Trafika pro bývalé starosty: Jakl odmítl, Svoboda přijal

V rubrice Zpravodajství

Zatímco zastupitelstvo ve čtvrtek vydalo zákaz zveřejňování videozáznamů ze svých jednání, ve stejný den zasedala i Rada města. Na ní byl obdarován bývalý starosta a současný radní Jan Svoboda (ODS), který se bez výběrového řízení stal ředitelem Západočeského divadla v Chebu.

O tom, že Cheb má nového ředitele divadla, se veřejnost mohla dozvědět z posledního zveřejněného záznamu zastupitelstva. Bylo oznámeno, že novým ředitelem divadla se bez výběrového řízení stal bývalý starosta MUDr. Jan Svoboda. Důvodem tohoto netradičního kroku byl podle starosty Vanouška vřelý vztah někdějšího zubaře Svobody k divadlu a zkušenost potřebná pro vedení většího pracovního kolektivu (který měl získat během osmiletého starostování).

Potvrdila se tím dlouhodobá spekulace, že post ředitele byl připraven pro Svobodu, aby přepustil funkci místostarosty Tomáši Lindovi (ODS). Lindovi se tak loni po volbách podařilo pro zisk své funkce nejen přesvědčit koaliční partnery, aby se zřídil post 3. místostarosty (na nějž byl odsunut Michal Pospíšil), ale i přimět mezi občany populárnějšího Svobodu netrvat na politické funkci výměnou za lukrativní post ředitele divadla. Chebští radní vše minulý týden posvětili.

Zarážející na celé věci není fakt, že byl vybrán právě Jan Svoboda, ale samotná skutečnost rozdávání trafik vysloužilým politikům. Stejnou nabídku měl podle svých slov od Tomáše Lindy obdržet před pěti lety i Václav Jakl (SSO) – podmínkou bylo vzdát se předem postu místostarosty. To tehdy Jakl odmítl. U pana Svobody tato spekulace prosákla mezi veřejnost již před rokem. Čtenáři Zpráv z Chebu se k ní tehdy vyjádřili i v anketě – věřilo jí 80% hlasujících. Proto zřejmě vedení města počkalo rok, aby se na vše zapomnělo. Jan Svoboda se v uplynulém roce mezitím snažil vydávat inzertní noviny nebo prodávat letenky do světa, měl ale podle našich informací být registrován i na Úřadu práce. Nyní se dočkal slíbené odměny – bez výběrového řízení šéfuje divadlu.

Starosta Vanoušek na zastupitelstvu uvedl, že vynechání výběrového řízení je legálním krokem. Těžko hodnotit, zda bývalý zubař, poslanec, starosta a ochotnický herec je či není vhodným adeptem na vedení profesionální divadelní scény. Za situace, kdy chystaná trafika pro odstaveného Svobodu byla u chebské veřejnosti více než rok veřejným tajemstvím, však bylo na místě výběrové řízení vypsat. Teprve v něm by se skutečně ukázalo, zda pan doktor Svoboda splňuje ty nejlepší manažerské a umělecké předpoklady.

Další pochybnost pak vzbuzuje samotná pozice doktora Svobody. O jeho jmenování totiž rozhodla Rada města, jejímž je sám členem. Ocitl se tak ve střetu zájmů. Vzhledem k tomu, že hlasování radních je tajné, veřejnost se nedozví, jak kdo hlasoval a zda Svoboda hlasoval sám pro sebe. Otázkou také je, proč Svoboda nezůstal u politické funkce, když má být natolik kvalitním manažerem. Chebští politici si tak tímto způsobem rozhodování vstřelili gól do vlastní brány.

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu