Téma parkování nepatří do Radničních listů, míní vedení města

V rubrice Názory, Zpravodajství

12787149_962847267133478_2096991577_o

Místní politici a úředníci jsou za peníze občanů líčeni jen ve světlých barvách a odlišné názory nejsou otiskovány – taková bývají zjištění v mnoha městech a krajích napříč republikou. Podobný pocit nyní má i chebský občan a podnikatel Miroslav Podlipský, který chtěl v chebských Radničních listech uveřejnit svou výzvu ostatním podnikatelům ke společnému postupu ohledně rozhodnutí Městského úřadu v Chebu v souvislosti s rušením vyhrazených parkovišť.

„Již několik měsíců nesouhlasím s postupem Městského úřadu v Chebu v otázce rušení některých vyhrazených parkovišť. Jako podnikatele mě to poměrně znatelně omezuje a vím i o dalších podobných případech. Měl jsem proto zájem prostřednictvím městského měsíčníku vyzvat ostatní podnikatele, aby mne zkontaktovali. Byl jsem ochoten za text městu Cheb i zaplatit, a to formou inzerce,“ sdělil Podlipský.

A skutečně redaktor Radničních listů Tomáš Ivanič souhlasil s objednávkou placené inzerce a s Miroslavem Podlipským písemně dojednával další podmínky. Po dvou dnech však ze strany redaktora přišel obrat: „Dnes se Vaším oznámením, které jste chtěl uveřejnit v radničních listech, zabývala porada vedení města a rozhodnutí je takové, že jej v radničních listech nelze otisknout, a to ani formou placené inzerce,“ stojí v zaslaném e-mailu od redaktora Ivaniče.

Následně tento krok odůvodňovala tisková mluvčí radnice s tím, že navrhovaným článkem podnikatel Podlipský zasahuje do výkonu přenesené působnosti. „Od takových zásahů se vedení města distancuje a nebude jej podporovat ani zveřejňováním navrhovaného textu,“ vysvětlila mluvčí Simona Liptáková.

„Přijde mi to jako nepochopitelná cenzura. Chtěl jsem se pouze s jinými občany zkontaktovat k problematice, která by měla být řešena i v zájmu města, tedy i samosprávy. Otištění názoru, navíc formou placené inzerce, přeci neznamená, že s ním vedení města souhlasí. O zásahu do přenesené působnosti se hovořit nedá již vůbec,“ dodává k věci Podlipský.

V Chebu občas nad obsahem zdejších Radničních listů proběhne diskuse, která vede k postupnému uvolňování svobody slova v tomto měsíčníku. Ten je podobně jako Česká televize nebo Český rozhlas financován z veřejných zdrojů. Výsledkem je možnost všech politických stran v zastupitelstvu pravidelně do Radničních listů přispívat. I přesto tato svoboda slova v Radničních listech není bezbřehá a v citlivých tématech či okamžicích k cenzuře stále dochází. Příkladem je např. neotištění názoru zastupitele Jakla těsně před komunálními volbami, s odůvodněním, že již nebylo dost místa. Před zastupitelem však tehdy dostalo přednost i poděkování občanky Dolního Žandova.

Text článku, který nebyl otištěn podnikateli Podlipskému zveřejňujeme zde:

„VÝZVA PODNIKATELŮM

Touto cestou se dovoluji obrátit na organizace a podnikatele města Chebu, kteří na území města mají na městských komunikacích vyhrazené parkoviště. MěÚ Cheb na základě vyjádření Policie ČR tato vyhrazená parkoviště postupně ruší. Důvodem je ta skutečnost, že takováto forma parkování ohrožuje bezpečnost a plynulost silničního provozu. Pokud se obáváte o to, že z důvodu zrušení vyhrazeného parkování přijdete o zákazníky nebo možnost provozovat svou živnost a pokud s uvedeným postupem nesouhlasíte vyzývám vás, abyste mne kontaktovali na emailové adrese podlipsky@futurebau.eu ke společnému postupu proti rozhodnutí MěÚ Cheb a postupu Policie ČR. Výzva se týká právnických či fyzických osob, kterým již parkoviště bylo zrušeno nebo se teprve připravují prodloužit termín povolení vyhrazeného parkování a zrušeno jim postupem úřadu pravděpodobně bude. Zkontrolujte si tedy prosím platnost vyhrazeného parkování a v případě zájmu mne kontaktujte. Miroslav Podlipský“

 

Mohlo by Vás zajímat:

Rozhovor s mladými vietnamskými režiséry, kteří se vrací do rodného Chebska

Narodili se vietnamským rodičům, vyrostli v Chebu a nyní točí filmy. Řeč je o mladých režisérech Dužanu Duongovi a

Read More...

Kočvara, Svoboda a spol.: Jalovec lže a zamiloval se do starostenské židle

Více než půl roku před komunálními volbami začíná být chebská politická scéna opět vyostřená. Do chebských domácností jsou právě

Read More...

Chebští gymnazisté se připojují ke stávce, musí však s omluvenkou a mimo prostor školy

Část studentů chebského gymnázia se rozhodla připojit k celostátní výzvě studentů vysokých a středních škol. Akce nazvaná „Výstražná stávka studentstva

Read More...

Mobile Sliding Menu