Část studentů chebského gymnázia se rozhodla připojit k celostátní výzvě studentů vysokých a středních škol. Akce nazvaná „Výstražná stávka studentstva Gymnázia Cheb“ apeluje na politiky ze všech politických stran, aby bránili ústavní a společenské zvyklosti a hodnoty.
„Chceme, aby se všem a vždy měřilo stejným metrem. Chceme, aby prezident plnil svoji ústavní funkci a aby o budoucnosti nás všech nerozhodovaly trestně stíhané osoby, aby v klíčových výborech neseděli ti, kteří kdysi aktivně potlačovali demokracii a mlátili studenty,“ uvádí se doslova ve výzvě. Stávka měla původně spočívat v symbolickém krátkém shromáždění před budovou školy, ředitel a městský zastupitel Jaroslav Kočvara (ODS) je však striktně proti tomuto místu. Akci vnímá jako propagaci politických stran, která dle zákona není na školách možná.
Stávkovat se bude nakonec před divadlem, zváni jsou i další občané
Studenti proto akci narychlo přesunují před budovu divadla a zvou na ní širokou veřejnost. Celá akce se uskuteční zítra (ve čtvrtek 15. 3.) v pravé poledne a potrvá asi 30 minut.
Podle ústředních organizátorů se ke stávce připojili vedle studentů vysokých škol i jejich mladší kolegové z již celkem 195 středních škol po celé republice. A někteří ředitelé mají odlišný pohled na akci. Např. na brněnském gymnáziu v Křenové ulici ředitel naopak přímo požadoval uskutečnit stávku na dvoře školy, a to z bezpečnostních důvodů, aby studenti neopouštěli areál. „Přece jenom vedeme studenty k občanské odpovědnosti a právo na stávku patří k demokratickým svobodám. Účast na stávce je dobrovolná a není věkově omezena, absence v hodinách se nebude započítávat,“ uvedl pro server Brňan.cz ředitel gymnázia Miroslav Marek.
Nechápu, proč vysokoškolští studenti do toho tahají studenty středoškolské, míní Kočvara
Ředitel chebského gymnázia však v akci primárně spatřuje politický boj, a proto se řídí zákonným zákazem propagace politických stran na školách. „Studenti mě, prostřednictvím žákovské samosprávy, požádali, abych je na tuto akci uvolnil, ale já jednám podle platných ustanovení školského zákona a ve škole proto žádná propagace politických stran a politických hnutí není možná,“ uvedl Kočvara a dodal, že studenti mají možnost se předem z vyučování uvolnit, a to na základě školního řádu. Žáci mladší osmnácti let pak na základě předchozího souhlasu zákonných zástupců (rodič s tím musí být jednoznačně srozuměn).
Ředitel Kočvara dále k celé věci pro Zprávy z Chebu uvedl: „Organizátoři akce ji vyhlašují jako stávku, ale žáci nejsou zaměstnanci školy a o stávku se (čistě právně) jednat nemůže, je to prostě demonstrace. Prohlášení studentů jsem četl, myslím si sám za sebe, že je to přehnané. Je relativně krátce po volbách a já v tom zásadní ohrožení demokracie nevidím. Ale nechávám každému jeho svobodný názor, ale aby to zaštiťovala škola nebo ředitel, tak to možné není. Je to jednoznačně politická akce a jako taková nemá ve škole místo. Nenutím studentům svůj postoj (nemíním nikoho ovlivňovat), ale musím postupovat tak, abych nikomu nestranil. Nechápu, proč vysokoškolští studenti do toho tahají studenty středoškolské. Ti jsou v úplně jiném postavení.“
Slova pana ředitele nás velmi mrzí, uvedl student Křížek
„To, že si pan ředitel myslí, že jsme do organizace byli zataženi nějakými vysokoškoláky považuji za smutné a velmi mě to mrzí,“ reagoval student septimy Tom Křížek. „Na naše gymnázium docházím již sedmým rokem, prožil jsem zde velkou část svého života a musím říct, že řada mých klíčových životních názorů se utvořila právě zde. Pevně věřím, že nejsem sám, kdo to tak cítí. Pevně věřím, že nejsem jediným studentem našeho gymnázia s vírou ve svobodu slova i základní demokratické hodnoty a jejich ochranu. Rozhodně nejde o událost, která by někomu měla stranit. Jde o poklidnou obranu ideálů, na kterých stojí celá naše společnost,“ dodal Křížek.