Proběhlé komunální volby nepřekvapily tradičně nízkou volební účastí – k urnám přišla necelá třetina chebských voličů. Co však lze vyčíst z volebních výsledků? Přinášíme několik postřehů z boje o chebskou radnici.
- Lékaři a učitelé – dobrá značka do voleb
V Chebu se potvrdily dlouhodobé sociologické průzkumy, podle nichž si Češi nejvíce cení povolání učitele a lékaře. V obměněném zastupitelstvu města totiž zasedne celkem 13 pedagogů nebo lékařů, což je skoro polovina všech zastupitelů. Mnoho z nich se navíc do zastupitelstva dostalo ze zadních pozic na kandidátce. I po zkušenostech z minulosti je otázkou, do jaké míry se vytížení lékaři budou schopni práci zastupitele odpovědně věnovat.
- Neúspěch tradičních parlamentních stran
Neúspěchem skončily volby pro tradiční strany (ODS, ČSSD, KSČM), které za poslední 3 volební období měly vždy dohromady více než 20 hlasů (v roce 2002 – 23 hlasů, 2006 – 21 hlasů, 2010 – 23 hlasů). Letos by však nesložily ani prostou většinu v zastupitelstvu – mají pouze 14 mandátů.
U levicových stran se propad může přičíst odlivu části voličů k hnutí ANO, což se děje i na jiných místech republiky. ČSSD i ODS nepochybně oslabily i místní kauzy (Chevak, prodeje pozemků v Májové či před nádražím nebo podezřelé podnikání místostarosty Lindy a starosty Vanouška). U ODS, která oproti stavu před 4 lety dokonce přišla o polovinu mandátů, je možné hledat další příčiny i v celostátním propadu preferencí, stejně jako v nešťastně zvoleném ústředním tématu kampaně. Odpady zdarma jako hlavní motto kampaně pravicové voliče zřejmě spíše odradilo, než přilákalo.
- Rekordní počet subjektů v zastupitelstvu – kdo bude v Chebu vládnout?
Od roku 1998 v Chebu nikdy nebylo v zastupitelstvu tolik stran jako nyní. Pětiprocentní klauzuli nutnou pro vstup do zastupitelstva překonalo hned 7 stran. Navíc žádná z nich není dominujícím subjektem. Vítězná VPM – Alternativa má pouze o 1 mandát více, než ČSSD, KSČM nebo hnutí ANO. Bude proto zajímavé sledovat, jaké složení bude nakonec nová radniční koalice mít.
Variant je nepřeberné množství. Hodně bude záležet, jak se strany budou stavět k možné spolupráci s KSČM. Každopádně se dá očekávat, že se bude hledat složitý kompromis a pravděpodobně se příští 4 roky Cheb nedočká příliš stabilní koalice. Otázkou rovněž bude, jak si strany následně rozdělí funkce ve vedení města a co případně získají ti koaliční partneři, na něž ve vedení města nezbyde místo.
- Vítěz voleb – aktivní občané
Za pomyslného vítěze voleb lze označit aktivní občany, kteří po uplynulé 4 roky sledovali dění v zastupitelstvu, příp. si nenechali líbit ten či onen podezřelý záměr, který se čas od času na radnici objevil. Aktivita občanů v rámci místní samosprávy prožívá od Sametové revoluce nebývalý vzestup. Je to odrazem mnohem lepší dostupnosti informací o dění na radnici – díky elektronickému zveřejňování dokumentů, přenosům ze zastupitelstva nebo vzájemné informovanosti skrze sociální sítě.
Ať už jde o řešení konkrétní otázky (vyhlášky, parkování, otevírací doby), lokální problém určité čtvrti (spalovna, obchvat) nebo o otázky politické kultury, hospodaření a dodržování zákonů na radnici (zákaz videozáznamů, Chevak, Májová, park před nádražím), vždy to byli občané, kdo byl hybatelem věcí. V mnohých případech úspěšným. Bez ohledu na samotný výsledek voleb je tak jasné, že éra absolutního politikaření za „zavřenými dveřmi“ skončila. Občané nerozdávají karty jen ve volbách, ale jsou kontrolním prvkem politické moci i v průběhu volebního období.
- Františkovy Lázně: Skútry ani odravské klobásy zdarma nezabraly
Nelze opomenout ani výsledek voleb ve Františkových Lázních, které jsou s Chebem v mnohých otázkách úzce propojeny. Sdružení místních dosavadního starosty Ivo Mlátilíka utrpělo velkou porážku, když v zastupitelstvu obsadí jen 4 mandáty a nemá v něm ani jednoho spojence. Sociální demokraté ani komunisté totiž ve Františkových Lázních neuspěli. K vítězství tak Mlátilíkovi nepomohly ani skútry či odravské klobásy, které sliboval občanům rozdat, pokud jeho strana bude slavit úspěch. V konci vlády Ivo Mlátilíka ztrácí chebská ODS a ČSSD spojence zejména v otázkách vodárenské společnosti Chevak, jejíž jsou Cheb i Františkovy Lázně významným akcionářem.
Určitou zajímavostí pak je, že ačkoliv byla letošní volební kampaň ve Františkových Lázních daleko vyhrocenější, než v minulých letech, k volbám přišlo o 3,5% voličů méně.