ROČENKA ZPRÁV Z CHEBU: Jaký byl rok 2012 v Chebu?

V rubrice Zpravodajství

LEDEN – Protesty proti rozhodnutím radnice

1. ledna – Silvestrovskou oslavou a novoročním ohňostrojem byl za přítomnosti mnoha chebských zastupitelů oficiálně zahájen provoz Kulturního centra Svoboda.

3. ledna – Nový ředitel divadla Jan Svoboda (ODS) potvrdil, že na tento post pomýšlel již dva až tři roky před jmenováním. Uvedl to v souvislosti s kritikou, že byl na post dosazen bez výběrového řízení výměnou za přenechání postu místostarosty pro Tomáše Lindu (ODS) po volbách v roce 2010.

6. ledna –  Starostovi Vanouškovi byla předána tzv. Tříkrálová výzva za obnovení videozáznamů ze zastupitelstva, jejichž zveřejňování zakázalo prosincové zastupitelstvo. K výzvě, kterou iniciovala společně s redaktory Zpráv z Chebu řada místních osobností, se během týdne připojilo přes 140 občanů.

16. ledna – Peticí se rozhodli bojovat provozovatelé barů proti vyhlášce města, která upravila provozní dobu jejich zařízení. Bary a restaurace na pěší zóně a v některých dalších lokalitách byly donuceny z důvodu nadměrného hluku svých hostů v určených lokalitách zavírat v pátek a o víkendu již ve 2 hodiny ráno. Během měsíce podepsalo petici přes 580 občanů.

17. ledna – V důsledku stavby nového dopravního terminálu na chebském nádraží začaly platit omezení v dopravě na parkovišti a v sousední Žižkově ulici.

19. ledna – Zastupitelstvo odmítlo zrušit vyhlášku upravující provozní doby restaurací. Navrhlo však zavírací dobu o víkendech prodloužit na 3. hodinu ranní.

23. ledna – Místostarosta Linda (ODS) oznámil spuštění nového webového portálu, na kterém bude město Cheb efektivněji nabízet městské reality k pronájmu nebo prodeji. Zároveň oznámil plán vybudovat v centru Chebu podzemní kontejnery.

26. ledna – Radnice si nechala tři své automobily polepit fólií s panoramatickou fotkou náměstí. Rovněž každý nový vůz, který město Cheb v budoucnu zakoupí, bude touto fólií v hodnotě necelých 10 tisíc korun polepen.

27. ledna – Maturitní ples chebského gymnázia se neobešel bez menších incidentů. Někteří účastníci byli totiž ochrankou vykázáni či vůbec nebyli na ples vpuštěni z důvodu nevhodného oblečení. Na sociálních sítích se následující dny vedla na toto téma vášnivá diskuse.

28. ledna – Představitelé města se snaží přilákat pomocí věrnostních slev na nájem obchodníky a podnikatele zpět do vyprázdněného centra. Neměli jste rozšiřovat parkovné a účelově rozprodávat bývalý Dragoun, oponují lidé v diskusi na iDnes.cz.

29. ledna – Po těžké nemoci zemřel v chebské nemocnici ředitel městské policie Jiří Šmolík. Bylo mu necelých 61 let.

ÚNOR – Ústupky radnice občanům v arktické zimě

3. února – Arktická zima sužuje Chebsko i celou střední Evropu. Noclehárna Betlém v Chebu proto zavádí mimořádná opatření, která znamenají větší vstřícnost k přicházejícím bezdomovcům.

7. února – Rada města rozhodla, že místo po zesnulém řediteli Městské policie zůstane neobsazeno a vedení převezme sám místostarosta Michal Pospíšil (ODS).

18. února – Městem prošel masopustní průvod. Akci organizovalo chebské muzeum ve spolupráci s divadlem, základní uměleckou školou a městem Cheb.

21. února – Na web města Chebu se vrátí videozáznamy ze zastupitelstva. Po neúspěšných protestech opozice uspěli občané. Chebská vládnoucí koalice zpětně uznala právní argumenty Zpráv z Chebu, podle nichž záznamy zveřejňovat lze. Předchozí záznamy dokumentující zastupitelstva za několik posledních let však byly díky prosincovému rozhodnutí zastupitelů nenávratně zničeny.

23. února – Jednání chebského zastupitelstva zažilo bouřlivé protesty proti vyhlášce omezující provozní dobu barů. Koaliční zastupitelé si během jednání ještě víc rozhněvali přítomné hostinské, když oproti původním slibům odmítli zařadit do programu projednání vyhlášky. Starosta Vanoušek byl „grilován“ četnými dotazy občanů.

28. února – Vedení města ustoupilo protestujícím a navrhlo zrušit všechna současná omezení otevíracích dob barů a restaurací.

BŘEZEN – Konec Hradního, nástup Mlátilíka

1. března – Slavnostně otevřený babybox u chebské nemocnice je po krátké době mimo provoz. Důvodem jeho zavření je skutečnost, že je umístěn ve zdi, která není majetkem nemocnice. Ta složitě vyjednává se společností Immorent Cheb, které zeď patří.

3. března – V Májové ulici byla slavnostně otevřena Čtenářská kavárna občanského sdružení JOKER, na jejímž provozu se podílejí klienti se zdravotním postižením.

10. března – Na stovkách radnic po republice vlaje tibetská vlajka jako tichý protest proti porušování základních lidských práv v okupovaném Tibetu. Chebská radnice se od nástupu starosty Vanouška k akci odmítá připojit.

13. března – Budovu bývalého internátu v Poohří zachvátil požár. Živel upoutal pozornost celostátních medií. Zprvu se také šířily fámy, že hoří právě rekonstruovaná vila Union. VIDEO: Požár bývalého internátu v Poohří

21. března – Ostrou kritiku si vyslechlo vedení města na setkání s občany, které se týkalo změn parkování v centru města. Radnice totiž počítá s rozšířením zón, v nichž budou moci parkovat pouze místní obyvatelé nebo podnikatelé. Ovšem za poplatek, a to se lidem nelíbí.

22. března – Družstvo chebských politiků (v sestavě i Linda, Hartmann a Pánik) remizovalo v hale chebské Lokomotivy ve futsalovém klání s týmem sportovců vedených Antonínem Panenkou. V KC Svoboda se tentýž den uskutečnil sportovní galavečer.

24. března – Zprávy z Chebu uveřejnily článek o konci výroby piva Chebské hradní. K nepotvrzené informaci, zda se pod chebskou značkou prodávalo v posledních měsících pivo z Rakovníka, vedení společnosti mlčelo.

26. března – Františkolázeňský opoziční zastupitel Ivo Mlátilík byl zvolen místopředsedou krajské organizace strany Národní socialisté – levice 21. století.

27. března – Místostarosta Linda (ODS) informoval média o plánu postavit do roku 2015 nový most přes Ohři, který by spojil Truhlářskou a Dvořákovu ulici.

28. března – Nečekané změny nastaly na jednání františkolázeňského zastupitelstva. Odvoláno bylo celé vedení města v čele se starostkou Malkovskou (ve volbách kandidující za ODS). Do čela pak byl zvolen exstarosta Ivo Mlátilík (NS-LEV 21), místostarostou se stal Milan Ščislák (ODS), který společně se zastupitelem Knedlíkem (ODS) „přeběhl“ do tábora Mlátilíkových stoupenců.

29. března – Mail i facebooková stránka Zpráv z Chebu byly napadeny hackerským útokem. Zda hacknutí stránek mohlo mít nějakou souvislost s informováním o změnách na františkolázeňské radnici, konci piva Chebské hradní či s jiným tématem, nelze ověřit. Byla založena nová stránka Zpráv z Chebu.

30. března – Chebské zastupitelstvo definitivně posvětilo ústupek vedení města provozovatelům barů a restaurací. Na zasedání vystoupil občan Bendig, který požadoval, aby mu starosta Vanoušek zrušil veškeré dluhy a poskytl mu peníze na zaplacení bydlení. Záběry z jeho vystoupení na YouTube zhlédlo bezmála půl milionu lidí a stalo se nejvíce sledovaným videem v historii chebského zastupitelstva. VIDEO: Pan Bendig na chebském zastupitelstvu

DUBEN – R6 zprovozněna, řádění Šviháka lázeňského

5. dubna – Vyhořel objekt bývalého pivovaru nedaleko zimního stadionu. Ohnisko požáru bylo pravděpodobně v nahromaděných odpadcích, které do objektu nanosili bezdomovci. Podle hasičů je třeba budovu důkladně zabezpečit nebo zbourat.

6. dubna – Starosta Vanoušek (ČSSD) požaduje v dopise řediteli Správy železniční dopravní cesty bezbariérové přístupy na nádraží. „Za velký problém považujeme, že na nástupiště dosud neexistuje bezbariérový přístup, který přitom bývá na mnoha místech samozřejmostí,“ napsal Vanoušek.

8. dubna – Nedaleko Zelené hory byla nalezena protitanková mina z 2. světové války. Oblast byla uzavřena a na místo museli dorazit pyrotechnici z Teplic.

9. dubna – Svou činnost zahajuje anonymní blogger s názvem Švihák lázeňský. Během následujících týdnů vzbudí nevídanou čtenářskou pozornost občanů Chebska svým bulvárním stylem, ale i závažnými tématy.

14. dubna – Německý deník Neue Presse přinesl informaci, že němečtí dealeři pašovali drogy letadlem přes letiště v Chebu. Podle jeho provozovatelů není možné pasažéry na chebském letišti kontrolovat.

17. dubna – Celý úsek R6 z Chebu do Karlových Varů ve čtyřech pruzích je zprovozněn a cestu lze ujet přibližně za dvacet minut. Nutná je však dálniční známka. Proti zpoplatnění se ohradila krajská tripartita v čele s hejtmanem Novotným.

21. dubna – Cheb si připomněl 67. výročí od konce 2. Světové války. Kromě rekonstrukce vojenských akcí čekala návštěvníky kina Svět premiéra filmového dokumentu Tajemství podzemní továrny.

24. dubna – Někteří obyvatelé Chebu vyhlašují veřejnou sbírku na vypracování nezávislého bezpečnostního auditu plánovaného projektu jihovýchodního obchvatu města. Záštitu nad sbírkou převzal lékař Karel Tyrpekl, radní za ČSSD.

27. dubna – Do chebského archivu se vrátila část dokumentů ukradených v 90. letech. Jak sdělil ředitel chebského archivu: „Jedná se o glejty saských vévodů chebským obchodníkům na výroční trhy do Lipska a Drážďan z 15., 16. a začátku sedmnáctého století“.

28. dubna – Asi 50 lidí pochodovalo po trase plánovaného jihovýchodního obchvatu. Diskutovat s odpůrci obchvatu přišel i zastánce projektu Martin Černík, do nedávna vedoucí oddělení silniční dopravy města Chebu.

KVĚTEN – Krize v ODS a Špalíček fest

3. května – V zemědělské usedlosti v Hájích odhalila celní správa obří výrobnu padělků značkového textilu. Byly zajištěny výrobky označené značkami 24 renomovaných firem. Například Diesel, Dolce Gabbana, Louis Vuitton, Lacoste, nebo Armani.

5. května – Místostarosta Linda přijel na Švédský vrch diskutovat s občany a informovat je o chystané rekonstrukci místních komunikací. S úpravami by se mohlo začít příští rok na jaře.

7. května – Krajská vláda ČSSD a KSČM stojí před velkým problémem. Opozici i ministerstvu financí bude muset vysvětlovat závažné výtky auditorů k obřím veřejným zakázkám. Hrozí, že Karlovarský kraj bude muset vrátit EU až 800 milionů korun.

15. května – Františkolázeňský starosta Mlátilík zakázal oficiální záznamy ze zastupitelstva. „Zrušili jsme je proto, že nás zastupitel Šnajdauf opruzoval tím, ať mu je kopírujeme a posíláme,“ vysvětlil Mlátilík.

19. května – V okolí Myslivny se z iniciativy místních občanů (zejména majitelů Pensionu Mašek) uskutečnil úklid lesa. Společně s občany přiložili ruku k dílu i starosta Vanoušek a tajemník města Sýkora.

25. května – Členové ODS v okrese Cheb se bouří proti oblastnímu šéfovi Janu Mračkovi a chebskému místostarostovi Tomáši Lindovi. Oba politici prý dlouhodobě plánovali svržení starostky Františkových Lázní Lenky Malkovské.

25. května – „Nové tváře ODS“ odstoupili z kandidátky do krajských voleb. Chebský manažer Petr Černý a advokát Martin Čonka tímto krokem odmítli způsob financování kampaně ODS. Později se k nim přidal i místostarosta Chebu Michal Pospíšil. Strana byla poté v podzimních volbách tvrdě potrestána, když ve městě Cheb získala méně než 9% hlasů.

25. května – Tisíce lidí zaplnily chebské náměstí na 1. ročníku Špalíček festu. Na scéně před Špalíčkem vystoupili například kapely NO NAME či Olympic.

31. května – Město Cheb oznámilo koupi objektu bývalého hotelu Hradní dvůr za 3,9 milionů korun. Dalších 15 milionů pak hodlá investovat do rekonstrukce. V „Hraďáku“ by měly vzniknout byty pro seniory a klub důchodců.

ČERVEN – Dvorky, FIJO a spojenectví Lindy s Mlátilíkem

5. června – Pošta u nádraží byla v ranních hodinách přepadena. Lupič požadoval finanční obnos a vyhrožoval použitím střelné zbraně. Žádnou však u sebe neměl a policejní hlídka tak muže ještě v budově pošty zadržela.

6. června – Chebská radnice uvažuje o modernizaci městského psího útulku v Horní Hraničné, ale i jeho zrušení a zapojení Chebu do projektu krajského útulku, kterým se zabývají některá města na Sokolovsku.

9. června – Vyvrcholil jubilejní 10. ročník Chebských dvorků. Na oblíbeném festivalu se představili Xindl X, Jan Budař, MIG 21, Charlie Straight, One Night Band, Petr Konáš, Buchty a loutky, Umskup, fotografové z Finska a mnoho dalších umělců.

10. června – Svědkové hovoří o schůzkách chebského místostarosty Tomáše Lindy a šéfa oblastní ODS Jana Mračka s Ivo Mlátilíkem. Po společně naplánovaném puči na františkolázeňskou starostku Malkovskou se dle vyjádření člena ODS Otakara Skaly (pro MF DNES) snaží Linda s Mračkem protlačit Mlátilíka do představenstva firmy Chevak. To se také později potvrdilo (viz 20. června).

11. června – Největší vietnamské tržiště ve Svatém Kříži u Chebu nahrazuje stánky zděnými budovami, mění se i nabízené služby. „Chceme dokázat, že nejsme jen národem stánkařů,“ říká Vu Kim Dung, která nezastírá, že jí špatná pověst asijských obchodníků vadí.

12. června – V důsledku pozastavení ROP Severozápad je v ohrožení revitalizace levého břehu Ohře. „V této situaci si jen těžko můžeme dovolit zahájit úpravy levého břehu, na které nám byla přislíbena dotace ve výši 148 milionů korun,“ sdělil starosta Vanoušek.

14. června – Zaměstnanci městské společnosti Chetes jsou v novém. Vedení i samotní metaři si novinku pochvalují, redaktorka MF DNES však poukazuje na cenu. Jedna bílo-modrá kombinéza s vozíkem stála deset tisíc korun.

20. června – Spekulované politické spojenectví Linda-Mlátilík bylo oficiálně potvrzeno. Ve vodárenské společnosti Chevak byly prosazeny personální změny, když odvolané místostarostu Skalné Golda a dlouholetou ředitelku Polidarovou vystřídal v představenstvu Ivo Mlátilík. „Cílem je fungující a prosperující společnost,“ obhajoval personální změny zástupce města Chebu na valné hromadě Tomáš Linda.

21. června – Místostarosta Pospíšil, manažer Černý a advokát Čonka byli v rámci chebské ODS potrestáni za to, že veřejně kritizovali podmínky kandidatury do krajských voleb – vypadli z místní rady ODS. „Nedovedl jsem si představit další spolupráci rady v původním složení. Došlo ke ztrátě důvěry,“ uvedl předseda chebské ODS Tomáš Linda.

29. června – Za účasti orchestrů a mažoretkových skupin z Polska, Německa, Itálie, Slovenska, Maďarska, Portugalska a domácí České republiky byl na náměstí zahájen 20. ročník festivalu mládežnických dechových orchestrů FIJO.

ČERVENEC – Cheb se dočkal autobusů Student Agency

7. července – Lidé z centra města se stále bouří proti chystaným změnám v parkování. Petici proti budování parkovacích zón podepsalo téměř 600 lidí. „Tam, kde budeme mít pochybnosti o tom, že se s tím občané neztotožnili, jsme připraveni to operativně změnit,“ reagoval starosta Vanoušek.

10. července – Chebská radnice vypověděla smlouvu realitní kanceláři, o městské byty a nebytové prostory se nyní budou starat úředníci z majetkového odboru.

15. července – Vandalům a dalším ničitelům městského pořádku znepříjemní život nové nástrahy – fotopasti, které zakoupí město a umístí je na místa, kde by se mohla rizika vyskytovat.

16. července – Do Chebu začal jezdit pravidelný autobusový spoj společnosti Student Agency. Na trase Praha – Karlovy Vary – Cheb a zpět budou žluté autobusy jezdit 8x denně.

18. července – Parkovací závory se objevily u vjezdu na parkoviště u supermarketu Albert. První 2 hodiny jsou bezplatné, 3. a další hodina jsou zpoplatněny dvaceti korunami.

24. července – S fámou o své smrti, která kolovala po městě, se musel vypořádat známý chebský chirurg Juraj Horský. „Snad to bude opravdu znamenat, že se dožiji vysokého věku,“ smál se chebský lékař.

31. července – Houpačky na chebské pěší zóně jsou už bezpečné. Díky mladým klukům ze skupiny True Hills a obětavé práci místostarosty Lindy se pod houpačky vložily gumové podložky. „Kvůli různým administrativním bariérám bylo velice složité tento problém vyřešit,“ uvedl Linda.

SRPEN – Započaly úpravy levého břehu Ohře

5. srpna – Radnice plánuje rozprodat některé byty, které jsou ve vlastnictví města Chebu. Někteří nájemníci, kteří si nemohou dovolit byt od města koupit, neskrývají obavy z možných nepříjemností ze strany nového pronajímatele.

