10 let od obnovy chebských dominant: radost, ale i vážné závady na střešní krytině

V rubrice Zpravodajství

Letos v létě uplynulo 10 let od chvíle, kdy se na chebský chrám sv. Mikuláše a Alžběty vrátily obnovené věžní helmice, které byly zničeny v důsledku bojů na sklonku 2. světové války. Městu Cheb se tehdy za přispění Nadačního fondu Historický Cheb i soukromých dárců vrátily výrazné dominanty, bez nichž si panorama Chebu dnes stěží dovede někdo představit. Chebská radnice na svých facebookových stránkách při této příležitosti sdílela starší video připomínající historii věží i obnovu helmic.

Na připomínku zareagoval i zástupce vlastníka chrámu, farář Petr Hruška, který nejprve znovu poděkoval za dostavbu i sdílené hezké video. Zároveň však připomenul i významné „mouchy“, které se krátce po obnově na helmicích objevily a dodnes nejsou dořešeny. „Tyto „mouchy“ vypadají třeba tak, že se po necelém roce od slavnostního usazení bohužel ukázalo, že pokrytí věží bylo provedeno hrubě nekvalitním způsobem a jednotlivé šablony z věží postupně opadávají,“ popisuje Hruška a svá tvrzení dokládá jiným videem a vyjádřením soudních znalců.

 

Inspektor varoval i před možnou újmou na zdraví kolemjdoucích

Inspektor Jan Kříž z Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky již v roce 2009 konstatoval: „Může docházet k úplnému uvolnění šablon a jejich následnému opadávání, což nenese pouze následek zatékání, ale i možné újmy na zdraví osob pohybujících se v těsné blízkosti kostela, pod věžemi.“

Soudní znalkyně Doc. Ing. Šárka Šilarová, CSc. pak v roce 2013 ve znaleckém posudku uzavřela, že provedení střešní krytiny z přírodní břidlice na nových helmicích kostela nemůže dlouhodobě plnit svou funkci a střešní plášť je nutno v celém rozsahu předělat. Je tedy více než pravděpodobné, že rekonstrukce helmic bude muset nastat mnohem dříve, než by se u takového díla dalo očekávat. Problém je však i v tom, že reklamace uplatněná farností hned v roce 2009 u odpovědné firmy Pegisan, která helmice zhotovovala, se bezvýsledně táhla až do roku 2016, kdy společnost zkrachovala. Aktuálně s ní probíhá insolvenční řízení.

Celé prohlášení faráře Petra Hrušky je dostupné zde.

 

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu