Den před volbou starosty Chebu – chaos

V rubrice Zpravodajství

žetonyLicitování na newyorské burze nebo na tokijském rybím tržišti, kde jednotliví stratégové hází trumfy na stůl, připomíná jednání o budoucí koaliční spolupráci v Chebu. Již zítra by v Kulturním centru Svoboda měli noví zastupitelé zvolit starostu a místostarosty. Kdo bude v Chebu následující 4 roky vládnout, jaká koalice, jací představitelé, však nikdo neví.

Poslední vývoj

ČSSD, ač skončila druhá v pořadí, si od počátku nárokuje post starosty. Vítězná VPM – ALTERNATIVA proto nakonec upustila od požadavku starosty a nabídla ho ČSSD. Sociální demokraté však tento ústupek nepřijali a naopak lídr Petr Navrátil v prohlášení uvedl, že se ČSSD rozhodla nadále vést koaliční vyjednávání s hnutím ANO 2011, KSČM a ODS.

Bitva o ANO

V současné době nejvíce ceněná trofej v koaličních vyjednáváních je získat na svoji stranu hnutí ANO, o což se pokouší, jak ČSSD, tak VPM. Sociální demokracie si podle našich informací hnutí ANO k sobě svázala smlouvou, podle níž tyto dvě strany v koaličních jednáních vystupují jako jeden blok o 10 zastupitelích. Naopak VPM se tento blok snaží rozbít lákavou nabídkou, a to postem starosty a celkem 4 z 9 radních pro ANO, přičemž sama VPM by pak získala post místostarosty a dvou radních. O zbylé 2 radní a 1 místostarostu by se podělila Koalice pro Cheb a Svobodní.

Rozpory u ODS, ANO i komunistů

Na komplikovanosti jednání se navíc podepisují i vnitřní neshody uvnitř některých stran. U ODS se podle našich informací část členů bouří proti koalici s komunisty, stejně tak hnutí ANO je rozdělené na dva tábory, zda s KSČM v koalici být či nebýt. Situaci chebské buňky musí řešit dokonce samotný předseda hnutí Andrej Babiš. Korunu všemu pak přidali představitelé komunistů. Před zraky zástupců ostatních stran měla totiž proběhnout výměna názorů lídra komunistů Jana Votruby a exposlance Pavla Hojdy o tom, kdo z nich se má stát místostarostou.

Ať tak či onak, výsledek ustavujícího zasedání nového zastupitelstva města Chebu, které se zítra (ve čtvrtek 6.11.) od 16:00 koná v Kulturním centru Svoboda, bude zajímat nejednoho občana.

Mohlo by Vás zajímat:

K Chebu patří Masaryk i Bismarck, říká historik Kosatík

T. G. Masaryk byl velikán i drsňák, říká v rozhovoru historik Pavel Kosatík. Vysvětluje také, proč je dobré si

Read More...

Památkář se v roce 1967 snažil zachránit kostel sv. Anny u Chebu

Unikátní dokumenty o někdejším poutním kostele sv. Anny v Horním Pelhřimově u Chebu dnes na Facebooku zveřejnil chebský občan

Read More...

Výběr jednatele společnosti TEREA: fraška nebo jen kritika opozice?

Na čtvrtečním jednání (11. 4. 2019) chebského zastupitelstva se bude mj. schvalovat nominace Martina Černíka (ČSSD), vítěze nedávného výběrového

Read More...

Mobile Sliding Menu