Před 9 lety neznámý, dnes slavný – nejen návrat Kluse láká na Chebské dvorky 2017

V rubrice Zpravodajství

Slavnostním zahájením a koncertem kapely MEGAPHONE odstartuje zítra (14. 6.) v 19 hodin na Františkánském náměstí tradiční festival uměleckých projektů Chebské dvorky, během něhož budou půvabná zákoutí historického centra oživena řadou uměleckých děl (domácích i zahraničních autorů). Každý si tak v bohatém programu jistě najde „to své“, pro inspiraci nabízíme několik tipů.

Čtvrtek – 15. 6. – Klus, Kieslowski, Mucha

Jedním z hřebů festivalu bude nepochybně návrat písničkáře Tomáše Kluse, který se na festivalu Chebské dvorky objevil již v roce 2008. Na jeho koncert na Šancích se tehdy dostavilo asi dvacet lidí. Po devíti letech, během nichž dosáhl řady úspěchů, je pravděpodobné, že posluchačů bude tentokrát výrazně víc.

Video: Neznámý Tomáš Klus na festivalu Chebské dvorky 2008

Klusovu vystoupení budou od 17:30 předcházet neméně zajímaví (a pro někoho možná i zajímavější) hudebníci. Placenou hudební část (vstup 150,- Kč) nejprve zahájí Kieslowski, pražské urban-folkové duo Davida Pomahače (zpěv, kytara) a Marie Kieslowski (zpěv, klavír). Vybíráme z recenze k jejich poslednímu albu „Mezi lopatky“: „Těžko byste hledali v Česku dvojici, jejíž hlasy k sobě pasují jako ten Marie a Davida z kapely Kieslowski. Není nic krásnějšího než poslouchat, jak se jejich vokály proplétají, hrají si spolu a přirozeně tvoří celek, z nějž tu jeden, tu druhý vystupuje a zase se vrací zpět.“

Více, včetně ukázky, v článku Kieslowski stále věří na lásku. Často se s ní ale míjejí

Následně se na Františkánském náměstí objeví Mucha – brněnská pseudopunková formace sdružená okolo písničkářky Nikoly Muchové, která se ve svých nekorektních textech věnuje řadě témat, negativními zkušenostmi s muži počínaje, náboženským fanatismem konče. Jednou z nejznámějších písní je skladba Ježíš, v níž Mucha paroduje reálné video ze života jedné náboženské společnosti.

 

Pátek – 16. 6. – Slam poetry exhibice

Na Dvorku č. 1, tedy v samotných prostorách Galerie 4, se v pátek od 17 hodin uskuteční exhibice ve Slam poetry. Jde o specifické stand-up přednesy (předem připravených či improvizovaných) textů s rýmovanými prvky. Stále populárnější umění, z něhož se stala i soutěžní disciplína, představí v Chebu několik zástupců české slamové scény, včetně moderátora Dr. Filipitche alias Filipa Koryty (rodáka z nedalekých Kraslic) nebo slamera Jana Dibitanzla (na ukázce).

 

Sobota – 17. 6. – tradiční módní přehlídka

Zajímavým bodem závěrečného sobotního programu zajisté bude módní přehlídka s názvem 4you, která se uskuteční od 13 hodin na dvorku č. 14a, tj. ve Františkánské zahradě. Svou tvorbu (oděvní design) budou prezentovat studenti Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary pod vedením Lenky Herzogové.

Podívejte se na kompletní program Chebských dvorků 2017 

Mohlo by Vás zajímat:

K Chebu patří Masaryk i Bismarck, říká historik Kosatík

T. G. Masaryk byl velikán i drsňák, říká v rozhovoru historik Pavel Kosatík. Vysvětluje také, proč je dobré si

Read More...

Památkář se v roce 1967 snažil zachránit kostel sv. Anny u Chebu

Unikátní dokumenty o někdejším poutním kostele sv. Anny v Horním Pelhřimově u Chebu dnes na Facebooku zveřejnil chebský občan

Read More...

Výběr jednatele společnosti TEREA: fraška nebo jen kritika opozice?

Na čtvrtečním jednání (11. 4. 2019) chebského zastupitelstva se bude mj. schvalovat nominace Martina Černíka (ČSSD), vítěze nedávného výběrového

Read More...

Mobile Sliding Menu