Redakční poznámka k otázce komunistického radního

V rubrice Názory

Zprávy z Chebu fungují již dva a půl roku. Několikrát jsme byli během té doby místními komunálními politiky, v souvislosti s odhalováním korupčních kauz ve městě Chebu, konfrontováni, že svou činností poškozujeme demokratické strany a nahráváme tím KSČM. V souvislosti s aktuálně diskutovanou kauzou kontroverzního krajského radního pro školství JUDr. Václava Sloupa (KSČM) proto zveřejňujeme stanoviska členů naší redakce.

Libor Dušek: Návrat komunistů k moci v krajích je varováním i příležitostí ke změně

Jsem rád, že v chebském okrese, který dal komunistům ve volbách zelenou, vzniká jako protiváha i jádro protestu proti pohraničníkům ve funkcích. Věřím, že nástup komunistů k moci v krajích dává naší společnosti příležitost k reflexi totalitní minulosti podobně jako v záp. Německu v 60. letech. Nesmí se ale zapomínat, že řešením této situace není teze „lidi, proboha, jděte příště k volbám a volte pravici nebo jiné demokratické strany“. Řešení totiž není primárně ve volbách. Je to právě selhání vládnoucích demokratických stran na všech úrovních, které komunistům otevřelo cestu zpět k moci. Řešením je proto v prvé řadě změna fungování politických stran, jejich financování a personální obsazení. Nemusíme však nutně do stran vstupovat, abychom je změnili – změna současných velkých stran „zevnitř“ je dle mých poznatků oxymóron. Cesta však je v kontrole vazeb jednotlivých stran a straníků na hospodaření s veřejnými rozpočty. Na komunální úrovni je to docela čitelné. Dokud se fungování demokratických stran nezmění, budeme se pohybovat „z bláta do louže, z louže do komunistických dějin“.

Ngo Ngoc Anh: Zmobilizujeme se i my, studenti? 

Když jsem si v médiích přečetla, že radním pro školství se stal komunista, byla jsem zděšena. Hned mi bylo jasné, že ho alespoň napadne vyslovit myšlenku rušení osmiletých gymnázií. Kraj, kde je nejméně vzdělaných v celé ČR chce rušit místa, kde mladí lidé získávají vzdělání? Kraj chce v kraji zahubit elitu národa? S takovouto politikou se nesmí divit, že se řada lidí po vystudování vysoké školy do kraje nevrátí. Nemá k tomu sebemenší důvod. Proč se vracet do míst, kde nemám jistou budoucnost? Co proti tomu lze dělat? Učitelé již své stanovisko na hejtmanství odeslali. A co my, studenti? Zmobilizujeme se podobně, jako v Jihočeském kraji? Nebo budeme jen nečinně přihlížet tomu, jak vysloužilý komunista decimuje krajské školství rušením a slučováním středních škol? Pokud se situace nějakým zásadním způsobem nezmění, jsem jedině ráda, že za dva roky své vzdělávání v tomto kraji dokončím (tedy pokud nebude moje škola do té doby zrušena). A budu jedině ráda, pokud budou v příštích volbách voliči prozíravější a politici s lepším odhadem a morálním kreditem. Ten podle mne pan Sloup, bývalý politruk, nemá.

Petr Budil: Je třeba znát historii

Do čela krajského školství se dostal nový politik, zvolený v legálních demokratických volbách. Položme si ale otázku, zda může být každá legální volba i legitimní a bezpečná pro demokracii? Z historie víme, že rozhodně ne. I Hitler a Gottwald se k moci dostali právě prostřednictvím demokratických voleb. Pan JUDr. Sloup zatím nikdy u moci nebyl, možná by si proto zasloužil dát příležitost tzv. ukázat, co umí.

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu