POLEMIKA: Jak prodávat klíčové pozemky v centru? Vedení Chebu si nelichotivou cenu nepřevzalo

V rubrice Názory

Na předních stránkách chebských Radničních listů je možné se čas od času setkat s fotografiemi z udělování cen městu Cheb či jejich představitelům. Ocenění, které město Cheb získalo v rámci Mezinárodního dne informací, si však nikdo z radnice nepřevzal. „Ocenění si žádný zástupce města Cheb nepřišel převzít. V kategorii Zavřeno to není neobvyklá situace. V těchto případech se cena předá v následujícím ročníku osobě, která podala nominaci„, informovala Jana Mravcová z občanského sdružení Otevřená společnost.

Umístění města Chebu v celorepublikové soutěži totiž není lichotivé. Za případ prodeje nemovitostí v Májové ulici odborná porota zařadila chebskou radnici na 5. místo žebříčku radnic v kategorii Zavřeno – za špatnou možnost účasti veřejnosti při rozhodování. Navíc Cheb za tento případ získal i negativní cenu veřejnosti.

Předkladatelé návrhu vidí hlavní negativa v přístupu chebské radnice. „Město už v době zveřejnění záměru mělo jasno, že chce prodat pozemky soukromému vlastníku dočasných staveb a vyhnout se tak sporu o demolici staveb. Již několik dnů před koncem zveřejnění záměru na prodej pozemků byl odeslán materiál do zastupitelstva města na prodej této konkrétní osobě. Město neprojevilo žádný zájem celou záležitost projednat s občany, kteří bydlí v blízkém okolí,“ sdělila své rozhořčení nad postupem radnice Jana Holková, jedna z obyvatelek sousedních domů.

Zástupci radnice pokládají ocenění i výhrady za nespravedlivé. „Považujeme stížnost za neoprávněnou, protože zákon nebyl porušen. Kritici mimo jiné zmiňují, že záměr prodeje předmětných pozemků se také neobjevil na takzvaném realitním webu města. Ten však vedle bytů a budov nabízí pouze pozemky určené pro stavbu rodinných domů či objektů k rekreaci,“ uvedla v Chebském deníku mluvčí úřadu Martina Kuželová s tím, že byl záměr řádně zveřejněn na úřední desce. Obdobně reagovalo vedení města na kritický článek opozičního zastupitele Jakla v Radničních listech.

S těmito argumenty však protestující občané nesouhlasí. Nejde podle nich ani tak o to, zda zákonné minimum transparentnosti bylo dodrženo, ale spíše o to, jakým způsobem radnice postupuje.  „Zákon sice přímo porušen nebyl, ale argumentovat zveřejněním záměru na prodej pozemku mnohamilionové hodnoty na úřední desce v dnešní době již neobstojí. Takovýto pozemek má být prodáván veřejnou soutěží nebo elektronickou aukcí, kterou se zástupci města tak chlubí. V tomto případě má dojít ze strany vlastníka k odstranění dočasných staveb do poloviny února 2014 a pozemek má být bez jakékoliv další zátěže, ale zástupci města jdou na ruku soukromému investorovi,“ neskrývá své zklamání Jana Holková.

Dodává pak, že má obavy z toho, že město bude chtít nakonec pozemky současnému vlastníku staveb pronajmout nebo prodat a dočasné stavby tak budou dále před objektem Májová 39 chátrat. Občané města Chebu chtějí proti prodeji a případnému pronájmu dále bojovat, neboť dle jejich stanoviska tento záměr poškozuje nejen jejich zájmy, ale i obecný zájem na stylu prodeje důležitých nemovitostí v Chebu.

S přispěním Pavla Pagáče

 

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu