Chebské ANO slibovalo spalovnu mimo Švédský vrch, po volbách otočilo

V rubrice Zpravodajství
ANO2011
Zastupitelé za ANO 2011

Po komunálních volbách dostává projekt spalovny na Švédském vrchu reálné obrysy. V koaliční smlouvě (resp. v převzatém programu ČSSD Cheb) nejprve strany vládnoucí koalice (ČSSD, ANO a KSČM) stvrdily svou vůli pokračovat v již započatém projektu, následně bylo zveřejněno oznámení o zahájení územního řízení o umístění stavby. Žádost podala společnost TEREA Cheb, z poloviny vlastněná městem Cheb, která je také investorem stavby. Veřejnost je pozvána k ústnímu projednání, které se uskuteční v pondělí 22. prosince v 14:30 v obřadní síni MÚ Cheb, tedy těsně před vánočními svátky, kdy mají občané zpravidla úplně jiné starosti.

Spalovnu chceme v průmyslové zóně – na Švédském vrchu v žádném případě, hlásalo před volbami ANO 2011

Pozoruhodné je však postavení druhého nejsilnějšího koaličního partnera – hnutí ANO 2011. Před volbami totiž na svém webu a facebooku strana vydala prohlášení kandidáta Pavla Cekoty (na 8. místě kandidátky), kterého označila za svého odborníka na komunální odpad. Prohlášení, které na facebooku bylo vydáno přímo jako „Vyjádření hnutí ANO Cheb ke spalovně“, sice spalovnu v Chebu neodmítá, ale jasně hned v prvním bodě konstatuje: „V žádném případě není pro stavbu ZEVO vhodná lokalita Švédský Vrch a přilehlý Podhrad. Tato oblast bude dostatečně zatížena zde končícím obchvatem.“

Ke spalovně se též před volbami vyjádřila současná místostarostka Daniela Seifertová, která rovněž spalovnu v Chebu podporovala, ale podmiňovala jí diskuzí o výběru vhodného místa a o kapacitě spalovny. Minulý týden jsme jí proto zaslali k tématu dotazy, dosud neodpověděla.

Cekota - prohlášení - web
Předvolební článek chebského ANO 2011 na oficiálním webu

Poslední možnost vyjádřit se ke spalovně – těsně před Vánoci

Ostatním stranám koalice v jejich podpoře spalovny nelze nic vyčítat, neboť před volbami celkem jasně proklamovaly podporu stávajícího návrhu. Je ale k zamyšlení, proč nové vedení města místo veřejného projednání s občany umožnilo prostřednictvím stavebního úřadu veřejné ústní projednání v rámci územního řízení těsně před vánočními svátky.

Oficiální představení spalovny (ZEVO Cheb) je k dispozici na www.zevo-cheb.cz.

Zajímavé je také sdělení stavebního úřadu v oznámení o zahájení územního řízení, že „Obec uplatňuje v územním řízení námitky k ochraně zájmů obce a zájmů občanů obce“. Kdo nakonec za obec a občany města vyjádření podá, bude velmi zajímavé sledovat. O zřízení spalovny chtěli na Zastupitelstvu města Chebu letos v červnu hlasovat opoziční zastupitelé. Toto však bylo minulým vedením města odmítnuto. 

Občané tak mají poslední možnost zeptat se na stanovisko volených zástupců ke spalovně a vyjádřit své připomínky a námitky na zasedání Zastupitelstva města Chebu, které se uskuteční již příští čtvrtek, 18. prosince 2014 od 14 hodin (připomínky občanů jsou řazeny od 17:00).

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu