Starosta Navrátil ztrácí důvěru ANO i ČSSD, zachrání ho absence opozice?

V rubrice Zpravodajství

Již zítra (ve čtvrtek 12.1.2017) se v 16 hodin mimořádně schází chebští zastupitelé, aby rokovali o jediném bodu – odvolání Ing. Petra Navrátila (nestr., dříve ČSSD) z funkce starosty města. Navrátil, který byl v prosinci obviněn v kauze dotačních podvodů ROP SEVEROZÁPAD, dobrovolně nehodlá rezignovat a snaží se starostenský post uhájit. Šance setrvat ve funkci se mu však snižují.

Zastupitelé ANO

Chebské ANO: Budeme hlasovat pro odvolání Navrátila

Po sérii koaličních jednání se včera jednoznačně vyjádřilo chebské hnutí ANO. V tiskové zprávě uvádí, že jeho zastupitelé budou ve čtvrtek hlasovat pro odvolání Navrátila. Nic to však nemění na tom, že hnutí ANO i nadále chce v radniční koalici (ANO, ČSSD, KSČM) setrvat a v případě, že ČSSD nebude disponovat jiným kandidátem na starostu, nabízí řešení ze své strany.

Selhání části opozice?

V navazující diskusi však oficiální profil chebského ANO uvádí, že z účasti na mimořádném zastupitelstvu se již omluvili 3 členové opozice, přestože to byli právě všichni opoziční zastupitelé, kteří mimořádné zastupitelstvo svými podpisy svolali. Termín měl navíc starosta s opozicí předjednat.

Informaci pak korigoval opoziční zastupitel Antonín Jalovec, který sdělil, že klub nejsilnější opoziční strany VPM – Alternativa dorazí kompletní. Pomyslným „jazýčkem na vahách“ tak možná budou členové Koalice pro Cheb nebo Svobodných. V případě jejich neúčasti totiž může Navrátil svůj starostenský mandát alespoň na několik dní uhájit. Pak se ale nabízí otázka, zda by ANO v koalici i nadále setrvalo, neboť opakovaně deklaruje, že s obviněným Navrátilem má problém dále vládnout.

Krajská předsedkyně ČSSD: Ctíme presumpci viny; být Navrátilem, rezignovala bych

Poslankyně a krajská předsedkyně ČSSD M. Wernerová (facebook.com)

Nejasná dosud zůstává otázka, jak se k důvěře Navrátilovi postaví zbytek koalice z ČSSD a KSČM. Média již v prosinci přinesla informaci, že premiér Sobotka vyzval všechny obviněné straníky v této kauze, aby odstoupili ze všech veřejných funkcí. Tuto informaci však následně popíral další obviněný člen ČSSD, nyní již nestraník, Jakub Pánik: „Jen upravím to, co tak rádi prezentují „novináři“ a pak ti „spravedliví“…..premiér Sobotka jednoznačně podpořil pana Navrátila ve funkci starosty Chebu a doporučil mu neodstupovat.“ Na dotazy, zda takové tvrzení může doložit, už Pánik nereagoval.

Naopak nová krajská předsedkyně ČSSD Markéta Wernerová dnes potvrdila, že ČSSD respektuje princip presumpce viny, je tak ke svým členům mnohem přísnější, než vyžaduje zákon a vedení ČSSD vyzvalo obviněné členy ke složení všech funkcí. „Já sama za sebe mohu říci, že kdybych se ocitla v podobné, vůbec ne jednoduché pozici, tak bych se zvolených funkcí vzdala. V nadcházejících dnech se zastupitelské kluby ČSSD při krajském a městském zastupitelstvu rozhodně budou zabývat spoluprací s těmito politiky,“ sdělila Wernerová.

Otázka, jak dopadne zítřejší hlasování zastupitelů a jaká koalice bude ve zbytku volebního období vládnout na chebské radnici, tak zůstává otevřena.

Novinky z kauzy ROP SEVEROZÁPAD

Toto pondělí přinesla média nové informace z probíhajícího trestního řízení. Z chebských aktérů kauzy je zmiňován právě Jakub Pánik, který měl v roce 2012 brojit proti návrhům auditorů na zrušení jedné fáze hodnocení projektů. Právě té, v nichž podle vyšetřovatelů docházelo k protizákonným manipulacím. Obvinění však namítají, že takové informace jsou kusé a vytržené z kontextu. Více zde. Obviněný Jakub Pánik se pak k trestní kauze podrobně vyjadřuje na svém profilu.

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu