Koalice se rodí obtížně, ani téměř po třech týdnech není nic jasné

V rubrice Zpravodajství

Ani 3 týdny nestačily zástupcům vyjednávacích týmů, aby se shodli na podobě nové koalice na chebské radnici. Křeslo starosty si původně nárokovala vítězná VPM – ALTERNATIVA, ale nyní je ochotna vyhovět požadavku ČSSD a významného postu se v její prospěch vzdát. Historicky 6. starostou města Chebu (od prvních svobodných komunálních voleb v roce 1990) by se tak mohl stát mladý ambiciózní politik, stávající náměstek hejtmana a předseda ROPu Severozápad, Petr Navrátil.

„Nechceme být těmi, kteří by mohli za to, že by v Chebu nebyla sestavena koalice,“ sdělil pro Chebský deník Miroslav Plevný, lídr kandidátky VPM – ALTERNATIVA. Jeho současný návrh, se kterým souhlasí KOALICE PRO CHEB i Svobodní, je uveden v grafické příloze.

 Mandáty - Rada

I kdyby však s touto variantou zástupci ANO 2011 a ČSSD souhlasili, stále není vyhráno. Po zodpovězení personálních otázek přijdou otázky programové, kde je rovněž několik sporných bodů. Jedním z nich je návrh na výstavbu spalovny ZEVO, který prosazuje ČSSD, ale ostatní strany se k jeho současné podobě staví odmítavě. Další třecí plochou může být téma zrušení všech heren ve městě (mimo Svatý Kříž), což bylo ústředním tématem předvolební kampaně VPM – ALTERNATIVA. Pokud by jednání mezi zmíněnými subjekty zkrachovala, zbývají prakticky už jen 2 varianty.

Kandidát na starostu Navrátil: s komunisty problém nemá, o VPM hovořit nechtěl

Navrátil_foto
Petr Navrátil (ČSSD) – možný nový chebský starosta

První možností je spolupráce ČSSD, ODS, ANO a KSČM, kde buď ODS, nebo KSČM, pravděpodobně získá roli tichého podporovatele. Na otevřenou spolupráci s komunisty si část ODS podle našich informací nechce troufnout. Naopak sociální demokraté s komunisty intenzivně jednají. „S nimi problém nemáme. Na kraji sedí komunisté a koalice funguje,“ uvedl pro MF DNES Navrátil. O nabídce od VPM hovořit nechtěl.

Druhou variantou jsou nové volby. To je ovšem krajní varianta pro případ, že by zastupitelstvo města nebylo po dobu 6 měsíců usnášeníschopné. Otázkou ale je, zda by neskončily velmi podobně a povolební situace se tak neopakovala.

Dosluhující starosta Pavel Vanoušek (ČSSD) již svolal ustavující zastupitelstvo, na kterém složí nově zvolení zastupitelé slib. Bude-li politická vůle, dojde i ke zvolení nové radniční vlády. Občané se na slavnostní zastupitelstvo mohou osobně dostavit, a to ve čtvrtek 6. listopadu 2014 od 16:00 v Kulturním centru Svoboda.

Mohlo by Vás zajímat:

Památkář se v roce 1967 snažil zachránit kostel sv. Anny u Chebu

Unikátní dokumenty o někdejším poutním kostele sv. Anny v Horním Pelhřimově u Chebu dnes na Facebooku zveřejnil chebský občan

Read More...

Výběr jednatele společnosti TEREA: fraška nebo jen kritika opozice?

Na čtvrtečním jednání (11. 4. 2019) chebského zastupitelstva se bude mj. schvalovat nominace Martina Černíka (ČSSD), vítěze nedávného výběrového

Read More...

Zlatému vrchu hrozí další chaos v zástavbě, varuje hnutí ANO. Vedení města nesouhlasí.

Vedení města Chebu navrhuje zastavit práce na regulačním plánu, který byl od loňského roku zpracováván pro lokalitu areálu bývalých

Read More...

Mobile Sliding Menu