Koalice chtěla omezit názory v Radničních listech, návrh o jeden hlas neprošel

V rubrice Zpravodajství
Radní Jan Vrba (ANO)

Koaliční strany ANO a ČSSD na dnešním zasedání zastupitelstva města Chebu (25. 4. 2018) navrhly omezit publikování názorových příspěvků ve veřejném měsíčníku Radniční listy. Změny měly spočívat mj. v tom, že nově měla mít každá politická strana nárok jen na jeden příspěvek, neměl být nárok na otištění názoru jiných občanů (byť s podporou politického subjektu), a zejména mělo být zastupitelům zakázáno publikovat text, který by obsahoval např. poplašné zprávy nebo klamavé informace. Problém je však v tom, kdo má být pomyslným „cenzorem“ a rozhodovat, že názor voleného politika je či není klamavá informace. Návrh vyvolal rozsáhlou diskusi, ve které se střetli zástupci koalice i opozice.

Jde o „náhubkový“ zákon, hrozí cenzura – kritizovala opozice a část ODS

První střet vznikl hned kvůli důvodové zprávě, v níž bylo nepravdivě uvedeno, že jde o návrh z dílny samotné redakční rady. Proti tomu se zásadně ohradil její člen, zastupitel Jalovec (VPM). Následně místostarostka Horná (ČSSD) potvrdila, že jde o její iniciativu. Předkladatelem návrhu byl pak starosta Hrkal (ANO).

ODS byla v otázce regulace rozdělena

Opozice měla dále problém jak s omezením rozsahu příspěvků (s argumentací, že zástupci koalice se mnohdy propagují i v ostatních informativních článcích), tak s vágním zněním o tom, které příspěvky nemají být otiskovány. „Mám pocit, že se zde bude přijímat náhubkový zákon,“ vytýkal návrhu pan Jalovec s tím, že již před 2 lety se schválila jednoduchá omezující pravidla pro publikace. S regulací se neztotožnili ani dva koaliční zastupitelé za ODS, pan Svoboda a pan Kočvara. „Byl jsem dříve striktně proti, garantoval jsem, že se nikdo nebude v Radničních listech sebepropagovat,“ uvedl zastupitel Svoboda. Za dnešního stavu však podle pana Svobody bude jakákoli regulace zavánět cenzurou. „V tisku bych byl velice opatrný na nějakou regulaci. Měla by být autoregulace, mělo by to být o nás, co tam napíšeme,“ uzavřel pan Svoboda.

Radniční listy mají informovat, příspěvky opozice jsou nemorální, kontrovala koalice

Změny naopak nejvíce argumentačně hájili radní za hnutí ANO pan Vrba a pan Kadlec. Restrikci názorů odůvodňují právě obsahem příspěvků opozičních zastupitelů. Radní Vrba (ANO) vybral několik konkrétních příspěvků opozice v Radničních listech, které na místě přečetl a začal je hodnotit jako matoucí, nemorální a v rozporu se společenskou odpovědností.

Místostarostka Eva Horná (ČSSD)

„Radniční listy by měly informovat o tom, kde se co bude kopat, jestli nepůjde elektrika a jak šikovné máme děti a sportovce, a ne o tom, jestli ten člověk je takový nebo makový,“ odůvodnila pak návrh jeho iniciátorka, místostarostka Horná (ČSSD).

Návrh o 1 hlas neprošel, následovalo mimořádné koaliční jednání

Návrh nakonec, po téměř hodinové diskuzi, neprošel o jediný hlas. Pro restrikci byli vedle ANO a ČSSD také komunisté a zastupitelé za ODS pan Linda a pan Pospíšil. Návrh naopak nepodpořila celá opozice a zastupitelé za ODS pan Kočvara a pan Svoboda. „Neposlušnost“ koaliční ODS nejspíš vyvolala dohadovací řízení uvnitř koalice, které následovalo z iniciativy hnutí ANO a jednání zastupitelstva tak přerušilo asi na 20 minut.

Všechny Radniční listy v jejich elektronické podobě si můžete pročíst na webu města Chebu.

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu