Pokuta za výběr laviček na Levém břehu byla oprávněná, rozhodl soud. Hrozí vrácení dotace.

V rubrice Zpravodajství

Žaloba proti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterou se chebská radnice bránila proti pokutě za neoprávněný výběr laviček, košů a dalšího mobiliáře v areálu Levého břehu Ohře, byla dnes zamítnuta. Krajský soud v Brně v ústním odůvodnění uvedl, že radnice výběrem konkrétních prvků od konkrétního výrobce porušila hospodářskou soutěž. Podle soudce zpravodaje JUDr. Václava Štencela, MA, městu Cheb nic nebránilo, aby popsalo specifické parametry laviček (a dalšího mobiliáře), které si v areálu přálo a ponechalo výběr konkrétního dodavatele na volné soutěži.

Budova Krajského soudu v Brně

Podle Hojdy je pokuta problémem občanů, nikoli zastupitelů

Soud tak dal za pravdu ÚOHS, který již v minulosti za tento postup udělil městu pokutu ve výši 300 000,- Kč. Tehdejší místostarosta Pavel Hojda (KSČM) věc komentoval tím, že ho mrzí, že se nějaký občan Chebu obrátil na ÚOHS a chtěl, aby se tato věc řešila. Pokuta tak podle Hojdy není problém zastupitelů, ale občanů města Chebu. Hojda tehdy také upozornil, že pokud názor ÚOHS zvítězí, nebude muset město platit jen tuto pokutu, ale hrozí i vrácení dotace a placení penále. Názor ÚOHS dnešním verdiktem zvítězil, proti rozhodnutí soudu není přípustný řádný opravný prostředek.

Exstarosta Vanoušek o odkazu na konkrétní prvky předem věděl

Na pochybný výběr mobiliáře v roce 2014 poprvé upozornily Zprávy z Chebu, když si z chebské radnice vyžádaly informace o cenách za jednotlivé prvky. Skutečnost, že na venkovní relaxační zónu byly vybrány velmi drahé luxusní prvky (cena jedné lavičky přesáhla až půl milionu korun), tehdy zaskočila veřejnost a informaci přebrala i celostátní média.

Tehdejší starosta Pavel Vanoušek (ČSSD) navíc médiím tvrdil, že za výběr konkrétních prvků není odpovědné město Cheb, ale soukromý zhotovitel úprav na Levém břehu, neboť město soutěžilo cenu za projekt jako celek. Po vyžádání materiálů z ROP Severozápad však Zprávy z Chebu zjistily, že starosta Vanoušek nemluvil pravdu. V příloze žádosti o dotaci, kterou pan Vanoušek podepsal dne 28. března 2011, je přehledně uveden výčet konkrétních výrobků a jejich cen. Například jedna lavička systému ARPA 4 měla již podle tehdejších dokumentů stát téměř 420 tisíc korun. Takovou informací starosta Vanoušek prokazatelně disponoval (a podpisem ji odsouhlasil) již v roce 2011, ještě před rozhodováním o dotaci a realizací akce.

Více je možné zhlédnout v našich reportážích z let 2014 a 2016:

 

 

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu