Podnikatel roku, farář i učitelé vyzývají starostu Vanouška: Obnovte videozáznamy

V rubrice Zpravodajství

Prosincový zákaz zveřejňování videozáznamů z jednání chebského zastupitelstva, který jednomyslně odhlasovali zástupci ČSSD a ODS, stále vyvolává odezvu u veřejnosti. Dnes byla starostovi Vanouškovi na radnici předána tzv. Tříkrálová výzva, v níž její iniciátoři vyzývají starostu, aby se na nejbližším zasedání zastupitelstva zasadil o nápravu a společně s koaličními zastupiteli odhlasoval, aby videozáznamy byly znovu zveřejňovány. Starosta výzvu přijal a sdělil, že se jejím obsahem bude zabývat.

Tříkrálová výzva starostovi Vanouškovi

Mezi 16 iniciátorů výzvy patří například katolický farář Petr Hruška, gymnaziální profesor Antonín Jalovec, Martin Lagarde – jednatel společnosti Lagarde spedition s.r.o. (té loni odborná porota udělila titul Podnikatel města Chebu pro rok 2011), zástupkyně občanského sdružení Joker Jaroslava Buchnerová, někdejší hlavní iniciátor zavedení videopřenosů Jiří Motičák, zástupkyně ředitele zdravotnické a vyšší odborné školy Lucie Poláková, IT technik Robert Bauer, a řada dalších místních osobností. Na výzvě se podílí i část naší redakce – Libor Dušek a Petr Budil.

Byly to právě videozáznamy, jejichž prostřednictvím Zprávy z Chebu informovaly veřejnost o řadě věcí ze zastupitelstva. Chebští politici tak byli díky záznamům snadněji veřejně kontrolovatelní.

Iniciátoři věří, že koaliční zastupitelé se nad celou záležitostí podrobněji zamyslí a své rozhodnutí ve světle doložených faktů přehodnotí. K výzvě se širší veřejnost může od dnešního dne připojit i prostřednictvím internetu zde.

Seznam všech iniciátorů výzvy:

 • Libor Dušek, student VŠ
 • Petr Budil, student VŠ
 • Lucie Poláková, zástupce ředitele VOŠ (SZŠ a VOŠ Cheb)
 • Petr Hruška, katolický farář
 • Martin Lagarde, jednatel společnosti
 • Miroslav Podlipský, jednatel společnosti
 • Antonín Jalovec, učitel Gymnázia
 • Jiří Motičák, daňový poradce
 • Jarmila Dušková, jednatelka společnosti
 • Jan Kopička, jednatel společnosti
 • Jaroslava Buchnerová, statutární zástupce Joker o.s.
 • Jindřich Novák, učitel VOŠ (SZŠ a VOŠ Cheb)
 • Alena Hudousková, sociální pracovnice Diecézní charity pro projekty v Chebu
 • Robert Bauer, živnostník
 • Luboš Potužák, jednatel společnosti
 • Jan Potužák, projektový manažer

Text výzvy:

6.1.2012

Tříkrálová výzva starostovi města Chebu Pavlu Vanouškovi

Vážený pane starosto,

na prosincovém jednání chebských zastupitelů prosadili koaliční partneři z ČSSD a ODS zákaz zveřejňování videozáznamů z jednání zastupitelstva města na internetu, a to z obavy z udělení pokuty od Úřadu pro ochranu osobních údajů (dále jen ÚOOÚ). Na nezávazné sdělení ÚOOÚ, které bylo zveřejněno v červenci 2011, zareagovaly samosprávné celky po celé republice různě. Většina měst se však navzdory nezávaznému pokynu rozhodla zpřístupňovat kompletní videozáznamy i nadále. Žádná pokuta dosud žádnému městu či kraji udělena nebyla. K ignorování sdělení ÚOOÚ vyzvaly společně i protikorupční organizace Transparency International, Otevřená společnost a Oživení.

Od července do prosince proběhla řada diskusí a právních analýz, v nichž se právní specialisté jednoznačně postavili na stranu těch měst, která videozáznamy nadále zveřejňují. I proto některé samosprávy, které dříve videozáznamy dočasně zrušily, je opět začaly zveřejňovat. Zároveň samotný ÚOOÚ v průběhu podzimu zmírnil své stanovisko a výslovně zveřejňování videozáznamů na internetu opět povolil. Je proto s podivem, že 15. prosince chebští představitelé navzdory této situaci zcela neočekávaně, s půl roku starými argumenty, zveřejňování videozáznamů zakázali.

Uplynulý rok jste tedy Vy, pane starosto, společně s dalšími zastupiteli za ČSSD a ODS, zakončil opatřením, které díky nám známým souvislostem chápeme jako opatření učiněné proti duchu demokracie a proti Ústavou zaručenému právu na informace.

Váš zákaz, při jehož politickém schvalování jste se, svorně s koaličními kolegy, schoval za neveřejný názor zaměstnance právního odboru, vnímáme bohužel jako podstatné omezení možnosti veřejné kontroly chebské politiky. Jsme přesvědčeni, že veškeré úspěchy, rekonstrukce, stavby a slavnosti města Chebu zůstávají ve stínu tohoto nedemokratického rozhodnutí.

My, občané města Chebu a občané z blízkého okolí, jejichž životní náplň je spjata s vizitkou tohoto kdysi hrdého města s vydobytými právy, Vás tímto žádáme, abyste přehodnotil zmíněné rozhodnutí a na nejbližším zasedání zastupitelstva města se zasadil o jeho změnu tak, aby se videozáznamy nadále na internetu zveřejňovaly.

Všechny přílohy výzvy, včetně časové osy případu, lze nalézt opět na petiční stránce.

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu