Kdo bude vládnout Chebu?

V rubrice Zpravodajství

Starosta je svržený, koaliční smlouva vypovězená, dosud vládnoucí strany trucují a blokují jednání zastupitelstva. Na chebské poměry nevídaná politická krize. Kde je ale hlavní příčina?

Sociální demokraté se domnívají, že obvinění exstarosty Navrátila z dotačních podvodů je pro ANO jen zástupným důvodem pro očerňování jejich strany před parlamentními volbami. Celkem přiléhavě poukazují na obdobný scénář z jiných měst a krajů, kde se nyní ANO proti ČSSD také ostře vymezuje. Na druhé straně, chebská ČSSD takové politické útoky velmi usnadňuje svou personální vyprázdněností. Pojďme si poslední vývoj na chebské politické scéně zrekapitulovat.

ANO chtělo Hornou nebo Kroupu, ČSSD však nabízela jen staré tváře

9. března odvolalo hnutí ANO společně s opozicí starostu Petra Navrátila. Krátce poté začala vyjednávání o novém starostovi. ANO od počátku dávalo sociálním demokratům volné ruce a vzkazovalo, ať přijdou s jiným adeptem na starostu, než s obviněným Navrátilem. Zastupitelka za ANO Daniela Seifertová ČSSD se nechala slyšet, že by si na pozici starosty dovedla představit Evu Hornou nebo Martina Kroupu.

Zaskočení sociální demokraté však nakonec na starostu navrhli zkušeného politického veterána Pavla Vanouška. Jenže i toto jméno bylo najednou pro zástupce hnutí ANO neakceptovatelné – aniž by veřejně blíže specifikovali konkrétní důvod. Připomeňme však, že Vanoušek jako starosta negativně figuroval v řadě kauz, o kterých jsme v minulosti podrobně informovali. Aktuálně navíc kontrolní výbor prověřuje zakázky Vanouškovy hygienické stanice s městem Cheb.

Na smírčím řízení, které proběhlo minulý týden, nakonec ČSSD přišla s těžko uvěřitelným tahem – navrhla, aby se na post starosty vrátil obviněný Petr Navrátil. Odůvodňovala to tím, že celostátní hnutí ANO zmírnilo svůj morální kodex o obviněných politicích, takže už by jim Navrátil vlastně neměl vadit. Dotčení členové hnutí ANO na to bezprostředně reagovali – vypověděli koaliční smlouvu. Na facebooku pak ANO uvedlo ještě další důvody, proč k vypovězení smlouvy došlo.

Blokáda jednání zastupitelstva

Následující den, tedy 6. dubna, se na své řádné schůzi sešlo zastupitelstvo. Členové ČSSD, KSČM a ODS přišli s taktikou totální blokády jednání. Nebyl tak schválen ani samotný program schůze. Po přestávkách a složitém zákulisním vyjednávání se nakonec všechny strany dohodly na kompromisu a došlo k projednání některých neodkladných bodů.

Situace je nyní opět velmi nejistá, stejně jako tomu bylo po volbách na podzim roku 2014. Podle slov místostarosty Zdeňka Hrkala nyní ANO jedná s opozicí. I kdyby se však spojily všechny tři opoziční strany a ANO, budou mít v zastupitelstvu jen velmi těsnou většinu. Další vývoj budeme sledovat.

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu