Mimořádné zastupitelstvo: schválený rozpočet, nový zastupitel Vrba a stará kauza BOBR

V rubrice Zpravodajství

Zasedání chebského zastupitelstva minulý čtvrtek (11. 1. 2018) bylo svoláno především za účelem dodatečného schválení rozpočtu na rok 2018. Jeho návrh byl za podivných okolností nečekaně „shozen“ na prosincovém zasedání a dle názorů některých politiků měl sloužit jako záminka k odvolání bývalého starosty Jalovce (VPM) a místostarostky Lickové (KpCh).

Nová široká koalice tradičních stran od komunistů po ODS v čele se starostou Zdeňkem Hrkalem (ANO) nyní připravila upravenou verzi návrhu rozpočtu, která především snižuje výdaje na investice o 57,6 milionů korun. Tato částka má dle koalice sloužit jako rezerva do budoucna. Exstarosta Jalovec (VPM) však namítá, že řada seškrtaných projektů (revitalizace vnitrobloku Hradební, rekonstrukce Havlíčkovy, Písečné, Kamenné, atd.) je jen dočasným odložením investičních akcí, které stejně bude v blízké budoucnosti nutné realizovat. Hnutí ANO však trvá na tom, že tyto návrhy byly populistické, protože z řady důvodů nemohly být v roce 2018 fakticky realizovány. Návrh rozpočtu byl nakonec hlasy nové koalice schválen.

Po Seifertové odmítli jít do zastupitelstva tři náhradníci za ANO

Nový zastupitel Jan Vrba (ANO)

Ještě před hlasováním o rozpočtu složil slib nový zastupitel za hnutí ANO Jan Vrba. V prosinci krátce po náhlém odvolání vedení města totiž zastupitelka Daniela Seifertová veřejně prohlásila, že se za hlasování pro odvolání stydí a krátce na to rezignovala na post zastupitelky i radní. Po ní následně rezignovali i další tři náhradníci za ANO, konkrétně Pavel Tomáš, Pavel Cekota a Martin Šiška. Mandát v zastupitelstvu tak přijal až čtvrtý náhradník – podnikatel Jan Vrba.

Zastupitel Vrba na sebe výrazně upozornil hned na prvním zasedání. Jestliže dosud byla zastupitelům za ANO dlouhodobě vytýkána absence názorů (resp. jejich vyjadřování) při rozpravě zastupitelů, nový zastupitel Vrba suverénně přejal roli zdatného řečníka.

Hnutí ANO: Koaliční smlouvu nevypovíme, protože fakticky nikdy nevznikla

Zejména překvapil reakcí na zastupitele Plevného (VPM), který opětovně hnutí ANO vytýkal, že dosud nevypovědělo koaliční smlouvu a před odvoláním Jalovce neiniciovalo smírčí řízení. Zastupitel Vrba však přišel s vysvětlením, že koaliční smlouva fakticky nikdy nevznikla, protože starosta Jalovec se choval tak, jako kdyby ANO nebylo koaličním partnerem, ale opozicí. Proto hnutí ANO nyní považuje koaliční smlouvu (která byla podepsána na jaře 2017) za pouhý cár papíru, který není nutné ani vypovídat, protože zastupitelé za ANO nebyli starostou Jalovcem nikdy bráni vážně.

Připomínka „divokých“ devadesátých let

Možná ještě více na sebe zastupitel Vrba upozornil v bodě Dotazy a připomínky občanů. V reakci na dotaz občana, proč nebyla na městských stránkách zveřejněna žádná informace o prosincovém shromáždění, totiž Vrba připomenul jinou demonstraci na chebském náměstí – z února 1992 v kauze výrobního družstva BOBR a jeho podezřelých vazeb na tehdejší chebskou radnici. Jak upozornila zastupitelka Licková, paradoxem je, že na náměstí tehdy lidé demonstrovali mj. právě proti nynějšímu zastupiteli Vrbovi.

V diskusi na události Za lepší Cheb navíc pamětníci připomenuli, že jedním z hlavních impulsů tehdejšího shromáždění nebyla jen kauza samotná, ale především aktivní skoupení většiny výtisků tehdejšího týdeníku Hraničář tak, aby si občané kritický článek nemohli přečíst.

Jedno náměstí, dvě různé demonstrace (zdroj: facebooková událost Za lepší Cheb)

 

Přesunutí ZUŠ do Dominikánského kláštera?

Jedním z bodů rozpočtové diskuze byla revitalizace Dominikánského kláštera. Objekt nyní prakticky zeje prázdnotou, zejména po přesunutí většiny kulturních akcí do Kulturního centra Svoboda. Město proto v minulosti využilo architektonické soutěže Petra Parléře (2015) ke zhotovení designové studie, jež počítala i s omlazením přilehlého Jánského náměstí a ulic Dominikánská a Kamenná. Základní umělecká škola v současné době hlásí problémy s přebytkem žáků, a tak je řešení nasnadě. Navíc by se nabízela přestavba bývalé ZUŠ na v současné době tak žádané bytové jednotky.

Proti návrhu na přesun ZUŠ nicméně zastupitel Václav Jakl (Svobodní) podotýká, že současná budova ZUŠ byla speciálně vybrána a postavena pro účely základní umělecké školy a její kompletní přesunutí do Dominikánského kláštera by bylo příliš nákladné, a proto i zbytečné. V neposlední řadě je svým rozvržením na malé třídy, dle jeho slov, současná ZUŠ nevhodná pro přestavbu na bytové jednotky.

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu