Na Májové ulici se otevře alternativní kavárna

V rubrice Zpravodajství

Jak jsme zmínili již minulý týden, občanské sdružení Joker dnes chystá velký dobročinný koncert kapely The Tap Tap. Naši redakci zaujala houževnatost členů Jokeru nejen při organizaci této akce. Přijali jsme proto pozvání od vedoucí sociálně terapeutické dílny Jaroslavy Buchnerové a navštívili běžný pracovní den v části provozu v sociálně terapeutických dílnách v Hradební ulici.

Klientky s mentálním postižením se před chvíli vrátily z nácviku nákupu v supermarketu a věnují se své práci.
Do Hradební ulice každý den dojíždějí lidé s různými typy postižení z celého chebského okresu. „V sociálně terapeutických dílnách zapojujeme naše klienty do běžného života, učíme je zejména pracovním návykům a dovednostem,“ vysvětluje paní Buchnerová. Cíle jsou u každého jednotlivce jiné, někteří klienti dosáhnou uplatnění v klasických chráněných dílnách, jiní i na běžném pracovním trhu.

Jiný typ zdravotně postižených lidí dochází do stejné budovy za prací v rukodělných nebo šicích dílnách, popřípadě ve velkokapacitní prádelně. Mezi odběratele těchto služeb patří řada hotelů, penzionů a restaurací na Chebsku.

Joker navštěvují ale i klienti, u nichž naděje, že se uplatní na pracovním trhu, je podstatně nižší. „Tento typ lidí k nám z domovů pro osoby se zdravotním postižením či rodin dochází zejména za účelem navázání sociálního kontaktu se společenským prostředím, učíme je například dokázat si nakoupit v supermarketu,“ poznamenává Jaroslava Buchnerová. Tito klienti se nám po strávení příjemného dopoledne zdáli nejvděčnější za každý dialog, úsměv či pochvalu. Řada z nich má navzdory svému postižení rozmanité přednosti, věnují se kreslení, fotografování či keramickému modelování nebo i skládají básně. Přesvědčili jsme se, že kontakt s těmito lidmi je opravdu velkým přínosem pro člověka bez postižení. Přinášejí příjemnou atmosféru, relax i náhled na svět z trochu jiného úhlu.

A právě za tímto účelem chystá občanské sdružení Joker otevřít kavárnu na rohu Májové a Valdštejnovy ulice. „Již nyní provozujeme s našimi klienty bistro na ekonomické fakultě. Jedním z cílů provozu kavárny v centru Chebu je vedle pracovního růstu našich klientů právě setkávání s širší veřejností, pořádání vernisáží, výstav, ale i vybudování příjemné a v Chebu možná netradiční kavárny,“ vysvětluje místopředsedkyně Jokeru o. s. Petra Lhotáková. Na zařízení interiéru kavárny se podílejí Luděk Vystyd ml. a architekti A69 – autoři chebské pěší zóny. Kavárna má být otevřena v polovině října.

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu