Další utajovaný prodej městských pozemků – co se má stavět v Májové ulici?

V rubrice Zpravodajství

Krátce poté, co chebským radním nevyšel pokus prodat pozemky u OBI za účelem výstavby McDonald’s (výtky k pochybnému procesu prodeje vznesli občané, protikorupční organizace i Ministerstvo vnitra), objevil se na úřední desce města Chebu záměr prodat strategické pozemky v Májové ulici. Stejně jako u předchozího případu i zde chebští radní porušují závazek, na němž se v roce 2010 usneslo zastupitelstvo města, a to že veřejná prostranství nebudou předmětem prodeje. Radní opět obešli zastupitelstvo a zahájili proces prodeje bez jeho vědomí.

Jedná se o pozemky, na nichž v současné době stojí stavba bývalé diskotéky Promile a nočního klubu Blue Banana. Budova jako stavba dočasná musí být do února 2014 odstraněna. Kroky chebské radnice nasvědčují tomu, že zde panuje eminentní zájem prodat pozemky v rekordně krátké lhůtě, předem určenému zájemci a bez veřejného projednání s občany.

Podle záměru má na pozemcích vyrůst blíže nespecifikovaný polyfunkční dům s využitím pro komerční plochy, administrativu a byty. Zatímco se drtivá většina záměrů prodat jakkoli bezvýznamný pozemek zveřejňuje po dobu 30 dnů, aby se k němu mohli občané vyjádřit a případně podat nabídky, u takto zásadního prodeje radnice nepochopitelně přistoupila na zákonné minimum 15 dnů.

Když se o tomto záměru dozvěděli obyvatelé sousedních panelových domů, jichž se výstavba citelně dotkne, okamžitě žádali starostu Vanouška (ČSSD), aby se před prodejem pozemků uskutečnilo veřejné projednání této stavby – marně. Místostarosta Hartmann (ČSSD), aniž by vyčkal na připomínky občanů a nabídky jiných zájemců, odeslal materiál prodeje ke schválení zastupitelstvu. Ve čtvrtek (20.6.) tak budou chebští zastupitelé definitivně rozhodovat o prodeji další zásadní lokality v centru města, a to pouhých 24 dní od vyvěšení prvotního záměru. Kdo sleduje prodej městských nemovitostí, ví, že jde o neuvěřitelně krátkou lhůtu.

Místní obyvatelé radnici nevěří

Zklamání a emoce jsou znatelné na obyvatelích sousedních panelových domů. Již v roce 1993 psali petici proti stavbě současné budovy. Bylo jim ze strany města slibováno, že půjde o zubní laboratoře a obchodní plochy. Obyvatelé však již tehdy byli jiného názoru: „Přízemní objekty s jednou jednopatrovou částí estetický vzhled Májové ulice rozhodně nezvýší, ale budou vyvolávat dojem provizoria a periferie. S největší pravděpodobností se stanou útočištěm nočních rušitelů pořádku a čistoty. Dosud jsme se nesetkali ani s náznakem pozornosti a zájmu odpovědných orgánů,“ stojí v petici ze dne 17. 12. 1993. Již tehdy chebská radnice připomínky ignorovala. Namísto laboratoří vznikla diskotéka a nevěstinec a obyvatelé si desítky let vytrpěli své.

Když v roce 1999 zažádali o odkup některých pozemků pro parkovací místa, nebylo jim na žádost ani odpovězeno. To značně kontrastuje se současným bleskovým prodejem pozemků na žádost jistého podnikatele z Kladna. Po 20 letech obyvatelé Májové ulice sepsali petici znovu, aby se prodej alespoň oddálil a řešení lokality bylo veřejně projednáno. Materiál pro prodej pozemků však nekompromisně míří na čtvrteční zastupitelstvo ke schválení. Názory a potřeby občanů jsou tak vedením města ignorovány.

Mohlo by Vás zajímat:

Pravidla od 7. dubna: běh či kolo na silnici stále s rouškou, běh na zlaté dráze bez roušky

Vláda České republiky včera (6. 4.) upravila některé podmínky vztahující se k zákazu volnému pohybu osob. Po zveřejnění úplného znění

Read More...

Z Chebu je dočasně opět vojenské město, armáda hlídá hranice

Vojenská tradice města Chebu se po dvou dekádách opuštěných armádních objektů oprašuje. Alespoň dočasně. Od minulého pondělí jsou v tzv.

Read More...

Na Krajinku smíte, ale nedávejte se do řeči se známými

Krásné jarní počasí, vysoké teploty a prázdniny dětí vs. světová pandemie a zákaz volného pohybu osob v ČR. Můžeme tedy

Read More...

Mobile Sliding Menu