ODS dostala od VPM nabídku – pojďte vládnout bez komunistů

V rubrice Zpravodajství
ODS Cheb2010
Chebská ODS před 4 lety koalici s KSČM nepřipouštěla

Před středeční volbou vedení města Chebu uskutečnila Volba pro město – Alternativa zřejmě poslední pokus, jak zabránit sestavení koalice s KSČM. Vítězné uskupení dosud odmítalo utvořit koalici jak s komunisty, tak s ODS. Ústupek vůči ODS je podmíněn tím, že dosavadní místostarosta za ODS Tomáš Linda nebude ve vedení ani v Radě města.

Nabídku na vytvoření středopravicové koalice VPM – ANO – ODS – Koalice pro Cheb – Svobodní oznámila VPM-Alternativa na svých facebookových stránkách v neděli večer. Více zde.

Toto rozhodnutí může být reakcí na silný odpor některých řadových členů chebské ODS proti tiché či otevřené koalici s komunisty. „Jedná věc je jistá – minimálně pravicové strany by s komunisty prostě spolupracovat neměly a přísně vzato je vůbec otázka, jestli v zemi, která má s komunismem takové zkušenosti, jaké má, je morální, aby vůbec kterákoliv strana s komunisty spolupracovala,“ vyjádřil se v diskusi na facebooku podnikatel a člen chebské ODS Tomáš Kožený.

Právě místní buňku chebské ODS čeká dnes večer zřejmě bouřlivý sněm, který definitivně rozhodne nejen o koalici v Chebu, ale vlastně i o své existenci. V případě vstupu ODS do koalice s komunisty by totiž místní buňku čekalo pravděpodobně zrušení.

„Kongres ODS ukládá Výkonné radě ODS, aby místním sdružením, která na komunální úrovni koaličně spolupracují s KSČM, byla odebrána licence.“ Usnesení ODS z roku 2006

Jak se k nabídce postaví ANO?

Ustoupit by v případě středopravicové koalice muselo i hnutí ANO. To má v dosavadní „předběžné dohodnuté“ koalici s ČSSD, komunisty a ODS slíbeno post 1. místostarostky a celkem 4 radních. Nabídka vůči hnutí ANO od VPM nyní zní dosti neurčitě: „VPM a ANO 2011 si mezi sebou rozdělí post starosty a 1. místostarosty a celkem 5 radních“. Aby pro ANO byla taková nabídka výhodná, musela by VPM pro lídra ANO Danielu Seifertovou nabídnout post starostky a alespoň 3 křesla v Radě. I hnutí ANO je nicméně pod palbou kritiky za koalici s komunisty a dosavadní garniturou z radnice. Na jejich facebookových stránkách se po oznámení koalice s komunisty strhla zajímavá diskuse mezi rozhořčenými občany i politiky z různých stran.

Vášnivá diskuse na facebooku hnutí ANO.

Hnutí ANO by v případě akceptování nabídky VPM muselo vypovědět dohodu s ČSSD, kterou strany uzavřely krátce po volbách. Podle této dohody vystupuje ČSSD a ANO jako jednotný blok ve vyjednávání o koalici.

Kadlec-Navrátil
SPOJENCI: Chebský stavebník a zastupitel Kadlec (ANO) a kandidát na starostu Navrátil (ČSSD)

Otevřený dopis faráře Hrušky

Horký nedělní večer na facebooku završil i chebský římskokatolický farář Petr Hruška, který zveřejnil text svého otevřeného dopisu členům chebského zastupitelstva, v němž sepsal tři důvody, proč nejít do koalice s KSČM. Jako první, osobní, uvedl drsnou negativní zkušenost svého otce, politického vězně z 50. let. Druhý důvod označil jako principiální – „vychází z principiálního předpokladu, že do důsledku domyšlená komunistická ideologie již ve své vlastní podstatě je nedemokratická a nutně vede k totalitarismu“. V třetím, hypotetickém důvodu, si farář klade otázku, jakou motivaci mohou mít zástupci hnutí ANO 2011 k upřednostnění koalice s komunisty, před vítěznou VPM a Koalicí pro Cheb.

„Nevěřím tomu, že ony často zmiňované „osobní antipatie“ mezi některými představiteli chebských politických uskupení jsou tak nepřekonatelné, osobně si to nedovedu vysvětlit jinak, než nějakou nezdravou politicko-ekonomickou provázaností, která, pokud ke koalici na takovémto základě skutečně dojde, bude v Chebu živnou půdou pro růst klientelistického korupčního potenciálu, proti kterému má ANO přeci (alespoň podle svých prohlášení) důsledně bojovat.“ Chebský farář Petr Hruška, 9.11.2014

Celý text otevřeného dopisu zde.

Mohlo by Vás zajímat:

K Chebu patří Masaryk i Bismarck, říká historik Kosatík

T. G. Masaryk byl velikán i drsňák, říká v rozhovoru historik Pavel Kosatík. Vysvětluje také, proč je dobré si

Read More...

Památkář se v roce 1967 snažil zachránit kostel sv. Anny u Chebu

Unikátní dokumenty o někdejším poutním kostele sv. Anny v Horním Pelhřimově u Chebu dnes na Facebooku zveřejnil chebský občan

Read More...

Výběr jednatele společnosti TEREA: fraška nebo jen kritika opozice?

Na čtvrtečním jednání (11. 4. 2019) chebského zastupitelstva se bude mj. schvalovat nominace Martina Černíka (ČSSD), vítěze nedávného výběrového

Read More...

Mobile Sliding Menu