Chebská radnice chce regulovat sekání trávy v neděli a o svátcích

V rubrice Zpravodajství

Vyhlášku, která by v zastavěném území města zakázala používání strojů způsobujících hluk (sekaček, motorových pil, cirkulárek, vrtaček) připravuje chebská radnice. Předkladatelé návrhu si od regulace slibují zlepšení pohody bydlení a pobytu v otevřených prostorech. Zákaz se bude týkat všech, tedy například i stavebních společností, a bude platit po celou neděli a o svátcích. Výjimku z vyhlášky obdržely pouze veřejnosti přístupné sportovní a kulturní akce. Pokud zastupitelé na svém zasedání 26. února 2015 vyhlášku schválí, stane se účinnou od 1. dubna 2015.

Důvody pro

Zastánci omezení hluku jsou přesvědčeni, že v městském prostředí, zejména ve vilových zástavbách, je tradiční zvyklostí alespoň jeden den v týdnu dodržovat klid a vzájemně se nerušit. Zatímco v některých čtvrtích se lidé v neděli vzájemně respektují a regulace by ani potřeba nebyla, v jiných lokalitách někteří jednotlivci zvyklost nerespektují, ruší ostatní a dochází ke zbytečným sousedským svárům.

Regulace hluku o nedělích a svátcích formou vyhlášky odpovídá podobnému přístupu i v mnoha jiných městech a zemích v Evropě. Odnepaměti lidé žijí pospolu a určují si pravidla společného soužití. Vyhláška o zákazu hluku a její racionální uplatňování (s použitím selského rozumu) je proto logickým krokem chebských politiků.

Důvody proti

Kritici podobných zákazů naopak argumentují tím, že svoboda je po životě a zdraví to nejcennější, co člověk může mít. Veřejná správa by měla proto velmi pečlivě vážit její omezování (i v případě, že domnívá, že tak činí pro dobro lidí). Svoboda by se měla omezovat jen tehdy, jsou-li společenské přínosy takového omezení zjevné a nepopiratelné. Vždy by se mělo z dostupných způsobů regulovat nejméně invazivním způsobem.

Skepticky se také dívají na možnost vymáhání vyhlášky, jelikož bude podle jejich názoru velmi těžké prokázat vinu konkrétní osobě, která přestupek spáchala. V uzavřených prostorách to pak bude takřka nemožné.

Znění vyhlášky zde:

vyhlaska

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu