Zadržený, obviněný, propuštěný – jak je na tom starosta Navrátil?

V rubrice Zpravodajství

Od včerejška sleduje téměř celý Cheb osud svého starosty Petra Navrátila (ČSSD) v rámci rozsáhlé policejní akce. Z postupně přicházejících kusých zpráv vyvozovali někteří občané různé závěry. Zatímco v očích některých byl starosta od počátku zadržení vinen ze spáchání dotačních podvodů, u jiných je po dnešním propuštění naopak očištěn a morálním vítězem. Oba závěry jsou zcela mylné.

Co znamená, že je starosta obviněný?

Na základě dostupných informací je jisté, že byl starosta Navrátil obviněn ze spáchání trestného činu. To znamená, že policie nebo státní zástupce se důvodně domnívá, že byl spáchán určitý trestný čin a že je dostatečně odůvodněno, že jej spáchal právě Petr Navrátil (ať již sám nebo ve spolupachatelství). Tyto důvodné obavy tedy vedly ke včerejšímu obvinění starosty. Tím, že je starosta trestně stíhán, započalo oficiálně vyšetřování. Od včerejška, cokoli obviněný starosta, jiní spoluobvinění nebo svědci vypoví u výslechu, má sílu důkazu použitelného před soudem.

Presumpce viny nebo neviny?

Zatím se však podle zákona musí na starostu Navrátila nahlížet jako na nevinného, a to až do té doby, dokud soud na základě obžaloby nerozhodne o jeho vině. A to pravomocně. Jinou záležitostí, zcela mimo rámec jakéhokoli zákona, je tzv. presumpce viny, která se někdy uplatňuje v politice. Někteří politici ctí zásadu, že jsou-li obviněni (třebaže s obviněním nesouhlasí), pro jistotu dočasně opustí veřejnou funkci, do doby, než se potvrdí či vyvrátí jejich případná trestná činnost.

Nejprve zadržený, nyní na svobodě

S otázkou viny či neviny naopak nemá nic společného skutečnost, že byl starosta nejprve zadržený a nyní je na svobodě. Zadržet má policie právo kohokoli, maximálně ale jen na 48 hodin. Pokud je zadržená osoba obviněná (což se u starosty Navrátila stalo), může státní zástupce navrhnout, aby byla vzata do vazby. K tomu ale musí mít vážné obavy, tzv. vazební důvody.

Aby byl starosta Navrátil vzat do vazby, musel by mít státní zástupce (a poté i soud) důvodnou obavu, že v případě propuštění by se starosta mohl skrývat či utéct, mohl by ovlivňovat svědky nebo by pokračoval v trestné činnosti. Ani v jednom případě státní zástupce takové obavy u starosty Navrátila neměl, proto jej po výsleších propustil na svobodu.

Závěr

Jak se bude kauza nadále odvíjet, těžko předjímat. Veřejnost se zřejmě více dozví přímo od starosty Navrátila na zítřejším zastupitelstvu města. Jisté však je, že na občana Petra Navrátila je nutno stále pohlížet jako na zcela nevinnou osobu. Jakou důvěru veřejnosti a zastupitelů však bude mít Petr Navrátil jako politik, ukáže vývoj následujících dní.

Mohlo by Vás zajímat:

Před 49 lety se na náměstí pokusil upálit chebský „Palach“

Ještě donedávna byl čin mladého učně z Chebu neznámý i historikům. Dnes večer (26. ledna 2018 v 19:15 hod.) přitom uplyne

Read More...

Mimořádné zastupitelstvo: schválený rozpočet, nový zastupitel Vrba a stará kauza BOBR

Zasedání chebského zastupitelstva minulý čtvrtek (11. 1. 2018) bylo svoláno především za účelem dodatečného schválení rozpočtu na rok 2018.

Read More...

14. prosinec 2017 – den, který změnil město Cheb

Starosta Jalovec (VPM) a místostarostka Licková (KpCh) odvoláni, novým starostou je Zdeněk Hrkal (ANO), novými místostarosty Michal Pospíšil (ODS)

Read More...

Mobile Sliding Menu