8. srpna – Město Cheb jde do rizika a do konce srpna začne s úpravou levého břehu Ohře. Na mimořádném jednání zastupitelé hlasovali o návrhu započít s úpravou lokality i přes riziko neproplacení evropské dotace a konečnou úhradu více než 150 milionů korun z městského rozpočtu.

9. srpna – Starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík na zasedání zastupitelstva nevybíravým způsobem urážel opozičního zastupitele Františka Šnajdaufa. Video později před krajskými volbami kolovalo po internetu a mohlo být jednou z mnoha příčin volebního propadáku Mlátilíka.

14. srpna – Kolem páté hodiny ranní se na rohu ulic Osvobození a Čapkova strhla rvačka několika Vietnamců. Dva z nich po převozu do chebské nemocnice zemřeli.

18. srpna – 174 účastníků se postavilo na start chebského triatlonu Dřevěný člověk. V čase 1 hodina a 18 minut zvítězil kanoista Jan Souček (náhradní člen bronzového čtyřkajaku v Londýně).

21. srpna – Na dřenickém koupališti si nájemci stěžují na letošní sezonu, kdy většina víkendů byla deštivá. Důsledkem byla nízká návštěvnost, která nájemcům nevystačí ani na úhradu nákladů. Pravděpodobně tak s provozováním koupaliště skončí.

24. srpna – Začaly úpravy na levém břehu řeky Ohře. První „obětí“ těžké techniky se staly někdejší šatny fotbalistů a atletů. Krajinná výstava by měla být zahájena příští rok na jaře.

27. srpna – Do záhuby míří tenisový klub ve Františkových Lázních se svými šedesáti členy a více než stoletou tradicí. Starosta Ivo Mlátilík mu bez udání důvodu vypověděl nájemní smlouvu.

ZÁŘÍ – Otevřen pavilon B chebské nemocnice

2. září – Na webu České televize je možné zhlédnout nový díl pořadu Cyklotoulky, v němž tentokrát vyrazil Michal Jančařík poznávat krásy Chebu a okolí. V pořadu se objevil i místostarosta Vladimír Hartmann (ČSSD), který se mj. projel na kole po pěší zóně.

4. září – O možných zákulisních intrikách na valné hromadě společnosti CHEVAK a o spojení vlivných hráčů chebské politiky Lindy (ODS), Mračka (ODS) a Mlátilíka (NS-LEV21), kteří se prý chtějí pokusit vyvést z této společnosti její majetek, informoval člen františkolázeňské ODS Otakar Skala.

6. září – Za účasti hejtmana Novotného (ČSSD), starosty Vanouška (ČSSD), místostarostů a dalších osobností byl slavnostně otevřen zrekonstruovaný pavilon B chebské nemocnice.

7. září – Ministerstvu vnitra se nelíbí ustanovení chebské vyhlášky o zákazu užívání pyrotechniky v historickém centru. Problém spatřují úředníci v tom, že vyhláška umožňuje výjimku u akcí pořádaných městem Cheb – zákaz by měl platit buď pro všechny, nebo pro nikoho.

15. září – V Chebu se uskutečnil letecký den, městské fotbalové derby mezi FK Hvězdou Cheb a FC Cheb (5:0) a vyvrcholil mezinárodní házenkářský turnaj žen.

16. září – Tresty od 5 a půl do 8 a půl roku vězení vyměřil Krajský soud v Plzni pětici mužů za loňské přepadení auta v Chebu u Svatého Kříže, v němž majitel kasina odvážel tržbu.

19. září – Město Cheb chce udržet nájemníky ve velkometrážních bytech, snižuje proto nájemné. Některé velké byty chce radnice naopak rozdělit na více menších (např. v domě nad bývalou prodejnou Baťa).

20. září – Workshopy, projekce, dílny, taneční vystoupení i večerní koncert skupiny The Tap Tap – taková byla celodenní akce s názvem „Být odlišný je normální“, která se uskutečnila v KC Svoboda.

21. září – Média informují o tom, že chebský politik Jakub Pánik (ČSSD) získal podezřele levně luxusní apartmán v areálu na Klínovci. O dva měsíce později schválil evropskou dotaci 291 milionů korun pro tamní společnost. Pánik v tom střet zájmů neshledává a hájí se argumentem, že jako politik schvaloval i jiné dotace na projekty, které využívá – cyklostezky, silnice, apod.

23. září – Cheban Karel Baštář pružně zareagoval na aktuální metanolovou kauzu složením a nahráním písně Splet jsem si metyl s etylem.

27. září – Továrna na výrobu textilu by měla vyrůst na chebské průmyslové zóně. V textilce by mělo najít práci 50 až 80 lidí. „Jednání se společností Textilogistik se vyvíjejí dobře,“ uvedl chebský místostarosta Tomáš Linda. Firma by zde měla mít jak výrobu, tak sklady.

28. září – Pohled z ochozu budovy chebského nádraží se zájemcům naskytl při příležitosti oslav 140. narozenin železniční dráhy mezi Chebem a Plzní. Z ptačí perspektivy byl vidět i nový autobusový terminál.

ŘÍJEN – Vítězství komunistů v kraji, pokuta chebské radnici od ÚOHS

2. října – Za přítomnosti hejtmana Novotného (ČSSD) a vedení města bylo slavnostně otevřena nová budova Jazykového a komunikačního centra, která je přístavbou chebského Gymnázia.

6. října – Vrcholí předvolební kampaň politických stran do krajských voleb.

11. října – Všechny krajské opoziční strany kritizují chování krajské vlády (ČSSD, KSČM), která se snaží těsně před volbami zatajit obsah zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům. Občanští demokraté kritizují hlavně chebského Jakuba Pánika (ČSSD), který byl členem komise pro otevírání obálek, a zároveň obchodním ředitelem firmy ucházející se o zakázku.

13. října – Proběhly volby do krajského zastupitelstva Karlovarského kraje. Při nízké volební účasti zvítězila KSČM, těsně následovaná ČSSD. Těžký propadák utrpěla ODS, do zastupitelstva se dostalo ještě Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst, TOP 09 a Alternativa. Přes masivní kampaň se do zastupitelstva neprobojoval ani Ivo Mlátilík se svou stranou NS-LEV 21, když získal pouhé 2 procenta.

17. října – „Čekali jsme dlouhých 25 roků,“ zní z vítězného tábora KSČM, sociální demokraté navrhují levopravou koalici, zástupci strany Alternativa (včetně chebského zastupitele Miroslava Plevného) vyzvali všechny ostatní zvolené strany, aby nespolupracovaly s KSČM. Naopak jiný Chebák, Petr Navrátil (ČSSD), je přesvědčen, že KSČM je demokratickou stranou a hodlá s ní proto jednat.

18. října – Byl obchodním ředitelem společnosti, a přesto netušil, že se tato společnost uchází o zakázku za desítky milionů korun, v rámci níž byl členem komise při otevírání obálek. Nebo, jak tvrdí opozice, vědomě lhal. Evropská unie i média se zabývají kauzou Jakuba Pánika – znovuzvoleného zastupitele za ČSSD.

20. října – Ve věku 76 let v Chebu náhle zemřel architekt Luděk Vystyd. „Pan Ing. Arch. Luděk Vystyd byl známou a uznávanou osobností ve městě a regionu,“ uvedl starosta Vanoušek.

21. října – Rekonstrukce vily Union je hotova. V budově začne do poloviny prosince naplno fungovat azylový dům s devíti pokoji pro celkem 23 klientů – lidí v nouzi, kteří mají zájem změnit svůj život. Klienti se budou muset přizpůsobit poměrně přísným pravidlům. Pro ostatní bude nadále sloužit noclehárna pro lidi bez přístřeší v bývalých kasárnách na Zlatém vrchu.

30. října – Tři stupně má nový projekt sociálního začleňování lidí bez domova v Chebu: 1. ubytování bezdomovce v azylovém domě, 2. ubytování v pronajatém městském bytě s dohledem občanského sdružení, 3. získání klasického městského bytu. Klient může po osvědčení postoupit do vyššího stupně, při selhání naopak sestoupit níže.

31. října – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil městu Cheb pokutu 600 000 korun za několikanásobné porušování zákona o veřejných zakázkách při rekonstrukci Zlatého vrchu, několika ulic a Kulturního centra Svoboda. Chebská radnice se podle ÚOHS opakovaně dopustila diskriminačního jednání a omezení hospodářské soutěže při výběru zhotovitele.

LISTOPAD – Trafiky pro ČSSD, školné pro tajemníka

1. listopadu – Novým jednatelem společnosti CHETES byl Radou města Chebu jmenován zastupitel Tibor Dobrovolný (ČSSD). Nahradí tak místo po odvolaném Miroslavu Hofrajtrovi. Dobrovolný kdysi zastával post vedoucího majetkoprávního odboru, v roce 2006 byl však radními po skandálech odvolán. ČSSD Dobrovolného hájí, že Policie mu neprokázala spáchání trestného činu.

2. listopadu – Chebská ČSSD naděluje funkce pro své členy. Zastupitelka Marcela Nečekalová (ČSSD) se stala vedoucí oddělení realizace projektů na chebské radnici. Nečekalová proto přenechala post zastupitele Petru Navrátilovi (ČSSD). Jeho bratr Václav Navrátil (ČSSD), který je rovněž zastupitelem, získal v tomto volebním období funkci na Odboru správy majetku. Celý článek Zpráv z Chebu.

4. listopadu – Vedení města po doporučení právníků rozhodlo, že se nebude odvolávat proti pokutě 600 000 Kč od ÚOHS za diskriminační jednání. Bojí se, že by pokuta mohla být ještě vyšší.

5. listopadu – Chebská radnice navrhuje zvýšit poplatek za svoz odpadu na 700 korun. „Stanovení poplatku je věc jak politická, tak ekonomická. Pokud budeme na odpad doplácet miliony korun, budou nám chybět jinde,“ uvedl starosta Vanoušek. 16. listopadu zastupitelstvo návrh schválilo.

7. listopadu – Před hrozící demolicí se podařilo firmě UNIPAP PLUS zachránit areál bývalého pivovaru v centru Chebu. Kromě prodejny papíru se mohou lidé těšit i na stálou výstavu historie papírnictví na Chebsku.

8. listopadu – Svou bezprostřední reakci na přijetí zákona o církevních restitucích zveřejnil farář Římskokatolické farnosti Cheb Petr Hruška. „Je mi z toho tak trochu ouzko,“ uvedl farář.

12. listopadu – Podle aktuálních statistik z loňského sčítání lidu v Chebu ubylo 1300 obyvatel. Pro město jde o velký problém, podle počtu obyvatel zřejmě dostane v příštím roce asi o 10 milionů korun méně ze sdílených daní.

15. listopadu – O zakázku na vydláždění chodníků na sídlišti Zlatý vrch za 20 milionů korun se mohla ucházet jen ta stavební firma, která měla zkušenost s minimálně 8 obřími zakázkami za 200 milionů korun. Server unasvchebu.cz analyzuje, kdo nese zodpovědnost za pokutu od ÚOHS.

16. listopadu – MF DNES upozorňuje, že tajemník Městského úřadu Václav Sýkora si sám odsouhlasil uhrazení 115 tisíc korun školného z městského rozpočtu na soukromém Business Institutu.

17. listopadu – Tajemník Sýkora vydal prohlášení, v němž veřejnosti oznamuje, že veškeré školné zaplacené z prostředků města uhradí. „Pokud bych měl příště dělat obdobné rozhodnutí, sháněl bych pro něj předem podporu u pana starosty a v ostatních orgánech města – v tom dnes vidím svou chybu, že jsem tak neučinil,“ uvedl mj. Sýkora.

19. listopadu – Chebští gymnazisté si vyzkoušeli roli zastupitelů. Simulační hra, která má za cíl přiblížit mladým lidem komunální politiku, vznikla z iniciativy německé nadace Friedricha Eberta.

21. listopadu – Místostarosta Pospíšil (ODS) se zúčastnil v Berlíně akce ke Dni veteránů, kde se potkal i s německým prezidentem Joachimem Gauckem. Při této příležitosti pozval prezidenta na návštěvu Chebu.

22. listopadu – Předseda Senátu Milan Štěch, kandidát na prezidenta Jiří Dienstbier, renomovaný vědec Václav Pačes, poslanci Bureš a Chlad, senátor Nenutil, spisovatel Motl a další osobnosti se v Chebu zúčastnili 21. ročníku celorepublikově uznávané dějepisné soutěže.

22. listopadu – Otevřeným dopisem předsedovi městské ODS Tomáši Lindovi ukončil členství ve straně podnikatel Miroslav Podlipský. Podlipský mj. postrádá sebekritiku členů chebské ODS za propad ve volebních výsledcích ve městě Cheb za poslední 4 roky z 20% na 7%.

23. listopadu – Dohoda KSČM a ČSSD o vládě nad Karlovarským krajem je na světě. Komunisté přenechávají sociálním demokratům na celé období post hejtmana a na roky 2014-2016 i většinu v krajské radě. Na oplátku budou mít první dva roky většinu křesel v krajské radě komunisté.

28. listopadu – Chebská oblastní rada ODS ovládaná Mlátilíkovými spojenci Janem Mračkem a Tomášem Lindou se rozhodla zrušit vzpurné františkolázeňské sdružení a navrhla sebrat mu licenci. Spory uvnitř ODS mezi chebským a františkolázeňským křídlem vypukly po březnovém převratu, kdy se do čela Františkových Lázní vrátil Mlátilík, údajně za dohody s Mračkem a Lindou.

29. listopadu – Krajský radní pro školství Václav Sloup (KSČM) se během týdne stal hlavním objektem pozornosti. Vedle své kontroverzní minulosti z dob komunistické diktatury zaujal plány ve svém resortu. Spadeno má na osmiletá gymnázia. Těch je v kraji osm. „Stačily by tři, pro každý okres jedno,“ míní Sloup.

30. listopadu – Františkolázeňský opoziční zastupitel František Šnajdauf uspěl u Nejvyššího soudu ve sporu se starostou Ivo Mlátilíkem. Za pověstné poslání Mlátilíka „do pr…“ se omlouvat nemusí.

PROSINEC – Konec sporů o les a odpor proti politrukovi

1. prosince – Projevem starosty města Pavla Vanouška (ČSSD) a slavnostním rozsvícením vánočního stromu byly zahájeny velkolepé vánoční trhy s umělým kluzištěm. Akci za 4,5 milionu korun hradí z části město Cheb, z části sponzoři.

3. prosince – Zprávy z Chebu upozornily na netransparentní distribuci lístků na reprezentační ples města Chebu. Jak potvrdil Tomáš Ivanič z chebské radnice, 250 z 370 lístků na hlavní sál a balkon byly určeny politikům a VIP hostům. Zbylých 120 lístků mělo jít do prodeje přes web, to se však neuskutečnilo.

4. prosince – Starosta Pavel Vanoušek a přednosta bavorského okresu Tirschenreuth Wolfgang Lippert podepsali nadační smlouvu, která upravuje hospodaření s výnosy chebských historických pozemků v Německu. Skončily tak desítky let trvající spory mezi Chebem a Spolkovou republikou Německo.

4. prosince – Komunistický krajský radní pro školství Václav Sloup (KSČM) vyjádřil v Radiožurnálu názor, že studenti by seminární práce na téma „Útěky přes Železnou oponu“ psát neměli. Bývalý politruk též uvedl, že se nemá za co stydět a je na svou službu u Pohraniční stráže hrdý.

5. prosince – Ředitel chebské ISŠ Miroslav Liška k 1. únoru končí, odchází do soukromé sféry. „Můj nástupce zcela určitě převezme školu v lepší kondici, než jsem ji převzal já,“ uvedl Liška.

6. prosince – Záměr společnosti Terea Cheb s.r.o. (z poloviny vlastněné městem Cheb) vybudovat na Švédském vrchu Závod na energetické využití odpadu vzbuzuje obavy u některých obyvatel.

10. prosince – Na chebském nádraží byl slavnostně otevřen nový autobusový terminál. Stavba šestiúhelníkové budovy, jejíž vzhled je inspirován terminálem v německém Bayreuthu, stála necelých 110 milionů korun.

12. prosince – Tzv. fofrpůjčky jsou v adventním čase nabízeny prostřednictvím prosincových Radničních listů. Za půjčených 4999 Kč je nutno do 9 měsíců splatit téměř dvojnásobek. Na možné překročení etiky při inzerování rychlých půjček v médiu financovaném z městského rozpočtu upozornila stránka Zdravé Chebsko.

14. prosince – Internetem koluje další petice požadující výměnu krajského radního pro školství JUDr. Sloupa. Iniciují ji učitelé Karlovarského kraje. Petici podepsalo do konce roku přes 2 500 lidí, zároveň vznikají další, mj. i studentské iniciativy.

16. prosince – Ve věku 82 let zemřel čestný občan města Chebu Hans Novotny. V Chebu je znám především jako duchovní otec naší Nadace Schola Ludus. Ta vznikla díky jeho štědrému finančnímu daru v roce 1992.

20. prosince – Emotivní, ale i věcná diskuse o výrocích krajského radního Sloupa proběhla na jednání chebského zastupitelstva. Největší rozruch vzbudila slova zastupitele Pavla Hojdy (KSČM), který přirovnal styl protestu současných studentů k organizovaným rezolucím za popravu Milady Horákové v 50. letech. Sestřih z debaty na zastupitelstvu. DOKUMENT: Analýza studenta VŠE k debatě.

25. prosince – Stovky lidí navštívily půlnoční mši v kostele sv. Mikuláše. Vánoce, kdy někteří jsou naštvaní, někteří znechucení, jiní si dovolují hlásat, že by bylo lepší znovu zavřít hranice. Ale i Vánoce, kdy nás Ježíš křehce prosí: zbav se nenávisti, zloby a strachu. I tak definoval farář Hruška Vánoce roku 2012.

25. prosince – Dobrovolníci zachránili v prokopaném podhradském rybníku desítky vodních živočichů a tisíce škeblí. Firma najatá městem Cheb před prokopáním některé živočichy vylovila, ovšem nedůsledně.

29. prosince – Návštěvníci Zlatého vrchu chodí obdivovat nově postavenou kopii původní vyhlídky. Stavba byla financována z nadačního fondu Historický Cheb. Video z celé akce.

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu