Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

V rubrice Zpravodajství

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv. Modrém věžáku v Dyleňské ulici ubytováni příslušníci 13. dělostřeleckého pluku v Jincích. Jejich příjezd do Chebu vyvolal u některých obyvatel v důsledku nedostatku informací obavy, nyní ale převládá podpora vojska.

„Na základě nařízení vlády České republiky ze dne 15. března 2020 a v souladu s požadavky Policie České republiky probíhá vyčleněnými silami Armády České republiky operace k plnění úkolů Policie České republiky k dočasnému znovuzavedení ochrany vnitřních hranic České republiky s okolními státy,“ vysvětlila tisková mluvčí z Krajského vojenského velitelství v Karlových Varech prap. Mgr. Lucie Foltová. V Karlovarském kraji má aktuálně působit asi stovka vojáků, kteří se zde se svými kolegy střídají každých 10 dní. Vedle města Chebu jsou ubytováni také v Karlových Varech.

Naše armáda přijíždí do Chebu vždy za výjimečných okolností. Poprvé italští legionáři v roce 1919, podruhé Československá samostatná obrněná brigáda z Francie v roce 1945 (na snímku), potřetí Armáda ČR v roce 2020

Příjezd armády do Chebu v pondělí 16. března večer nám popsala obyvatelka jednoho z domů sousedících s Modrým věžákem. „Kolem půl deváté večer jsem viděla, jak jedno vojenské auto zablokovalo křižovatku naproti květinářství, druhé vojenské auto zajíždělo k Modrému věžáku, k tomu přijel k věžáku velký autobus s černými skly a z něj vystupovali vojáci v maskáčích a zacházeli do věžáku. Měla jsem z toho špatný pocit, a to z toho důvodu, že v té době byla už uzavřena nějaká města a vesnice na Olomoucku. Bála jsem se, že by Cheb mohl být také v karanténě. Podívala jsem se hned na stránky města Chebu, žádná informace tam ale nebyla,“ uvedla obyvatelka. „V momentě, když už vím, že jde o ochranu státních hranic, pobyt armády v Chebu v této situaci samozřejmě vítám,“ dodala.

Foto: Jáchym Bosman

Přítomnost armády v Chebu zaujala i vysokoškolského studenta Jáchyma Bosmana, který kvůli uzavření škol pobývá aktuálně doma v Chebu. Hned v druhý den přítomnosti armády sdílel na instagramu fotografii vojenských aut a k němu přidal anglický popisek. „Doufám, že tyto vozy skutečně patří české armádě aneb život v Sudetech,“ narážel student v nadsázce na obsazení Chebu německou armádou v říjnu 1938.

Starosta Antonín Jalovec (VPM) pak v pátek na facebooku vyvrátil, že by pobyt armády v Chebu měl nějakou souvislost s vojenským ohrožením. Informoval naopak o výpomoci policii při ostraze státních hranic a o výhledu, že příslušníci armády by mohli být ubytováni vedle Modrého věžáku i v Kulturním centru Svoboda.

Vzhledem k předpokladu uzavření státních hranic po dobu minimálně několika měsíců a nezbytnosti hlídat i tzv. zelenou hranici vydal krizový štáb města Chebu pokyn městské společnosti Lesy města Chebu, aby učinila opatření na lesních cestách vedoucích do Německa a byl tak znemožněn nelegální průjezd vozidel přes hranici. Lesníci tak vzápětí učinili, a tak i na hranici v lesích již jsou dle informací od starosty závory nebo zátarasy.

Mohlo by Vás zajímat:

NOUZOVÝ STAV V CHEBU: Školky se zavírají, radnice nabízí mimořádnou pomoc seniorům

Nouzový stav v Česku kvůli epidemii koronaviru, který je asi největším krizovým opatřením v zemi od konce 2. světové války, značně

Read More...

K Chebu patří Masaryk i Bismarck, říká historik Kosatík

T. G. Masaryk byl velikán i drsňák, říká v rozhovoru historik Pavel Kosatík. Vysvětluje také, proč je dobré si

Read More...

Památkář se v roce 1967 snažil zachránit kostel sv. Anny u Chebu

Unikátní dokumenty o někdejším poutním kostele sv. Anny v Horním Pelhřimově u Chebu dnes na Facebooku zveřejnil chebský občan

Read More...

Mobile Sliding Menu