Jméno chebského gymnazisty zná dnes celý svět

V rubrice Historie

Byl významným technikem, milionářem, jedním z největších českých průmyslníků, otcem světové obchodní značky, jejíž hodnota se dnes pohybuje v řádech miliard. Ale ještě před tím vším docela obyčejným studentem chebského gymnázia. Řeč je o Emilu Škodovi, zakladateli Škodových závodů v Plzni.

V 50. letech 19. století totiž budoucí velkopodnikatel v Chebu vyrůstal, navštěvoval zdejší Gymnázium a později na něm i úspěšně odmaturoval. Některé prameny dokonce uvádí, že se Emil Škoda v roce 1839 v Chebu narodil. Při ověřování této informace jsme však byli seznámeni s jiným zdrojem, který tuto skutečnost vyvrací dokladem z matriky plzeňské fary. Bohužel pro chebské, Emil Škoda je skutečně rodákem z Plzně. Jak je ale možné, že i renomované encyklopedie, jako je například Ottův slovník naučný, uvádí Cheb jako Škodovo místo narození?

Obrátili jsme se s tímto dotazem na chebské muzeum. „Může tomu být i na základě zprávy z chebských novin Egerer Zeitung z 11. srpna 1900 s úmrtním oznámením, kde je uváděn Škodovým rodištěm Cheb,“ přišla nám odpověď od PhDr. Ivy Votroubkové. Za historickou mýlkou tudíž může stát buď přehnaný patriotismus Chebanů z přelomu 19. a 20. století nebo zkrátka 111 let stará novinářská kachna místního deníku.

Otec krajským lékařem v Chebu

Nic z toho však nemění na skutečnosti, že osud významné osobnosti českých dějin je nerozlučně spjat s Chebem. Zajímavá je i osobnost průmyslníkova otce, MUDr. Františka Škody. Ten byl významným politikem, loajálním rakouským Čechem, stojícím na straně Františka Palackého. Jako poslanec říšského sněmu se roku 1848 účastnil bouřlivého jednání v Kroměříži, kde se velmi odvážně vyjadřoval pro zrušení práv šlechty. Roku 1856 přesídlil se svou rodinou z Plzně do Chebu, neboť se tehdy stal krajským lékařem a město Cheb, jak známo, bylo tehdy krajským městem (rozloha Chebského kraje byla o něco větší, než je dnešní Karlovarský kraj). Lékařská funkce Františka Škody byla dokonce natolik významná, že z Chebu tehdy dohlížel na léčení císařovny Alžběty, manželky Františka Josefa I.

Studia a praxe v zahraničí

Mladého Emila Škodu po maturitě na chebském Gymnáziu čekala studia techniky v Praze, Karlsruhe a následně praxe ve Francii, Británii a Americe. Roku 1866 se navrátil do své rodné Plzně, kde o 3 roky později zakoupil malou strojírenskou firmu, z níž brzy, díky svým technickým znalostem a manažerským schopnostem, vybudoval mamutí podnik. Škodovy závody se následně staly jedním z tahounů rakouské a později československé ekonomiky.

Přestože jméno Škoda je dnes především díky automobilům a tramvajím známo snad na všech kontinentech, Cheb o svém nejúspěšnějším gymnaziálním absolventovi příliš mnoho neví. Zásluhu na tom zřejmě má i minulý režim, který úspěšné kapitalisty za vzor zrovna nedával (Škodovy závody v Plzni dokonce jednou dobou byly přejmenovány na Leninovy). Nabízí se proto otázka, jak splatit tento historický dluh?

Mohlo by Vás zajímat:

Památkář se v roce 1967 snažil zachránit kostel sv. Anny u Chebu

Unikátní dokumenty o někdejším poutním kostele sv. Anny v Horním Pelhřimově u Chebu dnes na Facebooku zveřejnil chebský občan

Read More...

Výběr jednatele společnosti TEREA: fraška nebo jen kritika opozice?

Na čtvrtečním jednání (11. 4. 2019) chebského zastupitelstva se bude mj. schvalovat nominace Martina Černíka (ČSSD), vítěze nedávného výběrového

Read More...

Zlatému vrchu hrozí další chaos v zástavbě, varuje hnutí ANO. Vedení města nesouhlasí.

Vedení města Chebu navrhuje zastavit práce na regulačním plánu, který byl od loňského roku zpracováván pro lokalitu areálu bývalých

Read More...

Mobile Sliding Menu