Jednání o radniční vládě přerušena, strany se radí

V rubrice Zpravodajství

9 dní od vyhlášení výsledků voleb stále není jasné, kdo bude příští 4 roky vládnout na chebské radnici. Jak uvedla sobotní MF DNES, sociální demokraté odmítli nabídku lídra VPM Miroslava Plevného na utvoření koalice 5 stran VPM – ČSSD – ANO – Koalice pro Cheb – Svobodní (tzv. 5koalice). ČSSD totiž pro svého lídra Petra Navrátila požaduje post starosty, utvoření koalice s vítězem voleb je tak pro ni hůře akceptovatelná. Ve hře tak zůstává i varianta koalice ČSSD s komunisty, ANO a ODS. Další kolo jednání mezi VPM a ČSSD je naplánováno až na tento čtvrtek, neboť ČSSD požádala o odklad z důvodu její úterní volební schůze.

šachy
Jednání jsou velmi složitá. (ilustrační foto)

Výstavba spalovny – důležitější než post starosty?

ČSSD si vedle nároku na post starosty klade jako podmínku i pokračování v již započatých projektech. Má jít zejména o výstavbu spalovny, která v nedávné době vyvolávala mnoho otazníků, emocí i rozdílných odborných stanovisek. ČSSD měla výstavbu spalovny ZEVO v programu, naopak např. zástupci VPM nebo hnutí ANO výstavbu spalovny v navržené podobě a v lokalitě Švédského vrchu odmítli. Je proto otázkou, proč zrovna výstavba spalovny je pro ČSSD tak klíčová.

Vnitrostranické porady

Vanoušek a Navrátil
ČSSD čeká volební schůze (Vanoušek, v pozadí Navrátil)

V současnosti se dle našich informací čeká na dvě klíčová jednání uvnitř ČSSD (úterý) a hnutí ANO (středa). Právě tam se může rozhodnout o dalším směřování vyjednávacích týmů těchto stran – tedy zda inklinovat spíše ke spolupráci s komunisty a ODS, nebo naopak s VPM, Koalicí pro Cheb a Svobodnými.

ČSSD je stejně jako před 4 roky vnitřně rozdělena na 2 tábory, které se přou především v otázce budoucí spolupráce s ODS. Část sociálních demokratů namítá, že spolupráce s ODS stranu poškodila, což se projevilo ve volbách, když ČSSD ztratila 4 mandáty. Nechtějí proto opakovat stejnou chybu. V křídle zastánců spolupráce s ODS, mezi které patří i lídr Petr Navrátil, však převládá názor, že končící vláda Vanouška a Lindy na chebské radnici byla úspěšná.

Na středu pak má být naplánována vnitrostranická porada zastupitelů za hnutí ANO. Jejich handicapem je nezkušenost v politice a údajně také nevyjasněné pozice, s kým jít do koalice. Nedostatek informací a nezkušenost ve vyjednávání zřejmě zapříčinilo i to, že ANO se jako jediná strana dosud nevyjádřila ke koaliční nabídce VPM. „Jedná se těžko, opravdu jsem z toho dost zděšená,“ sdělila MF DNES své pocity z volebního jednání Daniela Seifertová, lídr ANO.

Koalice pro Cheb odmítá jakoukoli spolupráci s KSČM a ODS

Tyrpekl
Karel Tyrpekl

Jednoznačnou podporu má návrh Miroslava Plevného v táboře zastupitelů za Koalici pro Cheb. „Je to pro nás jediná reálná a rozumná varianta. Budeme dělat všechno proto, aby se taková varianta realizovala,“ vyjádřil se zastupitel Karel Tyrpekl a dodal, že požadavkem Koalice pro Cheb je zrušení funkce 3. místostarosty, která byla zavedena před 4 lety.

K otázce na požadavek ČSSD, aby získala post starosty města, Karel Tyrpekl uvedl: „Jestli někdo ztratí z devíti mandátů 4 a ztratí nejvíce hlasů ze všech, tak to nemůže být vítěz voleb. To samé platí o ODS. Tito lidé si nemohou uzurpovat právo volit si vedení města podle svých představ.“

Představitel trojkoalice lidovců, zelených a nezávislých Karel Tyrpekl se nakonec vymezil vůči 2 politickým subjektům, s nimiž si Koalice pro Cheb nedokáže představit vládnutí. „Jakákoli spolupráce s komunisty a s ODS je pro nás vyloučená, na jakékoli koaliční úrovni, včetně tzv. tiché podpory,“ uzavřel Tyrpekl.

Komunisté chtějí vládnout se všemi

Naopak v táboře komunistů vládne pozitivní přístup ke všem zvoleným subjektům. ,,KSČM se nevymezuje proti žádnému politickému hnutí či sdružení, pokud to toto hnutí vůči nám neudělá samo, respektujeme vůli občanů vyjádřenou ve volbách,“ sdělil zastupitel za KSČM Jan Votruba. Ideální složení Rady města komunisté spatřují v poměrném zastoupení zvolených subjektů dle volebních výsledků.

„Všem by nám mělo jít o další rozvoj našeho města. Bohužel, některé subjekty ukazují již dnes, o co jim ve volbách skutečně jde – o moc nad městem, která jde ruku v ruce s ekonomickou mocí. To si asi ne všichni voliči uvědomili. V povolebních jednáních chceme hledat programový průnik, nikoliv rozpor,“ dodal Votruba.

Komunisté již v uplynulém volebním období projevili koaliční potenciál např. v době krize staré koalice, když nahradili hlasy Volby pro město a společně s ODS a ČSSD prohlasovali podporu nových stanov miliardové společnosti Chevak. Votruba pak vystřídal Plevného v dozorčí radě společnosti.

Pro Svobodné je přijatelný návrh Plevného

Nejmenší subjekt, který prošel do zastupitelstva, Strana svobodných občanů, je přístupná k utvoření 5koalice dle návrhu Volby pro město. „Pro Svobodné je tato varianta přijatelná,“ vyjádřil se nově zvolený zastupitel Stanislav Pimek.

ODS nekomunikuje

Vyjádření chebské ODS se nám nepodařilo získat, na naše dotazy nikdo neodpověděl.

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu