Odměna za podporu komunistů? Zastupitel Pospíšil (ODS) nastupuje do nové funkce na radnici

V rubrice Zpravodajství
Pospíšil
Michal Pospíšil (ODS)

Starosta Petr Navrátil (ČSSD) v rozhovoru pro MF DNES potvrdil, že od letošního prosince začne na odboru kanceláře starosty pracovat bývalý místostarosta Michal Pospíšil (ODS). Na starosti má mít plány na možné spolupořádání Krajinné výstavy 2016 s německým Bayreuthem. Pokračuje tak neblahý trend, kdy lukrativní místa na radnici nebo v městských organizacích obsazují vysloužilí politici bez výběrových řízení.

Michal Pospíšil by se svým kultivovaným vystupováním i sympatickou reprezentací města Chebu v Německu dal řadit mezi ty slušnější politiky západního typu. Nebýt podivných funkcí, které je ochoten na chebské radnici za každou cenu přijímat. Zřejmě na základě politických obchodů.

Politik, pro nějž se vymýšlejí funkce

Před čtyřmi lety po volbách vznikl v ODS problém. O jednu placenou funkci místostarosty byli tři zájemci (Jan Svoboda, Tomáš Linda a Michal Pospíšil). Věc se po dlouhém vyjednávání vyřešila tím, že Svobodovi byl slíben post ředitele divadla (kam byl následně bez výběrového řízení dosazen) a Linda získal post silového 1. místostarosty. Pro Pospíšila byla vytvořena nová funkce 3. místostarosty.

Problém byl, co vlastně bude Pospíšil dělat? Protože se zrovna blížilo výročí 950 let města Chebu a tehdy ještě nejistá revitalizace Levého břehu, byla gesce nového místostarosty nešťastně odůvodněna právě touto agendou. Pojem „místostarosta pro oslavy“ tehdy negativně proslavil město Cheb po celé republice (např. v celostátní MF DNES i ve speciální reportáži Televizních novin). Oslavy ovšem proběhly za půl roku a Pospíšil, který na každém zastupitelstvu prezentoval výčet německých měst, kam za uplynulý měsíc jménem města Chebu zavítal, fungoval spíše jako městský „ministr zahraničí“.

Když začátkem roku 2012 předčasně zemřel šéf městských strážníků Jiří Šmolík, využila se volná funkce v čele Městské policie k nové agendě 3. místostarosty. Radniční média od té doby prezentovala úspěchy Městské policie jako výsledek práce politika v čele strážníků. Nezbytnost, aby speciální místostarosta řídil Městskou policii „vzala za své“ po letošních volbách, když si tuto agendu pod sebe jako jednu z mnoha vzal nový starosta Navrátil.

Místostarosta pro oslavy_1
Důvodem nové funkce „místostarosty pro oslavy“ byla podle tehdejšího starosty Vanouška politická stabilita nové koalice. Funkce negativně proslavila město Cheb po celé republice. (zdroj: tn.cz)

Kam s ním?

Chebská ODS se po letošních volbách zachovala jako „královna koloběžka“, když otevřeně podpořila komunistickou koalici (vyjma zastupitele Kočvary, který odmítl hlasovat pro komunistické radní), ale zároveň tvrdí, že je v opozici. Od počátku se ovšem veřejně spekuluje, že Tomáš Linda a Michal Pospíšil za tuto podporu mají slíbené funkce „manažera průmyslového parku“, resp. „manažera pro zahraniční styk“.

Pospíšil nakonec bez výběrového řízení získal funkci „plánovače“ možné Krajinné výstavy (opět v tuto chvíli nejisté, zda se vůbec uskuteční). Jako důvod starosta Navrátil uvádí, že Pospíšil je původní profesí krajinný architekt, umí dobře německy a má cenné zkušenosti. Historie se tak opět opakuje stejně jako u jmenování Svobody do funkce ředitele divadla (tehdy starosta Vanoušek argumentoval, že Svoboda je ochotník a divadelní prostředí zná).

V zásadě je to stejné, jako kdyby Česká fotbalová asociace na začátku fotbalové soutěže prohlásila za jejího vítěze tým AC Sparta Praha, protože s vítězstvím v české lize má dlouhodobou praxi, v Lize mistrů už v minulosti také byla, a navíc zástupci Sparty podporují pana Peltu ve funkci předsedy.

Dosazování politiků do veřejných funkcí bez řádných výběrových řízení zkrátka vyvolává oprávněné pochybnosti o politickém obchodování a rozdělování vlivu dle zásady „rozděl a panuj“. Věříme, že v blízké budoucnosti přijde doba, kdy tuto praxi budou i vládnoucí chebští politici vnímat jako nepřijatelnou.

Strany
Z programů: Rovné šance, občanská společnost, ideál demokracie – programy koaličních stran kontrastují s praxí.

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu