KOMENTÁŘ: Hledáte práci v Chebu? Vstupte do ČSSD

V rubrice Názory

Mrazivé novinky z chebské radnice nám v uplynulých dnech připomněly realitu komunální politiky, která si svou „čistotou“ nijak nezadá s politikou vrcholovou. Nejprve více než půlmilionová pokuta od ÚOHS za čachry ve veřejných zakázkách, posléze promyšlené dosazování stranických kádrů ČSSD do významných městských funkcí. Pojďme si to zrekapitulovat.

O čem si vrabci cvrlikali na střeše

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil městu Cheb pokutu za několikanásobné porušení zákona o veřejných zakázkách. Meritem celé věci byl diskriminační výběr stavebních firem pro rekonstrukci KC Svoboda, sídliště Zlatý vrch a několika dalších ulic. Již v loňském roce na zastupitelstvu informoval starosta Vanoušek o kamionech plně naložených úřední dokumentací, které byly z Chebu vypraveny až do sídla ÚOHS v Brně. Ve 4 případech posléze Úřad shledal zásadní rozpor se zákonem a vyměřil našemu městu pokutu 600 000 Kč. Pro srovnání – Karlovy Vary za pověstnou „losovačku“ platily pokutu o 100 tisíc korun nižší. Zpráva o účelovosti zadávání chebských zakázek nebyla pro občany, kteří jsou znalí místních poměrů, příliš překvapivá. Jak na facebooku opozičních Svobodných glosoval Stanislav Pimek: „O tom si dávno cvrlikali vrabci na střeše…“ Bude zajímavé sledovat, zda radnice využije proti rozhodnutí opravných prostředků a případně, zda dokáže vyvodit personální odpovědnost konkrétních aktérů. Na každý pád je potěšující, že občan nemusí pouze nečinně přihlížet realizaci pochybných zakázek, ale má možnost obrátit se na ÚOHS.

Dobrovolně se Navrátil

Větším překvapením však bylo čtvrteční jmenování zastupitele Tibora Dobrovolného (ČSSD) jednatelem městské společnosti CHETES s.r.o. Jak poznamenala páteční MF DNES, jde o muže, kterého v roce 2006 chebští radní odvolali z postu vedoucího majetkoprávního odboru na základě provedeného vnitřního auditu a kritické zprávy vypracované tajemníkem Václavem Sýkorou. Z ní vyplynulo, že Dobrovolný svévolně změnil datum smlouvy města s minigolfovým klubem. Kritice čelil Dobrovolný i kvůli pozemku U Želvy, který měl získat pro město, ale místo toho na parcelu uplatnil restituční nárok a získal ji pro sebe.

Již dříve hájil starosta Vanoušek (ČSSD) Dobrovolného tím, že „záležitost s Ing. Dobrovolným byla přešetřena Policií ČR a následně uzavřena s tím, že nedošlo ke spáchání žádného trestného činu“. Tento argument se však může jevit jako zavádějící či falešný, neboť za důvod pro ukončení pracovního poměru většinou neslouží přímé spáchání trestného činu, ale pracovní selhání. Citujme mluvčí radnice Martinu Kuželovou z října 2006: „Pan tajemník se k tomuto kroku odhodlal z důvodu, že ve výkonu funkce pana Dobrovolného shledal pochybení, která se neslučují s výkonem funkce vedoucího úředníka.“

Další novinkou tohoto týdne bylo oznámení rezignace zastupitelky Marcely Nečekalové (ČSSD) z důvodu jejího uvedení do funkce vedoucí oddělení realizace projektů na chebské radnici. Místo ní v zastupitelstvu usedne Petr Navrátil (ČSSD), dosavadní náměstek hejtmana. Jeho bratr Václav Navrátil (ČSSD), který je rovněž zastupitelem, získal v tomto volebním období funkci na odboru správy majetku.

Ambice chebského minigolfu?

Zatímco se chebská i celostátní ODS nachází v troskách, její levicová sestra ČSSD upevňuje svou pozici. Klesající podpora pravice na celostátní úrovni i osvědčená zkušenost vládnutí ČSSD s komunisty na krajské úrovni dává místním socialistům slibné vyhlídky na spolehlivé ovládnutí chebské radnice i po volbách 2014, ať už v modro-oranžovém nebo v rudo-oranžovém provedení. Městská organizace ČSSD s padesáti členy tak v tichosti začíná nadělovat trafiky svým straníkům, aniž by se musela obávat o jejich povolební budoucnost. Podle našich neoficiálních informací byla předsedkyní této místní stranické buňky začátkem tohoto týdne zvolena zastupitelka Eva Horná, životní družka Tibora Dobrovolného. Že by tak v rámci ČSSD posilovalo ambiciózní „minigolfové“ křídlo? Bude zajímavé tento vnitrostranický vývoj dále sledovat.

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu