Radnice neuspěla u ÚOHS, pokuta za drahé lavičky je pravomocná

V rubrice Zpravodajství

Pokuta za výběr laviček a dalších výrobků v areálu Levého břehu Ohře je od tohoto týdne definitivní. Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj totiž zamítl rozklad chebské radnice proti rozhodnutí o nezákonném postupu města Chebu a potvrdil tak uloženou pokutu ve výši 300 000 Kč.

Město Cheb se podle ÚOHS dopustilo porušení zákona o veřejných zakázkách, když v zadávací dokumentaci uvádělo odkazy na konkrétní výrobky, například u laviček, stojanu na kola, pítek, informačních tabulí, odpadkových košů a dalších položek. Uvádění specifických označení zboží je přitom zákonem zakázáno, neboť jsou tak znevýhodněni dodavatelé, kteří nabízejí technicky obdobné řešení, nikoliv však přímo požadovaný konkrétní výrobek. Postup zadavatele pak mohl mít vliv na výběr nejvhodnější nabídky.

Ve čtvrtek nepadlo na chebském zastupitelstvu o pokutě ani slovo

Vzhledem k tomu, že rozhodnutí ÚOHS nabylo právní moci v pondělí 12.12.2016, je jisté, že k tomuto datu bylo i na chebskou radnici doručeno. Přesto na následném čtvrtečním zastupitelstvu vedení města o tak závažném rozhodnutí vůbec neinformovalo a někteří zastupitelé se o rozhodnutí později dozvídali až z internetu.

Jde o známý případ „laviček za půl milionu“

Podezření, že nemuselo jít jen o formální chybu úředníka, ale o záměr, svědčí fakt, že v daném případě byl neodůvodněně vybrán extrémně drahý mobiliář (1 lavička za téměř půl milionu korun, 1 odpadkový koš za 30 tisíc, atd.), u kterého může hrát roli i provize za zprostředkování. Jak jsme informovali v naší letošní reportáži, k odpovědnosti za výběr konkrétních prvků se nikdo nechce přihlásit.

Tehdejší starosta Pavel Vanoušek (ČSSD) se navíc v médiích snažil radnici zprostit odpovědnosti tvrzením, že „lavičky za půl milionu byly věcí dodavatelské firmy“. Po předložení důkazů, že konkrétní výrobky za velmi vysoké ceny měla chebská radnice v zadávací dokumentaci ještě před tím, než byl zhotovitel vybrán, přestal Vanoušek komunikovat.

Blíže v naší červnové reportáži.

Uvádí místostarosta Hojda veřejnost v omyl?

Svérázný postoj k celé kauze pak zaujal současný místostarosta Pavel Hojda (KSČM). Odpovědnost totiž namísto u politiků hledá u občanů města Chebu, kteří se o kauzu zajímali a na drahé výrobky upozornili. Taková občanská aktivita komunistického místostarostu mrzí.

Více na: Pokuta od ÚOHS není problém zastupitelstva, ale občanů, tvrdí Hojda

Místostarosta Hojda podle dnešní MF DNES navíc tvrdí, že šlo o pouhé opomenutí včlenit do dokumentace jednu větu o tom, že uvedené drahé lavičky jsou vzorovým řešením a je možné použít i jiné výrobky. Že se nejednalo o opomenutí však v rozhodnutí přímo vyvrací předseda ÚOHS – chebská radnice totiž výslovně přikázala postupovat striktně podle výkazu výměr a použít tak uvedené konkrétní prvky. Hojda se proto buď řádně neseznámil s odůvodněním rozhodnutí nebo, stejně jako dříve starosta Vanoušek, uvádí veřejnost v omyl.

Projekt „Turistické využití Levého břehu Ohře“ byl financován z dotací ROP SEVEROZÁPAD a dle dnešních informací Českého rozhlasu je i jedním z projektů, kterým se zabývá policie v rámci aktuálního rozsáhlého případu obvinění krajských špiček ČSSD. Mezi obviněnými je i starosta Navrátil a exnáměstek hejtmana Pánik (oba ČSSD).

Hrozí vrácení dotace na Levý břeh

Díky pravomocnému rozhodnutí ÚOHS o závažném pochybení v dotačním projektu nyní hrozí, že město Cheb nebude platit pouze pokutu ve výši 300 tisíc korun, ale bude muset vracet poskytnutou dotaci a hradit penále. To může být pro městský rozpočet výrazně zatěžující částka.

Město proto podle MF DNES zvažuje poslední pokus – hodlá se bránit žalobou proti rozhodnutí u Nejvyššího správního soudu. I přesto však nyní musí udělenou pokutu zaplatit.

Mohlo by Vás zajímat:

K Chebu patří Masaryk i Bismarck, říká historik Kosatík

T. G. Masaryk byl velikán i drsňák, říká v rozhovoru historik Pavel Kosatík. Vysvětluje také, proč je dobré si

Read More...

Památkář se v roce 1967 snažil zachránit kostel sv. Anny u Chebu

Unikátní dokumenty o někdejším poutním kostele sv. Anny v Horním Pelhřimově u Chebu dnes na Facebooku zveřejnil chebský občan

Read More...

Výběr jednatele společnosti TEREA: fraška nebo jen kritika opozice?

Na čtvrtečním jednání (11. 4. 2019) chebského zastupitelstva se bude mj. schvalovat nominace Martina Černíka (ČSSD), vítěze nedávného výběrového

Read More...

Mobile Sliding Menu