Město Cheb dostalo od ÚOHS pokutu za protizákonný výběr laviček „za půl milionu“ na Levém břehu. Radnice v dokumentaci neodůvodněně požadovala, že musí být zakoupeny právě tyto konkrétní výrobky. Z podkladů také vyplynulo, že bývalý starosta Pavel Vanoušek (ČSSD) v médiích po vypuknutí kauzy nemluvil pravdu, když tvrdil, že za hodnotu laviček odpovídá zhotovitel a nikoli město. Informace o cenách výrobků a o nastavených podmínkách měl Vanoušek k dispozici naopak již před realizací zakázky. Více informací v naší reportáži.
Jedna z největších veřejných zakázek posledních let, Turistické využití Levého břehu Ohře, má i 3 roky po dokončení problémy s kontrolními orgány.
Kvůli diskriminačnímu výběrovému řízení se město Cheb brání u Ministerstva financí, aby nemuselo platit sankci 28 milionů korun. Nyní přišla na radnici další pokuta, tentokrát od antimonopolního úřadu za výběr laviček, košů a dalších výrobků. K chybám se ale nikdo nechce přihlásit.
Když jsme před dvěma lety zveřejnili reportáž o velmi drahých lavičkách a dalším mobiliáři v areálu Levého břehu, kritika tehdy přesáhla hranice města Chebu. Po dva roky však zástupci chebské radnice opakovaně tvrdili, že taková kritika je účelová a nepravdivá, radnice soutěžila zakázku jako celek, o drahých lavičkách tak nemohla vědět a za ceny výrobků zodpovídá zhotovitel, tedy konsorcium Algon Swietelsky.
Někdejší starosta Vanoušek dokonce označil naši reportáž za součást předvolebního boje.
Ve světle nově dostupné dokumentace je nyní zřejmé, že výroky starosty Vanouška nebyly pravdivé. V příloze k žádosti o dotaci, kterou podepsal dne 28. března 2011, je přehledně uveden výčet konkrétních výrobků a jejich cen. Například jedna lavička systému ARPA 4 měla již podle tehdejších dokumentů stát téměř 420 tisíc korun. Takovou informací prokazatelně starosta Vanoušek disponoval už v březnu 2011.
V srpnu 2015 jsme se na něj obrátili s novými důkazy. Bývalý starosta Vanoušek nám pouze napsal, že na 8 dní odjíždí do zahraničí a nemáme tedy po tu dobu očekávat reakce. Dále nám přeposlal obecné stanovisko vedoucího investičního odboru Pavla Šturce. Na další dotazy nám Pavel Vanoušek neodpověděl dodnes.
K dokumentům, které prokazují, že konkrétní typ laviček ještě před realizací zakázky stanovila chebská radnice, se tedy místo Vanouška vyjadřoval vedoucí investičního odboru Městského úřadu v Chebu Ing. Pavel Šturc. Ve svém stanovisku ale pouze popsal obecný průběh výběrového řízení a na závěr se zastal výroku bývalého starosty, že lavičky za půl milionu byly věcí dodavatelské firmy.
Nakonec to byl až Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, kdo přiměl úředníky a politiky akceptovat skutečnost, že za výběr konkrétních laviček je odpovědná právě chebská radnice. Úřad dále konstatoval, že takovým postupem město Cheb porušilo zákon a dopustilo se správního deliktu, na základě kterého mu vyměřil sankci ve výši 300 tisíc korun. Z rozhodnutí úřadu také vyplývá, že pověstné drahé lavičky a další mobiliář jako první vybral projektant.
Pojďme si nyní zrekonstruovat celý proces výběru. Vše začíná u městem najatého projektanta, který drahý mobiliář jako první zapracoval do návrhu a nyní tvrdí, že o žádném jiném výrobci, který by nabízel lavičky podobného vzhledu a kvalit nevěděl. Následně projektovou dokumentaci převzali městští úředníci, kteří měli na rozpor se zákonem upozornit. Podstatné informace o cenách a výrobcích prokazatelně prošly již při žádosti o dotaci i přes tehdejšího starostu Vanouška, ač médiím tvrdil opak. Odpovědnost může nést i společnost Veřejné zakázky s.r.o., která proces administrovala a mohla na rozpor se zákonem upozornit. Stejně tak zakázku prověřovali úředníci ROPu Severozápad, kteří přidělení dotace schválili.
Zda se tedy nakonec přenese odpovědnost za škodu na externí firmu, projektanta, bývalého starostu, městské nebo dotační úředníky, ukáže čas.