V centru Chebu vyroste spalovna odpadů

V rubrice Humor

Rada města Chebu na nedávném mimořádném zasedání jednomyslně rozhodla, že s ohledem na protesty a petice občanů umístí plánovanou spalovnu ZEVO na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, kde nahradí dosluhující soubor středověkých kupeckých domů Špalíček. Kontroverzní stavba měla původně stát na Švédském vrchu.

12946980_10207862440752600_77039020_o
Vizualizace chebské spalovny
Informace, o nichž se spekulovalo již delší dobu, nám dnes oficiálně potvrdil místostarosta Pavel Hojda (KSČM). ,,Město Cheb tímto krokem občanům dokáže, že technologie nové spalovny je z ekologického hlediska zcela nezávadná, jelikož se toto zařízení bude nacházet takřka pod okny radnice,“ doslova uvedl místostarosta. Změna lokality má přinést řadu výhod. Po celém městě budou zrušena popelnicová stání a občané budou odpad házet rovnou do spalovny. Výsledkem bude výrazné oživení náměstí, které se tak opět stane plnohodnotným centrem po vzoru západoevropských měst. Zrušením popelnic pak navíc bude splněn jeden z předvolebních slibů chebských kandidátek ODS, ČSSD a ANO, a to zrušení poplatků za svoz odpadu.

Radnice do budoucna počítá, že využije dotační program Ministerstva zemědělství ZELENÁ UZENINÁM a upraví spalovnu tak, že si občané a turisté budou moci v její dolní části opéct buřty a klobásy. Využití najde udírna i v období vánočních či farmářských trhů. Energetická výhoda této lokality oproti Švédskému vrchu je v centrálním rozvodu tepla do všech domácností. Délka rozvodů se výrazně zmenší, čímž nebude docházet k velkým ztrátám při přenosu tepla. Provoz spalovny bude plně automatizován a město tak ušetří za drahé pracovní síly. Obsluhu provozu zajistí proškolené úřednice pomocí dvou tlačítek v podatelně městského úřadu.

Již několik dní jsme se marně snažili získat stanovisko ekologického sdružení Arnika, které dlouhodobě upozorňuje na rizika spojená s výstavbou spalovny v Chebu. Podle zdroje blízkého ekologům jsme však zjistili, že všichni představitelé sdružení jsou návrhem nové lokality zcela konsternováni. S plánem již byli seznámeni i zástupci památkového ústavu, kteří vydali předběžný souhlas s umístěním v památkové zóně města. V odůvodnění byl projekt pochválen především za své zpracování, které plně respektuje okolní historickou zástavbu. Chebské náměstí podle starosty Petra Navrátila (ČSSD) získá novou kvalitní dominantu, která bude sloužit nejen občanům města, ale stane se i poutavou turistickou atrakcí.

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu