Před 49 lety se na náměstí pokusil upálit chebský „Palach“

V rubrice Historie

Ještě donedávna byl čin mladého učně z Chebu neznámý i historikům. Dnes večer (26. ledna 2018 v 19:15 hod.) přitom uplyne již 49 let od chvíle, kdy se šestnáctiletý Jan Bereš na chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, poblíž muzea, polil hořlavinou a zapálil. Stalo se tak pouhý den po celonárodním pohřbu Jana Palacha, kterého se mladík z Chebu aktivně účastnil.

Přibližné místo, kde se měl 26. 1. 1969 v 19:15 učeň Jan Bereš zapálit.

Jak popisuje ve svém odborném článku historik Petr Blažek, mladík byl krátce nato uhašen náhodným kolemjdoucím a s popáleninami na přibližně padesáti procentech těla převezen do nemocnice. Jeho čin pak zcela zapadl a poprvé byly tyto okolnosti zpracovány až v roce 2009.

Naše redakce však zapátrala v archivních vydáních týdeníku Hraničář, který o činu napsal hned o dva dny později. Konkrétně se jedná o zprávu okresního prokurátora JUDr. Josefa Vítka, ve které jsou popsány výsledky předběžného šetření. Z ní je patrno, že Bereš se skutečně účastnil Palachova pohřbu v sobotu 25. ledna 1969 a domů se měl vrátit ještě ten den o půlnoci. Nedělní dopoledne strávil doma s rodinou, krátce po obědě se odebral do města, načež se vrátil domů do ulice Komenského a sledoval společně se zbytkem rodiny televizi.

Z dobového dokumentu z pohřbu Jana Palacha mrazí dodnes (Praha, 25. 1. 1969):

 

Mladík z Chebu adresoval dopisy prezidentu republiky i Československé televizi

Krátce před 19.00 hodinou večerní odešel Jan Bereš zpět do města, nyní již s benzinovým čističem skvrn a čtyřmi dopisy. První dopis adresoval rodině. Zbylé Československé televizi, prezidentu republiky a řediteli učňovské školy. V dopisech se hlásil k Palachově odkazu a formuloval řadu politických požadavků.

Dle zveřejněného dokumentu ze spisu Veřejné bezpečnosti se Bereš pokusil o sebeupálení v 19:25, následně byl spatřen náhodným kolemjdoucím, který jej uhasil a přivolal pomoc. Po převozu do nemocnice byl jeho stav posouzen jako vážný.

 

Pokus psychicky nemocného jedince nebo uvědomělý čin?

Zpráva prokurátora v týdeníku Hraničář pokus o upálení přisuzuje tomu, že Bereš měl již ve škole hrozit sebevraždou, pocházel z neklidných rodinných poměrů a ve škole byl shledán “těžce zvladatelným”. Bez bližších znalostí případu lze dnes samozřejmě obtížně posoudit, zda se opravdu jednalo o čin psychicky nemocného člověka nebo byl komunistickým prokurátorem tento čin vědomě degradován a šlo ve skutečnosti o následovníka odkazu Jana Palacha, který chtěl zcela vědomě přimět veřejnost k aktivnímu odporu proti stále sílící diktatuře zapříčiněné invazí sovětských vojsk do Československa.

 

Hraničář, 28. 1. 1969 (pro rozkliknutí)

Díky online vyhledávači v nascanovaných vydáních týdeníku Hraničář jsme však našli ještě jednu zmínku o Janu Berešovi. Ve výtisku z 15. února 1966 je tehdy Jan Bereš jako žák 7. třídy 1. základní školy dáván za vzor ostatním za jeho příkladnou dobrovolnou pomoc dělníkům, kteří přiváželi do nového skladu v Koželužské ulici parketové výlisky.

V kontextu tehdejší doby byl Bereš pochodní číslo tři (z celkových 27) od známého činu studenta Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Jana Palacha, který se na Václavském náměstí v Praze upálil dne 16. ledna 1969.

Zdroje:

BLAŽEK, Petr: Slovenský následovník? Paměť a dějiny 01/2014, str. 58

článek Pokus o upálení, týdeník Hraničář, 28. 1. 1969

článek JDOU PŘÍKLADEM, týdeník Hraničář, 15. 2. 1966

zpráva Veřejné bezpečnosti O-VB Cheb, 26. 1. 1969, 21:30, dostupná na www.janpalach.cz

Mohlo by Vás zajímat:

Památkář se v roce 1967 snažil zachránit kostel sv. Anny u Chebu

Unikátní dokumenty o někdejším poutním kostele sv. Anny v Horním Pelhřimově u Chebu dnes na Facebooku zveřejnil chebský občan

Read More...

Výběr jednatele společnosti TEREA: fraška nebo jen kritika opozice?

Na čtvrtečním jednání (11. 4. 2019) chebského zastupitelstva se bude mj. schvalovat nominace Martina Černíka (ČSSD), vítěze nedávného výběrového

Read More...

Zlatému vrchu hrozí další chaos v zástavbě, varuje hnutí ANO. Vedení města nesouhlasí.

Vedení města Chebu navrhuje zastavit práce na regulačním plánu, který byl od loňského roku zpracováván pro lokalitu areálu bývalých

Read More...

Mobile Sliding Menu