Kdo bude šéfovat chebským lesům a městské policii?

V rubrice Zpravodajství

Chebská radnice v nedávné době vypsala výběrová řízení na vlivné posty jednatele společnosti Lesy města Chebu, s.r.o. a ředitele Městské policie. Že jde o citlivé věci, dokazují zkušenosti z minulého volebního období, kdy při obsazování městských pozic nechvalně proslula chebská buňka ČSSD. Při výběru jednatele Lesů města Chebu v roce 2011 se pak vzbouřili zástupci opozice a poukazovali na manipulaci výběrového řízení ze strany ODS. Spor dokonce vyústil i v roztržku uvnitř koalice a výběr jednatele důležité městské společnosti oddálil o půl roku.Nyní ještě ani neskončila doba pro podání přihlášek do výběrového řízení (končí dnes – 30.9.2015) a už se u obou řízení objevily první pochybnosti.

Proč se hledá nový jednatel Lesů města Chebu?

dřevo

V prvé řadě není vůbec jasné, proč se hledá nový jednatel bohaté městské společnosti Lesy města Chebu. Na vznesené dotazy opozice na zářijovém zastupitelstvu města reagoval místostarosta Pavel Hojda (KSČM) odůvodněním, že „by se třeba našel někdo lepší“. Dalším důvodem, na kterou místostarosta Hojda poukázal, bylo údajné pochybení stávajícího jednatele, kterým je Ing. Hoferica, s odkupem služebního auta. Zde se pak nabízí otázka, proč toto podezření nenechali odpovědní zástupci města prošetřit např. kontrolním výborem nebo přímo Policií ČR.

Další zvláštností je pak záležitost týkající se složení výběrové komise. V té totiž zasedne vlivný lobbista a předseda oblastní ODS Jan Mraček, který na poslední chvíli nahradil ve výběrové komisi bývalého místostarostu Michala Pospíšila. Právě Mraček byl terčem kritiky při minulém výběru jednatele Lesů města Chebu, když byl společně s exmístostarostou Lindou nařčen z pokusu o manipulaci řízení. Po tvrdém politickém boji (uplatnění práva veta ze strany ODS) tehdy ODS nakonec svého favorita neprosadila a v čele Lesů stanul dosavadní jednatel Hoferica.

Jan Mraček (ODS)
Jan Mraček (ODS)

Důvod, proč byl Mraček nyní na poslední chvíli „protlačen“ do výběrové komise, vysvětluje starosta Petr Navrátil (ČSSD) tím, že jde o předsedu dozorčí rady společnosti, který svým odborným pohledem může doplnit většinu výběrové komise složenou z radních.

Samotné složení výběrové komise naznačuje, že průběh řízení bude patrně pokojnější, než minule. Tehdy totiž v hodnotící komisi usedli jako pojistka průhledného řízení i zástupci jednotlivých opozičních stran. Tato varianta se však zřejmě neosvědčila, když opozičníci začali veřejně protestovat proti způsobu hlasování. Starosta Navrátil zástupce opozice v komisi nepřipouští s odkazem, že rozhodnutí spadá do kompetence rady města, kde také není žádná opozice. Jediný opozičník v komisi je tak paradoxně právě občanský demokrat Mraček. Potvrzuje se tak trend od minulé volby vedení města, že ODS je (výměnou za hlasy pro komunisty) upřednostňovanou „opoziční“ stranou.

Ředitel Městské policie nově už nemusí být vysokoškolák

Výběrové řízení na pozici ředitele Městské policie provází sleva z požadavků na minimální vzdělání z vysokoškolského na maturitní. Zákon tento požadavek umožňuje a ve prospěch této změny zaznívají argumenty, že zkušený uchazeč s maturitou může být kvalitnějším ředitelem, než pokoutně vystudovaný vysokoškolák. Objevily se však spekulace, že změna byla šitá na míru předem vybranému uchazeči. Jedním z nich měl být i dosavadní zástupce ředitele Pavel Cheníček s vazbou na hnutí ANO, který však na náš dotaz tuto spekulaci vyvrátil s tím, že se o pozici ředitele ucházet nehodlá. Otevírá se tak cesta i ostatním stávajícím strážníkům Městské policie Cheb.

Naše hodnocení

Jak výběrová řízení nakonec dopadnou, bude asi brzy jasné (termín podání přihlášek do 30.9.2015). Jako možné podněty ke zlepšení důležitých výběrových řízení lze nepochybně zmínit možnost opozičních stran zasednout ve výběrových komisích. Jde o vhodný kontrolní mechanismus, který by přispěl k vyšší transparentnosti výběrových řízení na uvedené pozice a navíc se do budoucna může hodit i současným koaličníkům, pokud příště budou v opozici oni. Dalším námětem je pak zlepšení informovanosti. Je třeba ocenit reakci starosty Navrátila, který na základě našeho podnětu nechal umístit informaci o výběrových řízeních na hlavní stranu městského webu, bohužel však jen několik dní před ukončením přihlášek do výběrového řízení. Zveřejňování zásadních informací by mělo být na stránkách města automatické. Informovanost o výběru takto důležitých a štědře honorovaných pozic (např. odměna jednatele Lesů činí 40 000 Kč měsíčně + podíl na zisku) jen na vývěsce na webových stránkách, úřední desce města a Facebooku se tak nezdá být zcela adekvátní. Uchazeči mimo město Cheb se o řízení nemusí vůbec dozvědět. Navíc to snižuje důvěryhodnost i argumentaci vedení města, že chce najít skutečně kvalitní a nezávislé kandidáty. Najde je?

Psali jsme před 4 lety: Vary mají svojí losovačku, hrají se v Chebu skořápky?

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu