Občané v centru Chebu protestují proti zaváděnému systému parkování

V rubrice Zpravodajství

Ani veřejné projednání s představiteli radnice nepřesvědčilo protestující občany z centra Chebu k přijetí nového parkovacího systému, který vstupuje v účinnost již zítra 1. března. Naopak. Ještě více bijí na poplach, chystají se na zasedání zastupitelstva a podepisují petici za odložení účinnosti změn, kterou již podepsalo přes 300 lidí.

Nemáme problém platit parkovné, ale bojíme se chaosu

Židovská ulice

„Ačkoli máme platit jednu z největších částek za parkování v Česku (1.200 Kč), není to hlavní důvod, proč protestujeme. Máme však strach, že po 1. březnu dojde v naší čtvrti k neřízenému chaosu v parkování, a to ke škodě všech. Navíc dosud ani nedošlo k dlouho slibované revitalizaci vnitrobloku,“ uvedl jeden ze signatářů petice Otto Friedrich, obyvatel Růžové ulice. A doplňuje jej Marcela Novotná z Jakubské: „Již nyní ve vnitrobloku za ulicemi Židovská a Jakubská dochází k tzv. parkování na divoko a rozjíždění travnatých ploch. Máme velkou obavu, že po zavedení nových opatření to bude ještě horší.“ Podle Novotné vše dosud funguje tak, že nenajde-li místo k zaparkování ve své ulici, zaparkuje v některé z ulic sousedních. Po zavedení změn bude moci v Jakubské parkovat po zakoupení rezidenční karty. Problém je ale v tom, že karet si pro Jakubskou koupilo již mnohem více občanů, než je v Jakubské parkovacích míst. A v Růžové nebo v Židovské už karta platit nebude. „Máme velké obavy z následků – ještě více přeplněné trávníky ve vnitrobloku nebo chaos na Jánském náměstí, které z nepochopitelných důvodů bylo vyňato z placených zón a nikdo nám nevysvětlil, proč. Na Jánském tak bude moci parkovat kdokoli,“ doplňuje Marcela Novotná.

Stejný problém podle Friedricha budou mít i další ulice. „Růžová ulice má cca 140 bytů a bylo jim přiděleno 14 parkovacích míst. Naopak sousedící zóna v okolí hradu má zhruba 30 bytových jednotek a je zde 60 parkovacích míst. Lidé z Růžové však již nebudou smět parkovat u hradu. Jsou to zvláštní nedomyšlené nepoměry,“ stěžuje si Friedrich.

Protestující občané sice přivítali veřejné projednání celého problému v Kulturním centru Svoboda, jeho největší problém však prý byl, že se uskutečnilo pouhých 9 dní před účinností nařízení. Na systému se přitom na městě pracuje již několik měsíců. „Domníváme se, že těch nevyřešených problémů je tolik, že by se zaváděný parkovací systém měl pozastavit a důsledně přepracovat za intenzivní spolupráce s dotčenými občany,“ dodává Novotná. „Starosta Hrkal v dnešním článku MF DNES slíbil, že již nyní má dojít ke sloučení několika parkovacích zón. Přitom to není pravda, protože již nyní, tj. zítra, nedomyšlené nařízení vstupuje v účinnost,“ reaguje Otto Friedrich na aktuální výrok starosty.

Problémy se již v minulosti v souvislosti s parkovacím systémem vyskytly ve Valdštejnově ulici, kde občané upozorňují na nelogičnost dopravního značení. Další problémy jsou i v Provaznické ulici, kde trvale bydlící občané nejsou zařazeni do žádných z parkovacích zón. V zásadě jediná možnost, kde v této ulici parkovat, je ve vnitrobloku, který je však již obsazen. O parkování zdarma na 10 let pro zástupce Okresní hospodářské komory v Provaznické jsme již psali dříve zde.

Celý text petice v elektronické verzi dostupný zde.

Mohlo by Vás zajímat:

Památkář se v roce 1967 snažil zachránit kostel sv. Anny u Chebu

Unikátní dokumenty o někdejším poutním kostele sv. Anny v Horním Pelhřimově u Chebu dnes na Facebooku zveřejnil chebský občan

Read More...

Výběr jednatele společnosti TEREA: fraška nebo jen kritika opozice?

Na čtvrtečním jednání (11. 4. 2019) chebského zastupitelstva se bude mj. schvalovat nominace Martina Černíka (ČSSD), vítěze nedávného výběrového

Read More...

Zlatému vrchu hrozí další chaos v zástavbě, varuje hnutí ANO. Vedení města nesouhlasí.

Vedení města Chebu navrhuje zastavit práce na regulačním plánu, který byl od loňského roku zpracováván pro lokalitu areálu bývalých

Read More...

Mobile Sliding Menu