Střet zájmů? Starostovy laboratoře provádí hlukové studie ke spalovně

V rubrice Zpravodajství

Občané, kteří mají obavy z možných dopadů plánované spalovny (ZEVO) na Švédském vrchu, jsou rozhořčeni. Společnost TEREA Cheb (z poloviny vlastněná městem Cheb) jim měla slíbit zpracování nezávislé hlukové studie. Jak ale ve čtvrtek zjistili, studii zpracovávají Hygienické a ekologické laboratoře Cheb, které provozuje starosta Pavel Vanoušek (ČSSD). Právě Vanoušek přitom zastupuje město Cheb ve společnosti TEREA a jako politik se staví pro výstavbu spalovny.

Vanoušek však oponuje, že po dobu výkonu mandátu starosty předal plnou mocí pravomoci k uzavírání zakázek konkrétním pracovníkům laboratoří. Laboratoře navíc pro plnění této zakázky mají podle něj potřebnou odbornou způsobilost. „Ve společnosti Terea jsem zástupcem společníka, zadávání zakázek je v pravomoci jednatelů a pracovníků firmy. Výslovně uvádím, že na zadání nebo přijetí této zakázky jsem se nijak nepodílel,“ uvedl starosta.

hluk - spalovna
Starostovy laboratoře provádějí hlukovou studii

S touto argumentací ale nesouhlasí jeden z odpůrců návrhu spalovny Miroslav Kubík. „Jednou je majitelem firmy, tak by se neměl zříkat odpovědnosti. Stačilo by, kdyby se po dobu výkonu funkcí pro město Cheb vzdal zakázek zadaných městem Cheb a firem, v nichž má město jakýkoliv podíl. Tím, že předal plnou moc na sjednávání zakázek, se nezříká zisků, které mu z takových zakázek plynou,“ vyjádřil se Kubík.

Již letos na jaře se diskutovala role starostových laboratoří v souvislosti s vodárenskou společností Chevak, v níž má město Cheb podíl. „Je skutečností, že moje laboratoř pro společnost Chevak vyšetřila v letošním roce zatím 17 vzorků,“ přiznal starosta na červnovém zastupitelstvu a dodal, že jeho laboratoře podaly Chevaku obchodní nabídku. O několik dní později byl Vanoušek coby nominant města Chebu zvolen předsedou dozorčí rady Chevaku.

HEL Cheb
Na webové stránce nabízí starosta rozmanité služby z oblasti sledování složek životního prostředí

Mohlo by Vás zajímat:

K Chebu patří Masaryk i Bismarck, říká historik Kosatík

T. G. Masaryk byl velikán i drsňák, říká v rozhovoru historik Pavel Kosatík. Vysvětluje také, proč je dobré si

Read More...

Památkář se v roce 1967 snažil zachránit kostel sv. Anny u Chebu

Unikátní dokumenty o někdejším poutním kostele sv. Anny v Horním Pelhřimově u Chebu dnes na Facebooku zveřejnil chebský občan

Read More...

Výběr jednatele společnosti TEREA: fraška nebo jen kritika opozice?

Na čtvrtečním jednání (11. 4. 2019) chebského zastupitelstva se bude mj. schvalovat nominace Martina Černíka (ČSSD), vítěze nedávného výběrového

Read More...

Mobile Sliding Menu