Analýza: Koaliční smlouva je opsaný program ČSSD, naopak hnutí ANO ostrouhalo

V rubrice Zpravodajství

Za vítěze komunálních voleb se může považovat leckdo. Budeme-li na vítěze nahlížet počtem získaných hlasů, pak je vítězem VPM – Alternativa. Za „skokana voleb“ lze zase považovat hnutí ANO, které při minulých volbách neexistovalo, dnes má 5 mandátů. Všechna tato vítězství jsou však pouze ,,virtuální“. V politice jde totiž především o moc, vliv a prosazení programu, který lze standardně uplatňovat pouze za účasti ve vládnoucí koalici. Na základě proběhlých jednání tak za skutečné vítěze voleb lze považovat koaliční subjekty ČSSD, ANO a KSČM, stejně jako podporující ODS. Tyto strany se v Chebu podělí o reálnou moc.

Zkušená ČSSD si z „koláče ukousla“ nejvíce

Navrátil - starostaZ těchto stran nejvíce vytěžila zkušená ČSSD. Ačkoli po přepočtu hlasů skončila celkově na 3. místě, podařilo se jí získat symbol města – post starosty, který navíc značně posílil ve svých kompetencích. Oproti bývalému starostovi Vanouškovi bude nyní starosta Navrátil navíc řídit městskou policii i odbor přeshraniční spolupráce. ČSSD navíc totálně zvítězila v prosazení programu, když koaliční smlouva je téměř ze 100 % opsaný volební program ČSSD, včetně nejrůznějších detailů. Ostatním stranám se v koaličním programu objevují jen jednotlivé body.

Zadostiučinění komunistů

Hojda - místostarostaPoměrně úspěšně si vedla i KSČM. Obrovským zadostiučiněním pro tuto stranu musí být už pouhá skutečnost, že se po 25 letech ujala oficiálně spoluvlády nad městem. Navíc získala i svého místostarostu, který je sice formálně až 2., avšak pod jeho správu se přesunuly některé silové odbory, které dosud míval 1. místostarosta Linda. Pod místostarostu Hojdu tak spadá např. odbor investiční, který se svým ročním rozpočtem téměř 240 milionů Kč patří k té části úřadu, v níž se protočí největší objem peněz. Výdaje investičního odboru navíc z větší části nejsou mandatorní. Stejně tak bude Hojda řídit odbor majetkoprávní, pod nějž spadá např. prodej městského majetku. KSČM navíc ovládla i Lesy města Chebu, což je poměrně prosperující podnik.

Nováček z hnutí ANO skončil s nejmenším vlivem

Seifertová - místostarostkaNaopak asi nejhůře dopadlo ve vyjednávání hnutí ANO, ačkoliv toto hnutí mělo potenciál mít vlastního starostu, nejvíce radních a vlivné odbory. Nováčkům na politické scéně se podařilo získat sice 4 mandáty z 9 v Radě města a křeslo první místostarostky, kompetence má ale tento post oproti dřívějšku značně oslabené a vypadá to, že jde spíše o 2. místostarostku. Z městských podniků bude místostarostka Daniela Seifertová dohlížet na Chetes, který oproti komunisty ovládaným Lesům města Chebu není zrovna v dobré kondici.

POROVNÁNÍ: S koaliční smlouvou si zástupci stran zřejmě moc práce nedali. Pravděpodobně se vzal program ČSSD a do něj se dopsalo nových 6 bodů. 

Koaliční smlouva1Koaliční smlouva2Koaliční smlouva3

Mohlo by Vás zajímat:

K Chebu patří Masaryk i Bismarck, říká historik Kosatík

T. G. Masaryk byl velikán i drsňák, říká v rozhovoru historik Pavel Kosatík. Vysvětluje také, proč je dobré si

Read More...

Památkář se v roce 1967 snažil zachránit kostel sv. Anny u Chebu

Unikátní dokumenty o někdejším poutním kostele sv. Anny v Horním Pelhřimově u Chebu dnes na Facebooku zveřejnil chebský občan

Read More...

Výběr jednatele společnosti TEREA: fraška nebo jen kritika opozice?

Na čtvrtečním jednání (11. 4. 2019) chebského zastupitelstva se bude mj. schvalovat nominace Martina Černíka (ČSSD), vítěze nedávného výběrového

Read More...

Mobile Sliding Menu