Snížíme vodné a zatočíme s odměnami, slibovali politici. Cena vody však stoupá a vedení Chevaku má ministerské platy

V rubrice Zpravodajství

Za velkého mediálního rozruchu odvolali v červnu 2012 akcionáři společnosti Chevak, zastoupení významnými politiky chebského okresu, předsedu a místopředsedkyni představenstva této vodárenské společnosti. Vedení představenstva vyčítali především vysoké odměny pro management a vysokou cenu vodného a stočného pro obyvatele Chebska.

 Z úst politiků tehdy padaly věty o zastavení „krvácení společnosti“, neúměrných odměnách členů vrcholného managementu a snížení cen vodného a stočného. „Chceme zastavit ´krvácení společnosti´, která je podle nás rozebírána zevnitř, … zatěžují ji především neúměrné platy a odměny členů vrcholného managementu. Právě úspory z této sféry by mohly napomoci ke snížení cen vody, případně alespoň ponechat stávající úhrady i pro příští  období,“ prohlásil v červnu 2012 v Chebském deníku starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík.

 „V dalším kole chceme dosáhnout zachování dnešních cen vodného a stočného. Úspory, díky kterým by se to mohlo podařit, se musí hledat uvnitř společnosti,“ doplnil jej ve stejném článku chebský místostarosta Tomáš Linda, čímž naznačil, kde by společnost měla šetřit.

 A jaká je skutečnost? Cena vody stoupla o téměř 5 Kč za metr krychlový a náklady na mzdy členů řídícího orgánu Chevaku rostou.

Chevak graf 1

graf 2

Pozn.: Cena vody je uvedena s DPH. Údaje jsou převzaty z výroční zprávy společnosti Chevak za rok 2013 mzda 6 926 000 Kč je rozdělena mezi členy řídích orgánů.

Kolik přesně pobírají tři členové řídícího orgánu, tedy ředitel společnosti Steffen Zagermann, ekonomická manažerka Michaela Bracháčková a technický manažer Václav Kovář, přitom není z výroční zprávy zřejmé. V nárůstu mezd totiž může být započítáno i odstupné pro 2 předchozí odvolané členy. Dle námi oslovené účetní kanceláře však společnost pochybila, pokud ve výroční zprávě jednoznačně nespecifikovala, kolik bylo vyplaceno v rámci odstupného. Díky tomu může být přesná částka odměn současného managementu zahalena tajemstvím.

Pokud bychom připustili, že každý ze dvou odvolaných členů dostal „odchodné“ ve výši 1 milion korun, pak průměrná měsíční mzda současného člena řídícího orgánu činí cca 136 000 Kč. Pro srovnání, např. ministr financí Babiš pobírá bez náhrad 106 900 Kč.

Co se chystá ve společnosti Chevak? Psali jsme v pondělí: http://zpravyzchebu.cz/?p=426

Další výroky politiků Chebska o Chevaku v minulosti:

http://chebsky.denik.cz/zpravy_region/v-cele-chevaku-nastaly-velke-zmeny-20120620.html

„Chceme zastavit  ´krvácení společnosti´, která je podle nás rozebírána zevnitř,“ uvedl Ivo Mlátilík. „Zatěžují ji především neúměrné platy a odměny členů vrcholného managementu. Právě  úspory z této sféry by mohly napomoci ke snížení cen vody, případně alespoň ponechat stávající úhrady i pro příští období,“ dodal.

Tomáš Linda: „V dalším kole chceme dosáhnout zachování dnešních cen vodného a stočného … Kroky, které město Cheb v CHEVAKu podporuje, jsou v souladu s programovým prohlášením, které jsme v koalici přijali po svém zvolení do čela radnice po komunálních volbách na podzim roku 2010.“

http://vary.idnes.cz/mesta-na-chebsku-chteji-udrzet-cenu-vody-na-soucasne-urovni-p4s-/vary-zpravy.aspx?c=A120926_1833644_vary-zpravy_slv

„Svou pozici ve vodárenské společnosti Chevak chce posílit druhý největší akcionář, město Cheb. Zastupitelé už dali zelenou, aby se dalším členem představenstva Chevaku stal jeden z nich, Jiří Strádal.“

Podle ašského starosty Dalibora Blažka v Chevaku došlo k tomu, že sedmdesátiprocentní vlastník, což jsou obce, neměly v představenstvu většinu. „A to pro nás bylo nepřijatelné. Pokud musíme vyplácet prioritní dividendu německým akcionářům, měli bychom hledat rezervy uvnitř společnosti. Například v mzdových a provozních nákladech,“ řekl nedávno Dalibor Blažek.

http://vary.idnes.cz/valna-hromada-vodarny-chevak-odvolala-reditelku-ftx-/vary-zpravy.aspx?c=A120622_120634_vary-zpravy_sou

Zástupci největších měst v karlovarském regionu využili své převahy a shodli se i na zmrazení mezd ve společnosti a hlavně na zastavení růstu plateb za vodné a stočné.

„V Chevaku se odehrávají nehorázné ekonomické věci, například v odměňování. Plat ředitelky 160 tisíc korun měsíčně nebo plat ekonoma 130 tisíc včetně tantiém a odměn za členství v předsednictvu jsou nehorázné. Pak se nemůžeme divit, že za vodné a stočné platíme jednu z největších částek v republice,“ naznačil starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík, nový muž v představenstvu Chevaku, kde zastupuje pátého největšího akcionáře město Františkovy Lázně.

„V představenstvu by měli sedět akcionáři a majitelé, ne management firmy. Nemůže to fungovat tak, že německý vlastník, který má třicet procent bude společně s managementem společnost řídit a nikoho jiného k tomu nepustí,“ pokračoval Mlátilík.

„V dalším kole chceme dosáhnout zachování dnešních cen vodného a stočného. Úspory, díky kterým by se to mohlo podařit, se musí hledat uvnitř společnosti,“ doplnil chebský místostarosta Tomáš Linda a naznačil, kde by společnost měla šetřit. „Na odměnách, cestovném a podílech na zisku pro vrcholové vedení společnosti se ročně vyplácí více peněz, než kolik na dividendách získávají města a obce, které v Chevaku drží asi sedmdesát procent akcií. Tento stav není dále udržitelný. Zaměříme se více i na zadávání zakázek.“

http://vary.idnes.cz/chebsti-bojuji-proti-zdrazovani-vody-nelibi-se-jim-vysoke-odmeny-pyn-/vary-zpravy.aspx?c=A120416_144022_vary-zpravy_sou

Lidem z vedení Chebu se nelíbí zejména vysoké odměny, které dostává management a členové statutárních orgánů společnosti Chevak.

„Jejich výše, jde pro zajímavost měsíčně o statisícové částky, absolutně neodpovídá tomu, co je v regionu obvyklé. Argumenty lidí z Chevaku, proč je třeba vodu opět zdražit, působí při pohledu na výši jejich odměn velmi nedůvěryhodně,“ naznačil Linda.

„Na mzdách, odměnách, cestovném a podílech na zisku pro vrcholové vedení společnosti se ročně vyplácí více peněz, než kolik na dividendách získávají města a obce regionu,“ srovnával chebský místostarosta.

„Na obcích šetříme, kde se dá, zmrazujeme mzdové výdaje a v Chevaku se vesele přidává,“ podotkl Tomáš Linda.

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu