Koalice se rodí obtížně, ani téměř po třech týdnech není nic jasné

V rubrice Zpravodajství

Ani 3 týdny nestačily zástupcům vyjednávacích týmů, aby se shodli na podobě nové koalice na chebské radnici. Křeslo starosty si původně nárokovala vítězná VPM – ALTERNATIVA, ale nyní je ochotna vyhovět požadavku ČSSD a významného postu se v její prospěch vzdát. Historicky 6. starostou města Chebu (od prvních svobodných komunálních voleb v roce 1990) by se tak mohl stát mladý ambiciózní politik, stávající náměstek hejtmana a předseda ROPu Severozápad, Petr Navrátil.

„Nechceme být těmi, kteří by mohli za to, že by v Chebu nebyla sestavena koalice,“ sdělil pro Chebský deník Miroslav Plevný, lídr kandidátky VPM – ALTERNATIVA. Jeho současný návrh, se kterým souhlasí KOALICE PRO CHEB i Svobodní, je uveden v grafické příloze.

 Mandáty - Rada

I kdyby však s touto variantou zástupci ANO 2011 a ČSSD souhlasili, stále není vyhráno. Po zodpovězení personálních otázek přijdou otázky programové, kde je rovněž několik sporných bodů. Jedním z nich je návrh na výstavbu spalovny ZEVO, který prosazuje ČSSD, ale ostatní strany se k jeho současné podobě staví odmítavě. Další třecí plochou může být téma zrušení všech heren ve městě (mimo Svatý Kříž), což bylo ústředním tématem předvolební kampaně VPM – ALTERNATIVA. Pokud by jednání mezi zmíněnými subjekty zkrachovala, zbývají prakticky už jen 2 varianty.

Kandidát na starostu Navrátil: s komunisty problém nemá, o VPM hovořit nechtěl

Navrátil_foto
Petr Navrátil (ČSSD) – možný nový chebský starosta

První možností je spolupráce ČSSD, ODS, ANO a KSČM, kde buď ODS, nebo KSČM, pravděpodobně získá roli tichého podporovatele. Na otevřenou spolupráci s komunisty si část ODS podle našich informací nechce troufnout. Naopak sociální demokraté s komunisty intenzivně jednají. „S nimi problém nemáme. Na kraji sedí komunisté a koalice funguje,“ uvedl pro MF DNES Navrátil. O nabídce od VPM hovořit nechtěl.

Druhou variantou jsou nové volby. To je ovšem krajní varianta pro případ, že by zastupitelstvo města nebylo po dobu 6 měsíců usnášeníschopné. Otázkou ale je, zda by neskončily velmi podobně a povolební situace se tak neopakovala.

Dosluhující starosta Pavel Vanoušek (ČSSD) již svolal ustavující zastupitelstvo, na kterém složí nově zvolení zastupitelé slib. Bude-li politická vůle, dojde i ke zvolení nové radniční vlády. Občané se na slavnostní zastupitelstvo mohou osobně dostavit, a to ve čtvrtek 6. listopadu 2014 od 16:00 v Kulturním centru Svoboda.

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu