KOMENTÁŘ: Za co byl potrestán docent Plevný?

V rubrice Zpravodajství

Dnešek znamená definitivní rozkol v dlouholeté koalici ČSSD, ODS a Volba pro město. Pověstná racionalita a víra v koaliční pragmatismus Miroslava Plevného silně narazila u koaličních spojenců. Ti upřednostnili spolupráci s KSČM. Z jakého důvodu? 

Je nepochybně úspěchem občanů i několika politiků napříč spektrem (VPM, TOP 09, Svobodní, nezávislí), že Cheb nebude prosazovat na valné hromadě Chevaku nové stanovy tak, jak byly původně navrženy. Upozornění na nevýhodná hlasovací kvóra zabralo a po petici více než dvou stovek občanů podpořila změnu stanov většina politiků nejen v Chebu, ale i v dalších městech. Zachránilo se tím postavení měst na Chebsku v Chevaku.

Návrh stanov o 21 stranách ale stále obsahuje zásadní změny, které doslova překopávají strukturu řízení společnosti. Dnes na zastupitelstvu tak proti sobě stály dva protichůdné názory – podpořit zbytek zcela nových stanov nebo počkat na odbornou analýzu a nové stanovy zatím nepodpořit? Na tom se koalice neshodla.

VPM prosazovala opatrnější variantu a upozorňovala na končící politický mandát současného zastupitelstva, zatímco představitelé ODS a ČSSD velmi naléhavě žádali o podporu nových stanov. Té se nakonec dočkali u opoziční KSČM – a vyšlo to. Bylo to ale „něco za něco“. Komunistický zastupitel Jakubík dnes na zastupitelstvu prohlásil, že ti, kteří ještě nedávno jezdili na koloběžce, nemají co poučovat o řízení akciových společností a vzápětí navrhl vyměnit děkana ekonomické fakulty doc. Plevného za technika RSDr. Votrubu do dozorčí rady miliardové společnosti. Zástupci ODS a ČSSD (až na doktora Tyrpekla) návrh mlčky schválili.

RSDr. Jan Votruba (KSČM), zastupitel
RSDr. Jan Votruba (KSČM), zastupitel

Z pozice KSČM to byla dobrá výměna – za podporu stanov získali věčně opoziční komunisté vliv v největší společnosti v okrese. Z pohledu koaliční ODS a ČSSD je třeba se ale ptát, za co svého koaličního kolegu potrestali? Za to, že poukázal na objektivně špatně nastavená hlasovací kvóra? Za to, že byl opatrný a pro uvážené rozhodnutí požadoval odborný ekonomický posudek? Nebo jim jde o něco jiného, snad osobního, a proto raději obětovali koaličního spojence za dohodu s komunisty?

Z pohledu Volby pro město naopak přišel spravedlivý trest. VPM totiž byla náležitě potrestána za dlouhodobou pragmatickou spolupráci s ODS a ČSSD na radnici. Docent Plevný možná opravdu věřil, že svou účastí v Radě města může věci ovlivnit pozitivním směrem. Nyní se ale ukázalo, že když jde opravdu o hodně, páni z ODS a z ČSSD neznají bratra, ani koaličního partnera. O vliv nad Chevakem jsou ochotní se dělit i třeba s komunisty. A budou-li tu Marťani, tak i s Marťany…

Libor Dušek, Petr Budil, Ngo Ngoc Anh

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu