoušek (ČSSD).

Podpoří-li zástupci měst v okrese Cheb tento návrh stanov, dají německému NGW do rukou zcela zásadní trumf. Chebský okres už bez německého NGW nikdy neprohlasuje žádnou změnu ve struktuře řízení společnosti, nikdy nezmění stanovy a nikdy bez Němců nerozhodne o zvýšení či snížení více než miliardového základního kapitálu.

V návrhu nových stanov se totiž pro rozhodování valné hromady zvyšuje potřebná kvalifikovaná většina pro přijetí usnesení v těchto záležitostech ze dvou třetin přítomných akcionářů na 75% přítomných. Německý akcionář, který disponuje cca 29% akcií, tak už nebude moci být přehlasován více než 2/3 podílem obcí na Chebsku, ale naopak bude mít možnost jakékoli změny blokovat, neboť obce 75% akcií dohromady zkrátka nemají.

tabulka_chevak

Zajímavé také je, že změna hlasovacího kvora není vůbec zmíněná ve vysvětlovací zprávě k návrhu stanov, přestože jde o tak podstatnou záležitost. Je proto možné, že někteří členové představenstva ani o této změně nemusí vědět. Nabízí se proto otázka, kdo tuto změnu inicioval?

 

Mohlo by Vás zajímat:

Památkář se v roce 1967 snažil zachránit kostel sv. Anny u Chebu

Unikátní dokumenty o někdejším poutním kostele sv. Anny v Horním Pelhřimově u Chebu dnes na Facebooku zveřejnil chebský občan

Read More...

Výběr jednatele společnosti TEREA: fraška nebo jen kritika opozice?

Na čtvrtečním jednání (11. 4. 2019) chebského zastupitelstva se bude mj. schvalovat nominace Martina Černíka (ČSSD), vítěze nedávného výběrového

Read More...

Zlatému vrchu hrozí další chaos v zástavbě, varuje hnutí ANO. Vedení města nesouhlasí.

Vedení města Chebu navrhuje zastavit práce na regulačním plánu, který byl od loňského roku zpracováván pro lokalitu areálu bývalých

Read More...

Mobile Sliding Menu