KOMENTÁŘ: Za co byl potrestán docent Plevný?

V rubrice Zpravodajství

Dnešek znamená definitivní rozkol v dlouholeté koalici ČSSD, ODS a Volba pro město. Pověstná racionalita a víra v koaliční pragmatismus Miroslava Plevného silně narazila u koaličních spojenců. Ti upřednostnili spolupráci s KSČM. Z jakého důvodu? 

Je nepochybně úspěchem občanů i několika politiků napříč spektrem (VPM, TOP 09, Svobodní, nezávislí), že Cheb nebude prosazovat na valné hromadě Chevaku nové stanovy tak, jak byly původně navrženy. Upozornění na nevýhodná hlasovací kvóra zabralo a po petici více než dvou stovek občanů podpořila změnu stanov většina politiků nejen v Chebu, ale i v dalších městech. Zachránilo se tím postavení měst na Chebsku v Chevaku.

Návrh stanov o 21 stranách ale stále obsahuje zásadní změny, které doslova překopávají strukturu řízení společnosti. Dnes na zastupitelstvu tak proti sobě stály dva protichůdné názory – podpořit zbytek zcela nových stanov nebo počkat na odbornou analýzu a nové stanovy zatím nepodpořit? Na tom se koalice neshodla.

VPM prosazovala opatrnější variantu a upozorňovala na končící politický mandát současného zastupitelstva, zatímco představitelé ODS a ČSSD velmi naléhavě žádali o podporu nových stanov. Té se nakonec dočkali u opoziční KSČM – a vyšlo to. Bylo to ale „něco za něco“. Komunistický zastupitel Jakubík dnes na zastupitelstvu prohlásil, že ti, kteří ještě nedávno jezdili na koloběžce, nemají co poučovat o řízení akciových společností a vzápětí navrhl vyměnit děkana ekonomické fakulty doc. Plevného za technika RSDr. Votrubu do dozorčí rady miliardové společnosti. Zástupci ODS a ČSSD (až na doktora Tyrpekla) návrh mlčky schválili.

RSDr. Jan Votruba (KSČM), zastupitel
RSDr. Jan Votruba (KSČM), zastupitel

Z pozice KSČM to byla dobrá výměna – za podporu stanov získali věčně opoziční komunisté vliv v největší společnosti v okrese. Z pohledu koaliční ODS a ČSSD je třeba se ale ptát, za co svého koaličního kolegu potrestali? Za to, že poukázal na objektivně špatně nastavená hlasovací kvóra? Za to, že byl opatrný a pro uvážené rozhodnutí požadoval odborný ekonomický posudek? Nebo jim jde o něco jiného, snad osobního, a proto raději obětovali koaličního spojence za dohodu s komunisty?

Z pohledu Volby pro město naopak přišel spravedlivý trest. VPM totiž byla náležitě potrestána za dlouhodobou pragmatickou spolupráci s ODS a ČSSD na radnici. Docent Plevný možná opravdu věřil, že svou účastí v Radě města může věci ovlivnit pozitivním směrem. Nyní se ale ukázalo, že když jde opravdu o hodně, páni z ODS a z ČSSD neznají bratra, ani koaličního partnera. O vliv nad Chevakem jsou ochotní se dělit i třeba s komunisty. A budou-li tu Marťani, tak i s Marťany…

Libor Dušek, Petr Budil, Ngo Ngoc Anh

Mohlo by Vás zajímat:

K Chebu patří Masaryk i Bismarck, říká historik Kosatík

T. G. Masaryk byl velikán i drsňák, říká v rozhovoru historik Pavel Kosatík. Vysvětluje také, proč je dobré si

Read More...

Památkář se v roce 1967 snažil zachránit kostel sv. Anny u Chebu

Unikátní dokumenty o někdejším poutním kostele sv. Anny v Horním Pelhřimově u Chebu dnes na Facebooku zveřejnil chebský občan

Read More...

Výběr jednatele společnosti TEREA: fraška nebo jen kritika opozice?

Na čtvrtečním jednání (11. 4. 2019) chebského zastupitelstva se bude mj. schvalovat nominace Martina Černíka (ČSSD), vítěze nedávného výběrového

Read More...

Mobile Sliding Menu