Památkář se v roce 1967 snažil zachránit kostel sv. Anny u Chebu

V rubrice Historie

Unikátní dokumenty o někdejším poutním kostele sv. Anny v Horním Pelhřimově u Chebu dnes na Facebooku zveřejnil chebský občan Jiří Rak. Vedle méně známé kolorované pohlednice z doby rozkvětu i smutného torza před finální demolicí v roce 1967 zveřejnil pan Rak i citaci z článku v Rudém právu z dubna 1967, z něhož vyplývá snaha pracovníka památkové péče o záchranu památky, a to alespoň v podobě konzervace torza. Památkář se obával, aby se v západním pohraničí nevytvořila „kulturní step“ a argumentoval dále tím, že samotné zajištění zdiva může být levnější, než celková demolice objektu.

Citace z Rudého práva z 9. 4. 1967 (zdroj: facebook Jiřího Raka)
Původní podoba poutního kostela sv. Anny (zdroj: facebook Jiřího Raka)

Přesto tehdejší komunistický režim památku, k níž se Chebané pravidelně vydávali po celá staletí (od roku 1518), nemilosrdně zničil, stejně jako celou obec Horní Pelhřimov (až na rybník a 1 stodolu). Podobně tragicky bylo zničeno i poutní místo Maria Loreto u Hroznatova, které nejprve vyhořelo a později bylo rabováno a sloužilo i jako střelnice. Objekt měl však větší štěstí, neboť se (byť v kritickém stavu) dochoval do roku 1989 a díky čestnému občanu města Chebu Antonu Hartovi byl následně plně rekonstruován.

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu