Jméno chebského gymnazisty zná dnes celý svět

V rubrice Historie

Byl významným technikem, milionářem, jedním z největších českých průmyslníků, otcem světové obchodní značky, jejíž hodnota se dnes pohybuje v řádech miliard. Ale ještě před tím vším docela obyčejným studentem chebského gymnázia. Řeč je o Emilu Škodovi, zakladateli Škodových závodů v Plzni.

V 50. letech 19. století totiž budoucí velkopodnikatel v Chebu vyrůstal, navštěvoval zdejší Gymnázium a později na něm i úspěšně odmaturoval. Některé prameny dokonce uvádí, že se Emil Škoda v roce 1839 v Chebu narodil. Při ověřování této informace jsme však byli seznámeni s jiným zdrojem, který tuto skutečnost vyvrací dokladem z matriky plzeňské fary. Bohužel pro chebské, Emil Škoda je skutečně rodákem z Plzně. Jak je ale možné, že i renomované encyklopedie, jako je například Ottův slovník naučný, uvádí Cheb jako Škodovo místo narození?

Obrátili jsme se s tímto dotazem na chebské muzeum. „Může tomu být i na základě zprávy z chebských novin Egerer Zeitung z 11. srpna 1900 s úmrtním oznámením, kde je uváděn Škodovým rodištěm Cheb,“ přišla nám odpověď od PhDr. Ivy Votroubkové. Za historickou mýlkou tudíž může stát buď přehnaný patriotismus Chebanů z přelomu 19. a 20. století nebo zkrátka 111 let stará novinářská kachna místního deníku.

Otec krajským lékařem v Chebu

Nic z toho však nemění na skutečnosti, že osud významné osobnosti českých dějin je nerozlučně spjat s Chebem. Zajímavá je i osobnost průmyslníkova otce, MUDr. Františka Škody. Ten byl významným politikem, loajálním rakouským Čechem, stojícím na straně Františka Palackého. Jako poslanec říšského sněmu se roku 1848 účastnil bouřlivého jednání v Kroměříži, kde se velmi odvážně vyjadřoval pro zrušení práv šlechty. Roku 1856 přesídlil se svou rodinou z Plzně do Chebu, neboť se tehdy stal krajským lékařem a město Cheb, jak známo, bylo tehdy krajským městem (rozloha Chebského kraje byla o něco větší, než je dnešní Karlovarský kraj). Lékařská funkce Františka Škody byla dokonce natolik významná, že z Chebu tehdy dohlížel na léčení císařovny Alžběty, manželky Františka Josefa I.

Studia a praxe v zahraničí

Mladého Emila Škodu po maturitě na chebském Gymnáziu čekala studia techniky v Praze, Karlsruhe a následně praxe ve Francii, Británii a Americe. Roku 1866 se navrátil do své rodné Plzně, kde o 3 roky později zakoupil malou strojírenskou firmu, z níž brzy, díky svým technickým znalostem a manažerským schopnostem, vybudoval mamutí podnik. Škodovy závody se následně staly jedním z tahounů rakouské a později československé ekonomiky.

Přestože jméno Škoda je dnes především díky automobilům a tramvajím známo snad na všech kontinentech, Cheb o svém nejúspěšnějším gymnaziálním absolventovi příliš mnoho neví. Zásluhu na tom zřejmě má i minulý režim, který úspěšné kapitalisty za vzor zrovna nedával (Škodovy závody v Plzni dokonce jednou dobou byly přejmenovány na Leninovy). Nabízí se proto otázka, jak splatit tento historický dluh?

Mohlo by Vás zajímat:

K Chebu patří Masaryk i Bismarck, říká historik Kosatík

T. G. Masaryk byl velikán i drsňák, říká v rozhovoru historik Pavel Kosatík. Vysvětluje také, proč je dobré si

Read More...

Památkář se v roce 1967 snažil zachránit kostel sv. Anny u Chebu

Unikátní dokumenty o někdejším poutním kostele sv. Anny v Horním Pelhřimově u Chebu dnes na Facebooku zveřejnil chebský občan

Read More...

Výběr jednatele společnosti TEREA: fraška nebo jen kritika opozice?

Na čtvrtečním jednání (11. 4. 2019) chebského zastupitelstva se bude mj. schvalovat nominace Martina Černíka (ČSSD), vítěze nedávného výběrového

Read More...

Mobile Sliding Menu