Odeberou zastupitelé čestné občanství Chebu prezidentu Zemanovi?

V rubrice Zpravodajství
Tomáš Linda (ODS)

Z iniciativy zastupitele Tomáše Lindy (ODS) se má na prosincovém zasedání zastupitelstva města Chebu hlasovat o odejmutí čestného občanství města Chebu prezidentu Miloši Zemanovi. „Mělo by jít o vzkaz obyvatelům města Chebu, ale i občanům v celé České republice, jak se zachovat při nastávajících prezidentských volbách,“ vysvětlil Linda. Podle Lindy má jít o reakci na tiskovou konferenci prezidenta Miloše Zemana a jeho ruského protějšku Vladimira Putina, ale i na postoje Zemana k anexi Krymu a celkově k zahraniční politice.

„Mělo by jít o vzkaz obyvatelům města Chebu, ale i občanům v celé České republice, jak se zachovat při nastávajících prezidentských volbách,“ vysvětlil Linda.

Miloš Zeman ještě jako premiér získal čestné občanství města Chebu společně s tehdejším německým kancléřem Gerhardem Schröderem za prohlubování česko-německých vztahů. Tehdy to podle Lindy byla asi pravda, ale dnes tomu tak není. Proto na příští jednání zastupitelstva připraví Linda návrh, který by řešil odebrání čestného občanství prezidentu Zemanovi.

Zeman a Schröder přebírají čestné občanství města Chebu, 24. 8. 2001 /přední řada zleva: hejtman Pavel (ODS), premiér Zeman (ČSSD), kancléř Schröder (SPD), starosta Jakl (ODS) a tajemník Sýkora/

Zatím je však velkou neznámou, zda návrh Tomáše Lindy získá v zastupitelstvu podporu, a to jak u opozičních, tak u koaličních stran. Podle vyjádření starosty Antonína Jalovce (VPM) by se případným odebráním čestného občanství měnila historie a otevřely by se dveře k přehodnocování mnoha dalších městem udělených ocenění. „Dle mého názoru prezident Zeman řadou svých činů a výroků škodí pověstí ČR a dává přednost posilování vztahů s totalitními režimy před spoluprací v rámci EU a NATO. Udělení čestného občanství Chebu ale bylo oceněním jeho činů na přelomu století, kdy přispíval k překonání řady problémů a předsudků ve vztazích mezi ČR a SRN,“ sdělil Jalovec a dodal, že současná situace by měla být brána jako výzvy k pečlivému posouzení každého dalšího kandidáta na čestné občanství Chebu.

Zastupitel Václav Jakl (Svobodní), který jako někdejší starosta čestné občanství uděloval, reagoval na návrh Lindy dovětkem, že by se při této příležitosti měl prezident Zeman do Chebu opět pozvat, aby mu mohlo být čestné občanství „čestně odejmuto“.

Seznam všech čestných občanů města Chebu, mezi kterými je např. i Klement Gottwald (KSČ), je dostupný na webu města Chebu na tomto odkazu.

 

Poplatek za odpad pro rok 2018 zůstává stejný

Na listopadovém zastupitelstvu se také řešila sazba poplatku za odpad, která dle návrhu vedení města zůstala stejná jako letos, tedy ve výši 700,- Kč za osobu. Zastupitelé však hlasovali i o pozměňovacím návrhu zastupitelského klubu ČSSD, podle něhož měl být poplatek snížen na 620,- Kč.

Vladimír Hartmann (ČSSD)

„Dnes můžeme říct, že se změna provozovatele svozu odpadu z firmy Marius Pedersen na CHETES povedla,“ uvedl předkladatel návrhu Vladimír Hartmann (ČSSD), který za to poděkoval řadě lidem v čele s bývalým starostou Petrem Navrátilem. Díky změny provozovatele se dle Hartmanna ušetřila řada peněz, svoz v příštím roce má být o více než 2,5 milionu korun levnější, a proto si město může dovolit snížit poplatek za odvoz odpadu. Pozměňovací návrh však podpořili pouze zastupitelé ČSSD, KSČM a nestraník Petr Navrátil (dříve ČSSD), zbytek zastupitelů se zdržel hlasování nebo nehlasoval. Následný návrh současné koalice na zachování výše poplatku naopak získal podporu většiny zastupitelů. Sociálním demokratům však bylo přislíbeno, že se k této otázce zastupitelé vrátí na lednovém zasedání.

Mohlo by Vás zajímat:

VYHLÁŠKA O HAZARDU SCHVÁLENA

Až pozdě večer, po dlouhé emotivní diskusi, schválili chebští zastupitelé novou vyhlášku, která vrací hazard do vybraných lokalit v

Read More...

Jalovec s Lickovou – pachatelé trestného činu nebo oběti kampaně?

Hlasování o nové vyhlášce, která by umožnila návrat hazardu do vybraných lokalit města, se blíží. Téma nabralo nový spád

Read More...

SLIBY VS. REALITA: V Dragounu měla být sportoviště a kulturní zařízení, žádní trhovci. Místo toho vzniklo kasino.

Mezi občany Chebu od pátku rezonuje snaha vedení města (ANO, ODS, ČSSD) obnovit hazardní hry v několika lokalitách v centru Chebu.

Read More...

Mobile Sliding Menu