Na včerejším jednání zastupitelstva města Chebu došlo k neobvyklé situaci. Po otevření bodu k záležitostem Chevaku byla vyhlášena 10 minutová pauza pro jednání klubů. Ta se však protáhla téměř na 45 minut. Vzápětí zastupitelé rozhodli, že otázka Chevaku se vůbec projednávat nebude. Co se vlastně v kuloárech odehrávalo?
Podle nejmenovaných zdrojů bylo jednání koaličních zastupitelů (ČSSD, ODS a Volba pro město) místy dost bouřlivé. Otázka, zda bude díky navrhované změně stanov o vodě na Chebsku rozhodovat svou vahou hlasů především německý akcionář, rozdělila koaliční zastupitele na tři tábory.
První skupinu vedli místostarosta Linda s místopředsedou představenstva Chevaku Strádalem (oba ODS), kteří obhajovali navrhovanou změnu stanov. Podle návrhu má výrazně posílit německý akcionář při rozhodování nejen o případných změnách stanov společnosti, ale i o finančních věcech v Chevaku, jako jsou cena vody či oblast investic. To vše v podstatě na úkor obcí na Chebsku, jak jsme již psali v minulých článcích.
Druhou skupinu vedli předseda dozorčí rady Chevaku Plevný (VPM) a zastupitel Petr Navrátil (ČSSD), kteří se vůči těmto navrhovaným změnám ostře vymezili.
Dusnou atmosféru pak doplňovala skupina nerozhodnutých zastupitelů z ODS a ČSSD. Ti měli o změnách v Chevaku pouze dílčí informace. Někteří z nich vyjádřili nespokojenost s tím, že se o tak důležité věci neporadila celá koalice dříve a že návrh nových stanov nebyl předložen zastupitelům v materiálech k tomuto bodu.
Zastupitel Strádal, který se snažil po většinu doby vysvětlovat a obhajovat navrhované změny v hlasovacím kvóru, na otázku, kým byla tato změna navržena, odpověděl, že šlo o požadavek Aše, respektive starosty Aše Dalibora Blažka. Pikantní přitom je, že ve stejnou chvíli se ašský starosta vyjadřoval k našemu článku na Facebooku. V komentáři zmínil, že osobně nevidí důvody pro schválení takových změn. Blažek navíc ani nefiguruje v návrhu na nového člena dozorčí rady Chevaku za město Aš, toto místo má za Aš nově zastávat Jiří Červenka (ODS).
Výsledkem celého bouřlivého jednání byla dohoda, že se o materiálu nebude raději rozhodovat na tomto zastupitelstvu vůbec. Hned v pátek proto bylo za účelem projednání odloženého bodu svoláno mimořádné zastupitelstvo na 10. června. Situace je podle našich informací značně napjatá a kvůli „utajovaným“ změnám v Chevaku hrozí krach celé koalice. Do komunálních voleb přitom zbývá již jen 5 měsíců.
Dojde tedy k posílení vlivu německého akcionáře v Chevaku, a tím i k rozpadu chebské koalice? Rozhodne mimořádné zastupitelstvo.