Trafika pro bývalé starosty: Jakl odmítl, Svoboda přijal

V rubrice Zpravodajství

Zatímco zastupitelstvo ve čtvrtek vydalo zákaz zveřejňování videozáznamů ze svých jednání, ve stejný den zasedala i Rada města. Na ní byl obdarován bývalý starosta a současný radní Jan Svoboda (ODS), který se bez výběrového řízení stal ředitelem Západočeského divadla v Chebu.

O tom, že Cheb má nového ředitele divadla, se veřejnost mohla dozvědět z posledního zveřejněného záznamu zastupitelstva. Bylo oznámeno, že novým ředitelem divadla se bez výběrového řízení stal bývalý starosta MUDr. Jan Svoboda. Důvodem tohoto netradičního kroku byl podle starosty Vanouška vřelý vztah někdějšího zubaře Svobody k divadlu a zkušenost potřebná pro vedení většího pracovního kolektivu (který měl získat během osmiletého starostování).

Potvrdila se tím dlouhodobá spekulace, že post ředitele byl připraven pro Svobodu, aby přepustil funkci místostarosty Tomáši Lindovi (ODS). Lindovi se tak loni po volbách podařilo pro zisk své funkce nejen přesvědčit koaliční partnery, aby se zřídil post 3. místostarosty (na nějž byl odsunut Michal Pospíšil), ale i přimět mezi občany populárnějšího Svobodu netrvat na politické funkci výměnou za lukrativní post ředitele divadla. Chebští radní vše minulý týden posvětili.

Zarážející na celé věci není fakt, že byl vybrán právě Jan Svoboda, ale samotná skutečnost rozdávání trafik vysloužilým politikům. Stejnou nabídku měl podle svých slov od Tomáše Lindy obdržet před pěti lety i Václav Jakl (SSO) – podmínkou bylo vzdát se předem postu místostarosty. To tehdy Jakl odmítl. U pana Svobody tato spekulace prosákla mezi veřejnost již před rokem. Čtenáři Zpráv z Chebu se k ní tehdy vyjádřili i v anketě – věřilo jí 80% hlasujících. Proto zřejmě vedení města počkalo rok, aby se na vše zapomnělo. Jan Svoboda se v uplynulém roce mezitím snažil vydávat inzertní noviny nebo prodávat letenky do světa, měl ale podle našich informací být registrován i na Úřadu práce. Nyní se dočkal slíbené odměny – bez výběrového řízení šéfuje divadlu.

Starosta Vanoušek na zastupitelstvu uvedl, že vynechání výběrového řízení je legálním krokem. Těžko hodnotit, zda bývalý zubař, poslanec, starosta a ochotnický herec je či není vhodným adeptem na vedení profesionální divadelní scény. Za situace, kdy chystaná trafika pro odstaveného Svobodu byla u chebské veřejnosti více než rok veřejným tajemstvím, však bylo na místě výběrové řízení vypsat. Teprve v něm by se skutečně ukázalo, zda pan doktor Svoboda splňuje ty nejlepší manažerské a umělecké předpoklady.

Další pochybnost pak vzbuzuje samotná pozice doktora Svobody. O jeho jmenování totiž rozhodla Rada města, jejímž je sám členem. Ocitl se tak ve střetu zájmů. Vzhledem k tomu, že hlasování radních je tajné, veřejnost se nedozví, jak kdo hlasoval a zda Svoboda hlasoval sám pro sebe. Otázkou také je, proč Svoboda nezůstal u politické funkce, když má být natolik kvalitním manažerem. Chebští politici si tak tímto způsobem rozhodování vstřelili gól do vlastní brány.

Mohlo by Vás zajímat:

K Chebu patří Masaryk i Bismarck, říká historik Kosatík

T. G. Masaryk byl velikán i drsňák, říká v rozhovoru historik Pavel Kosatík. Vysvětluje také, proč je dobré si

Read More...

Památkář se v roce 1967 snažil zachránit kostel sv. Anny u Chebu

Unikátní dokumenty o někdejším poutním kostele sv. Anny v Horním Pelhřimově u Chebu dnes na Facebooku zveřejnil chebský občan

Read More...

Výběr jednatele společnosti TEREA: fraška nebo jen kritika opozice?

Na čtvrtečním jednání (11. 4. 2019) chebského zastupitelstva se bude mj. schvalovat nominace Martina Černíka (ČSSD), vítěze nedávného výběrového

Read More...

Mobile Sliding Menu